باید در اصل تبلیغ و ماهیت آن تجدید نظر کرد/ ذائقۀ مخاطب مذهبی پس از انقلاب، تنوع بیشتری یافته است

صداوسیما گمان می‌کند که باید مردم را هدایت کند؛ اما یک رسانه وظیفه‌ای بیش از بازتاب واقعیت‌ها ندارد...

شب شعر نیمه‌ ماه رمضان؛ تحویل سال نوی شعر انقلاب اسلامی

مهمترین ویژگی جلسه نیمه ماه رمضان شعرا با رهبر انقلاب اسلامی را ‌باید مرور شاعرانه آرمان‌های انقلاب تعبیر کرد و نسبت دادن ...

مینا کاری ضریح حضرت ابوالفضل را من انجام داده‌ام

از طریق نگارگری می‌توان افکار و ایده‌های‌مان را به تصویر بکشیم. توانایی نگارگری نسبت به دیگر هنرهایی که مرسوم هست و کار ...
نمايش آدرس ايميل
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵    ساعت ۱۳:۴۵
نگاه کلی به مقالات علمی-پژوهشی در موضوع ستایشگری
نگاه کلی به مقالات علمی-پژوهشی در موضوع ستایشگری
در این گزارش از بین مقالات علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی، برخی از آثار با موضوعات عزاداری، روضه خوانی، آیین‌ها، شعر، هیئت و... از منظر تاریخی، جامعه شناسی، دین، ادبیات و هنر مرور شده است
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 30828
مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان در سال95 ضمن اشاره به ویژگی های ستایشگری اهل بیت(ع) و وسعت کمی و کیفی آن فرمودند: «این پدیده درخورِ کار علمی است؛ یعنی واقعاً جا دارد دانشجویان ما، اساتید ما، محقّقین ما بنشینند و روی این پدیده فکر کنند، کار کنند؛ هم تفسیر و تحلیل کنند، هم راه‌های علمیِ گسترش این را به ما نشان بدهند و یاد بدهند».

با توجه به تاکید ایشان بر بررسی علمی موضوع ستایشگری توسط محققین، لازم است پیشینه این فعالیت علمی ارزیابی شده و در فعالیت های آتی، نقاط قوت و ضعف آن، تقویت و جبران شود. در این بین استانداردهای علمی کشور جایگاه ممتازی برای مقالات علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی قائل شده است.

در این گزارش* از بین مقالات علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی، برخی از آثار با موضوعات عزاداری، روضه خوانی، آیین‌ها، شعر، هیئت و... از منظر تاریخی، جامعه شناسی، دین، ادبیات و هنر مرور شده که فهرست برخی از آنها را می توانید در اینجا ملاحظه نمایید.

بررسی آماری مقالات نشان می دهد که حدود 25درصد پژوهش ها در زمینه تاریخ، 23درصد در زمینه جامعه شناسی، 21درصد در زمینه ادبیات، 15درصد در زمینه دین، 15درصد در زمینه هنر و حدود یک درصد در زمینه های دیگر بوده است.

همچنین در 37درصد مقالات واژه «عاشورا»، در 24درصد واژه «تعزیه»، در 14درصد واژه «عزاداری»، در 12درصد واژه «شعر» (شعر آیینی) و در 7درصد واژه «روضه» جزو کلمات کلیدی بوده اند.

هرچند تولید مقالات علمی در موضوعات مرتبط با ستایشگری اهل بیت(ع) طی سال های 1381 تا 1392 روند افزایشی داشته، ولی فقدان پژوهش در زمینه شناخت ماهوی پدیده مداحی و راه کارهای علمی گسترش آن کاملا مشهود است.


---------------------------

*مبنای این گزارش مقالاتی است که متن و مشخصات آنها در دسترس عموم قرار دارد.