نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » فرهنگ

زیارت اربعین یک فیض عظیم است/ توشه اربعین برای جاماندگان

۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۶

مولایمان حضرت امام حسن عسکری (ع) زیارت اربعینِ سیدالشهداء (ع) را یکی از پنج علامت ایمان بیان می کنند. این یک فیض و فوز عظیم است.

متن زیر نکاتی از حجت الاسلام فاطمی نیا در مورد زیارت اربعین است که در ادامه می خوانید؛وقتی در آیات و روایاتْ عدد مطرح میشود ، گاهی این عدد موضوعیت دارد و نفس عدد مقصود است و گاهی عدد موضوعیت نداشته و صرفا برای بیان  کثرت استفاده میشود.

از جمله اعدادی که موضوعیت دارد و دارای اسرار میباشد ، عدد اربعین (چهل) است.

یکی از این اربعین ها ، اربعین امام حسین(ع) است. درمیان معصومین علیهم السلام فقط امام حسین(ع) اربعین دارد؛ البته این مطلب اصلا به این معنا نیست که مقام حضرت سیدالشهداء (ع) از پیامبراکرم(ص) و یا امیرالمومنین(ع) بالاتر است ، بلکه این مساله از اسرار ولایت است که از عقول ما خارج میباشد!

یک حاشیه ام بنده به این مطلب بزنم و ما باید از این امور توشه بگیریم!

اگر کسی از ما از دنیا رفت ، اینقدر ملزَم و مقید نباشیم که خرج های زائد کنیم و حتما مراسم هفتم و چهلم و ... بگیریم و اگرهم کسی نتوانست شرکت کند ، موجب کدورت شود!

به صورت های دیگر هم میتوانیم برای اموات خود کسب خیر کنیم!

زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین خصوصیات فراوانی دارد.

مولایمان حضرت امام حسن عسکری (ع) زیارت اربعینِ سیدالشهداء (ع) را یکی از پنج علامت ایمان بیان میکنند.

الان عده ای موفق شده اند با پای پیاده از مسیرهای دور به زیارت اربعین بروند ، واقعا خوش به حالشان!

این یک فیض و فوز عظیم است ؛ ان شاءالله خداوند همه آنها را حفظ کند و با عافیت و دستان پر بازگردند.

اینکه ما به قبر و مزار معصوم میرویم و در انجا حضور پیدا میکنیم ، اسرار فراوان و مباحث علمی دارد ؛ حتی فخر رازی که از بزرگان علمای اهل تسنن میباشد ، در کتاب "المطالب العالیه" ، فلسفه حاضر شدن بر قبر را بیان میکند.

حاضر شدن بر مزار معصوم علیه السلام موضوعیت دارد و اثر آن برای خود زائر است.

حاضر شدن برمزار معصوم علیه السلام موضوعیت داشته ودارای آثار و اسرار فراوانی است و خوشا به حال کسانی که موفق هستند روز اربعین به زیارت سیدالشهداء علیه السلام بروند.

اما مطلبی در مورد افرادی که موفق نشده اند روز اربعین بروند ، آیا در این سفره وسیع خداوند ، مائده و توشه ای برایشان هست یا خیر؟

بله هست ، این افراد هم روز اربعین از راه دور خدمت حضرت  سیدالشهداء عرض ادب کنند وزیارت اربعین را بخوانند تا آثار وبرکات این زیارت برای آنها هم حاصل شود ، بعد منزل نبود در سفرروحانی!