آغاز ثبت نام بیمه تکمیلی مداحان و شاعران آیینی + جدول حداکثر سقف تعهدات سالانه بیمه‌گر

بیمه تکمیلی درمان مداحان و ستایشگران اهل بیت همواره یکی از اولویت های مدیریت بنیاد دعبل بوده است که متاسفانه طی چند سال ...

چرا زینب(س)، زینب شد/ رفتار عقیله بنی‌هاشم قابل تبیین در تمام اعصار است

سید مجتبی حسینی: حضرت زینب(س) در خانه‌ای تربیت و رشد یافت که عالی‌ترین نمونه زندگی خانوادگی است و در طول تاریخ بشر خانواده‌ای ...

کمک مالی به هیئت معروفی که جنجالی شد

برخلاف ادعای صورت‌گرفته این اعتبار به هیچ مداح خاصی پرداخت نشده است و صرفا برای تجهیز و توسعه حسینیه مذکور آن هم بر اساس ...
نمايش آدرس ايميل
سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴    ساعت ۱۰:۵۹
دستمان در پژوهش‌های عاشورایی خالی است
مهدی امین‌فروغی، نویسنده و پژوهشگر عاشورایی؛
دستمان در پژوهش‌های عاشورایی خالی است
​عضو هیئت علمی جایزه دعبل گفت: بدون شک دستمان در حوزه پژوهش‌های عاشورایی خالی است و آثار تألیفی کمی در این حوزه وجود دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 30776
مهدی امین‌فروغی، نویسنده و پژوهشگر عاشورایی و عضو هیئت علمی جایزه دعبل درباره وضعیت نشر کتاب‌های عاشورایی گفت: بازار نشر در حال حاضر در  تمام حوزه‌ها و عرصه‌ها با مشکلاتی مواجه است و آثار عاشورایی هم از این موضوع مستثنی نیست به دلیل اینکه تیراژ کتاب‌ها کم است و از سوی دیگر فرهنگ کتابخوانی در مملکت ما آنگونه که شایسته است وجود ندارد و رسانه‌های شنیداری و دیداری عرصه را از آن خود کرده‌اند و مردم کمتر فرصت کتابخوانی پیدا می‌کنند که تمام این عوامل دست به دست هم می‌دهند.

وی با بیان اینکه ما آنگونه که شایسته است در عرصه آثار مکتوب فعالیتی نداریم، بیان کرد: بی‌شک دست ما خالی است و در حوزه پژوهش تاریخی، طبیعتاً کتاب‌های تاریخی و مقاتل عاشورایی از اقبال بیشتری برخوردار هستند و تعداد پژوهشگران این عرصه نیز بیشتر است، اما برخی حوزه‌ها مانند تجسمی، پژوهش هنری، خوشنویسی و حتی عکاسی و کتاب‌های تألیفی موسیقی در بحث عاشورایی خیلی ضعیف هستند، هر چند در حوزه موسیقی کارهایی در رابطه با پژوهش موسیقی شده است، اما آثار تألیفی موسیقی بسیار اندک است.
امین‌فروغی ادامه داد: جایزه کتاب سال عاشورا فرصتی است برای اینکه ما این خلاءها را شناسایی کنیم و پژوهشگران و هنرمندان و نویسندگان تشویق شوند که آثاری را در این حوزه‌ها به وجود بیاورند، اما تا به حال در ایران کاری مانند جشنواره کتاب سال عاشورا نبوده است و ما اصلا اطلاع دقیقی نداشتیم که کتاب‌های تولید شده در حوزه عاشورا از نظر کمی و کیفی چگونه است و جای خالی چه موضوعاتی در حوزه پژوهش و تألیف وجود دارد، در کجا انباشت موضوع مطلب داریم؟

وی تصریح کرد: این جشنواره می‌تواند نقاط ضعف را شناسایی کند و پژوهشگران آن حوزه تشویق شوند که آثاری فاخر تولید کنند و برگزیده شدن آثاری که در جشنواره شرکت کرده، هر کدام از این شانس برخوردار هستند که نقد و بررسی شده و به جامعه معرفی شوند و همین نقد و بررسی باعث رشد اهالی فکری نویسندگان و هم مخاطبان می‌شود همچنین شناسایی نویسندگان و پژوهشگران در عرصه‌های گوناگون این امکان را می‌دهد که توانمندی آنها استفاده شود و کم کم بر تولید آثار بهتر و شایسته‌تر تشویق شوند.

امین‌فروغی یادآور شد: اصولا کار نشر در تمام حوزه‌ها در کشور نه فقط این عرصه تمام عرصه‌ها با بحران مواجه است، هم تقاضا کم شده و به دلیل تحریم‌هایی که وجود دارد قیمت کتاب خیلی بالاست و برای ناشران خیلی به صرفه نیست بعضی از کتاب‌ها را چاپ کنند، از آن گذشته اگر بخواهند چاپ کنند با تیراژ بسیار اندک چاپ می‌کنند. در حالی که در دهه‌های 50 و 60 کتاب‌های با تیراژ صد هزار نسخه منتشر می‌شدند، اما اکنون باعث تأسف است که این کتاب‌ها با تیراژ 150 نسخه منتشر می‌شود.

انتهای پیام/