آغاز ثبت نام بیمه تکمیلی مداحان و شاعران آیینی

بیمه تکمیلی درمان مداحان و ستایشگران اهل بیت همواره یکی از اولویت های مدیریت بنیاد دعبل بوده است که متاسفانه طی چند سال ...

تصویر اشتباه از فضای قرآنی/اهل بیت از کتابت قرآن با طلا خشنودند؟

رونمایی از «کشتی مطلای قرآنی» انتقادات فراوانی را در پی داشت. اثری که به نظر می رسد تصویر و تصوری غلط از فعالیت قرآنی ...

حاج منصور ارضی: به جای روضه‌خوانی، روی مزار اموات، صدای سنتور و آواز به گوش می‌رسد

برخی از شبه روشنفکران آن اوایل می‌گفتند خرج مراسم ختم را به فقرا بدهید! آرام آرام این رویه تغییر کرد تا جایی که امروز ...
نمايش آدرس ايميل
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶    ساعت ۱۶:۰۵
آیت‌الله قمی: شهدای کربلا روایتگران واقعی عاشورا هستند
آیت‌الله قمی: شهدای کربلا روایتگران واقعی عاشورا هستند
معاون ارتباطات و بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: راویان واقعی حادثه عاشورا، شهدا هستند که روایت درستی از عاشورا با رفتار و گزینش شیوه زندگی خود ارائه کردند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 32502
آیت‌الله محسن قمی در همایش گردهمایی سالانه "روایتگران حماسه عاشورا" در سالن اجتماعات حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت اظهار داشت: راویان واقعه عاشورا کار بسیار ارزشمندی می‌کنند که سبب می‌شود هرسال، اربعین حسینی با شور و حرارت بیشتری برگزار شود.
معاون ارتباطات و بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری افزود: وقتی زائران به این راهپیمایی عظیم می‌آیند، باید دست‌پر برگردند و این امر، وظیفه مبلغان و راویان را در این زمینه سنگین می‌کند، خوراک فکری، فرهنگی و معنوی باید به زبان‌ها و ابزارهای مختلف به زوار داده شود.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که در هر امری ما یک سیرت و یک صورت داریم، بنده هم می‌گویم که اربعین یک سیرت و یک صورت دارد که این دو اصل از اهمیت بالایی برخوردار است، نباید فقط به‌صورت فکر کنیم و سیرت فراموش شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رسالت اصلی شما که سیرت کار را تشکیل می‌دهد، روایتگری است، روایتگران در دریافت، نگهداری و انتقال پیام باید صادق باشند، راویان واقعی حادثه عاشورا، شهدا هستند که روایت درستی از عاشورا را با رفتار و گزینش شیوه زندگی خود ارائه کردند.
وی افزود: اگر می‌خواهیم راوی واقعی عاشورا باشیم، باید سیرت شهدا را ضمیمه کار خود کنیم و آن را در عمل هم نشان دهیم، تراوش قلم اگر با بصیرت و اخلاص باشد، شهیدپروری می‌کند، صورت انقلاب این است که نظام و حکومتی وجود دارد و انتخاباتی برگزار می‌شود، اما سیرت آن عدالت، توجه به خداوند متعال، رشد معنویت و عقلانیت و رشد ارزش‌های اخلاقی در میان مردم است.
آیت‌الله قمی در ادامه گفت: پس از رحلت شهادت گونه رسول اکرم(ص)، حجاب مردم خوب بود، قرآن تلاوت می‌شد و صفوف نماز جمعه هم طولانی‌تر از امروز بود اما در آن دوران سیرت اسلام نادیده گرفته‌شده بود، پس مهم‌ترین کار ما توجه به سیرت دین، کربلا و اربعین و درس‌هایی است که باید از این واقعه بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند ما 100 درس از عاشورا می‌توانیم دریافت کنیم که یک نمونه آن زمان‌شناسی است، توابین و نهضت مختار اگر زمان‌شناس بودند، تحولات خیلی متفاوتی رخ می‌داد.
معاون ارتباطات و بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری اظهار داشت: در اتفاقات و مثلث شوم اخیر، عنایات حضرت حق و زمان‌شناسی مردم بود که افکار و نقشه‌های دشمن را برملا کرد، شرح صدر مقام معظم رهبری را در سخنان اخیر ایشان با مردم قم شاهد بودیم.
وی ادامه داد: برخی جریان‌ها، مسئولان و افراد دیگر، کارهای زیادی در این اتفاقات انجام دادند، اما رهبر معظم انقلاب همه را زیرپوشش قرار دادند و دست پدرانه به سر همه اقشار و گروه‌ها کشیدند، برخی در ابتدا ساده‌لوحانه برخورد کرده و برخی هم فاصله گرفته بودند و متوجه پشت پرده نبودند، حتی برخی از روی جهالت بر مواضع نادرست خود پافشاری می‌کردند.
معاون ارتباطات و بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری افزود: رهبر انقلاب با بیانات خود همه را متحد کردند تا در مقابل مثلث دشمن ایستادگی کنند، دشمن نشان داد که نسبت به انقلاب خیلی ساده‌لوح و ابله است و این در حالی است که حدود 40 سال است با انقلاب اسلامی در حال دشمنی هستند.
وی خاطرنشان کرد: دشمنان ما از شکست‌های پی‌در‌پی خود درس نمی‌گیرند، ترامپ و افسران آمریکا باید این درس‌ها را یاد بگیرند و این در حالی‌که است که برخی مشاوران آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند و می‌گویند ما کاری به کار جاهای دیگر نباید داشته باشیم چون وضع اقتصادی آمریکا به نابودی نزدیک شده است.
آیت‌الله قمی گفت: اکنون‌که رهبر معظم انقلاب دست پدری بر سر همه ما کشیدند، حالا نوبت همه ما است که اقداماتی در این راستا انجام دهیم و از اقدامات سوری هم باید پرهیز کنیم، رهبر معظم انقلاب هیچ‌گاه حرفی را در خفا نمی‌گویند که خلاف آن را در علنی بگویند و همچنین در علنی هیچ‌گاه حرفی بیان نمی‌کنند که خلاف آن را در خفا بگویند.
وی ادامه داد: باید به مباحث مبارزه با مفاسد اقتصادی، مراقبت از اطرافیان خود، توجه به فقرا و مستمندان، طرح مباحث مربوط به عدالت و موضوعات مطرح‌شده در انتخابات توجه بیشتری داشته باشیم، در روایات تأکید شده که اگر وضع وزندگی مسئولان از وضع متوسط مردم بالاتر باشد، مردم از طرف شما پراکنده می‌شوند و این درسی است که مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) به ما داده‌اند.
عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان اظهار داشت: به امام خمینی(ره) گفتند که می‌خواهیم بزرگداشتی برای آقا مصطفی بگیریم و ایشان فرمودند، روزانه شهدای زیادی به کشور وارد می‌کنند، چطور انتظار دارید که من برای فرزند خود بزرگداشت بگیریم، این سیره امام و رهبری است که دل‌ها را به‌طرف خود جذب می‌کند، ما باید تکلیف خود را پس از رهبر معظم انقلاب با مردم قم در 19 دی در نظر بگیریم و طبق آن عمل کنیم.