میرباقری: «سلمان فارسی» پایان ۹۷ کلید می‌خورد / سریال در ۵ سال آینده قابل پخش خواهد بود

نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایران از پیش تولید سریال سلمان فارسی در اواخر امسال خبر داد.

اجرای طرح توسعه حرم حضرت زینب(س)/ تمهیدات برای اسکان زائران اربعین در حرم سیدالشهدا(ع)

رئیس ستاد بازسازی عتبات با اشاره به اقدامات این ستاد در اعتاب مقدسه از اجرای طرح توسعه حرم حضرت زینب(س) با هماهنگی یونسکو ...

برخی امام حسین(ع) را خرج خودشان می کنند/ آموزش و معیشت مداحان اولویت دارد

امروزه متاسفانه هر کسی که در لباس مداحی درمیاید «انا رجلُ» می زند و کسی را قبول ندارد و حرف شنو نیست
نمايش آدرس ايميل
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶    ساعت ۱۲:۳۹
اربعين، جاودانگي نداي حق‌طلبي
اربعين، جاودانگي نداي حق‌طلبي
على اصغر شعردوست
مرجع :
اطلاعات
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 32330
اربعين، يادمان حماسه اي جاودان است. حماسه اي که مسير تاريخ را تغيير داد و سرود پيروزي انسانهاي مظلوم، اما آزاده و آسماني را براي هميشه در فضاي دردآلود زمين طنين انداز کرد. اربعين، تجديد ميثاق بازماندگان و پيروان اختران فروزاني است که جهان وجود را با نور وجود خود روشني بخشيدند و با خون خود، پيرايه هاي شرک و گمراهي و فساد را از چهره بشريت زدودند. اربعين را مي توان في نفسه حادثه اي بزرگ و درس آموز خواند؛ حادثه اي فراتر از آيين بزرگداشت ياد و خاطره شهداي عاشورا.
‏اربعين، تجلي ماندگاري پيام عاشوراييان است و نشانگر اين حقيقت که آزادگي و پايمردي، حتي در جهاني پر از فتنه و آشوب و سياهي، هرگز از يادها نخواهد رفت. هنگامي که قدرت مادي و معنوي يزيديان سرتاسر ممالک آن روز اسلامي را فراگرفته بود، در شرايطي که حاکمان پليد زمانه تمامي روزنه‌هاي تنفس را بر آزادگان و فرزندان علي(ع) بسته بودند و در حالي که هيچ کس را ياراي ايستادن در برابر خيل سپاهيان زر و زور و تزوير نبود، پيام عاشوراييان در جهان اسلام طنين افکند و پايه هاي قدرت زورمداران را به لرزه درآورد. در آن زمان بسياري چنين مي پنداشتند که ديگر راه نجاتي نيست و چاره‌اي جز سرسپردن به فرمان حاکمان جور نيست؛ اما در اربعين بود که همگان در يافتند نداي حق هرگز نخواهد مرد و آفتاب عدالت و آزادگي هرگز غروب نخواهد کرد. صبحي که درکربلا طلوع کرده بود، حتي چهل روز بعد، سپيدي و درخشش خود را از دست نداده بود. بدنهاي چاک چاک و بي سري که در عاشورا بر زمين افتادند، در اربعين، بلند قامت‌تر از تمامي راست قامتان بر فراز تاريخ ايستاده بودند و لبخند و خوشامدي جاويد به پيامداران خط سرخ خويش اهدا مي‌کردند؛ که اگر نبود ‏پايمردي بزرگترين پيام رسانان تاريخ، فرياد بلند حسينيان هرگز جاودانگي نمي‌يافت و ‏پرچمهاي برافراشته آنان، هيچ گاه اين چنين در بلند ترين قله هاي شرف و انسانيت به اهتزاز درنمي‌آمد.
‏بزرگترين درس اربعين براي حسينيان نيز در همان خوشامد جاويد به پيامداران نهفته است. اربعين به ما مي آموزد که حتي در دشوارترين شرايط، آزادگي و عدالتخواهي نمي‌ميرند. اسلام محمدي(ص) آفتاب فروزاني است که هيچ گاه غروب نمي کند. حتي در زماني که اسلام در دام مزوّران و زورمداران گرفتار بود، پيام محمد(ص) ازگلوي بريده فرزندش بيرون آمده پيرايه ها را زدود و جهان اسلام را از ورطه سياهي نجات بخشيد. پس بر ما ست که پيامدار بزرگترين و حماسي‌ترين نهضت تاريخ در جهان امروز باشيم که همان گونه که اربعين نشان داده خون آنان که براي خدا به برخاسته‌اند هرگز پايمال نخواهد شد؛ و پيام عالمگيرشان به وسيله پيامداراني با وفا حتي در سخت ترين شرايط، باقي خواهد ماند. ‌‏در عين حال اربعين به ما آموخت که پيام عاشوراييان نه تنها باقي خواهد ماند، بلکه خود سنگ محکي براي بازماندگان خواهد بود. بايد ديد کداميک همه چيز خود را براي ‏پاسداري از پيام عاشورا در کف آخلاص نهادند و کداميک به دنبال مطامع نفساني و اين جهاني خود، پيام برآمده از حلق شکافته فرزند رسول(ص) را به باد فراموشي سپردند. ‌‏آنان که با پيروي از مولاي خويش، فتنه عالمگير دشمنان خداوند را دفع کردند و جان و مال و سلامتي خويش را در اين مسير الهي باختند و نظام الهي خويش را پاس داشتند؛ اثبات کردند که حسيني‌اند و در جاودانه تاريخ حسيني خواهند ماند.‌اينك نيز با حضور ميليونى عاشقان حسين (ع) در راهپيمايى اربعين شاهد ماندگارى پيام جاودانه اباعبدالله در ظهر عاشورا هستيم كه انسانها را به حريٌت فراخواند و رويش پيام حضرت زينب كبرى كه پيامرسان خون به ناحق ريخته‌ شهدا بود.