آغاز ثبت نام بیمه تکمیلی مداحان و شاعران آیینی + جدول حداکثر سقف تعهدات سالانه بیمه‌گر

بیمه تکمیلی درمان مداحان و ستایشگران اهل بیت همواره یکی از اولویت های مدیریت بنیاد دعبل بوده است که متاسفانه طی چند سال ...

چرا زینب(س)، زینب شد/ رفتار عقیله بنی‌هاشم قابل تبیین در تمام اعصار است

سید مجتبی حسینی: حضرت زینب(س) در خانه‌ای تربیت و رشد یافت که عالی‌ترین نمونه زندگی خانوادگی است و در طول تاریخ بشر خانواده‌ای ...

کمک مالی به هیئت معروفی که جنجالی شد

برخلاف ادعای صورت‌گرفته این اعتبار به هیچ مداح خاصی پرداخت نشده است و صرفا برای تجهیز و توسعه حسینیه مذکور آن هم بر اساس ...
نمايش آدرس ايميل
شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶    ساعت ۱۰:۱۹
حاج مهدی آصفی: مداحان نباید دامن علما را رها کنند
حاج مهدی آصفی: مداحان نباید دامن علما را رها کنند
برخی از مداحان نسل جدید از علما و اساتید اخلاق فاصله گرفته‌اند. اگر می‌خواهند خیر ببینند نباید دامن علما را رها کنند. در بحث مجالست، مصاحبت و منبر باید از اهل علم مشاوره بگیرند
مرجع :
عقیق
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 31810
 حاج مهدی آصفی یکی از مداحان که سال‌ها مناجات‌خوانی کرده و فضائل ماه مبارک رمضان و شب‌های لیالی‌قدر را به تعبیر خودش بارها در پشت تریبون برای جوانان گفته و می‌گوید. او نسبت به جامعه خصوصاً جوانان و نسل جدید ستایشگری دغدغه‌های بسیار دارد و از اینکه به اصل فضیلت‌ها یعنی مناجات و انس با قرآن آن طور که بایسته و شایسته است توجه ندارند رنج می‌برد و همچنین از قشری که از علما و اساتید اخلاق فاصله گرفته‌اند نیز گلایه‌های بسیار دارد. با این پیرغلام اهل بیت(ع) برای استفاده هرچه بهتر از فضیلت‌های شب‌های قدر به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را می‌توانید در ادامه بخوانید.

*شما به عنوان پیشکسوت عرصه ستایشگری و مناجات‌خوانی در باب فضیلت‌های شب قدر چه توصیه‌ای برای استفاده هرچه بهتر جوانان دارید؟

کاری که ائمه طاهرین می‌کردند این بود که مردم را با خدا آشتی می‌دادند و سفارش کرده‌اند در این شب‌ها از کرامت، رحمت و مغفرت خدا بگویید. این کار عمدتاً با توسل به اهل‌بیت عصمت و طهارت آسان‌تر انجام می‌شود، زیرا به واسطه پیوند با ائمه اطهار، این ارتباط نزدیک با خدا شکل می‌گیرد. بهترین موقع این پیوند، همین شب‌های قدر است که خداوند وعده اجابت دعا داده! از معصوم سوال می‌کنند که در این شب‌ها چه بخواهیم؟! می‌فرمایند مغفرت... به حضرت موسی خطاب می‌شود یا موسی! به گنهکاران بشارت بده و نیکوکاران را هم بترسان. انسان از مقدمه کار تعجب می‌کند که بدها را بشارت و خوب‌ها را بترسان. حضرت امیر(ع) در نهج البلاغه این رویات را باز می‌کند که تذکری به انسان است یک لحظه انسان دچار تکبر و غرور نشود. به دور رکعت نماز مستحبی و یک زیارت کربلا و روزه نبالد!
دو مطلب است انسان را دچار سقوط می‌کند؛ یکی غرور و دیگری یأس و ناامیدی از رحمت پروردگار. امکان دارد برخی در طول سال هیچ‌گاه مسجد نروند اما این سه چهار شب به احترام حضرت امیر(ع) مساجد را رونق می‌دهند، بدانند بهترین وسیله برای استجابت دعا، خود مولا امیرالمومنین(ع) است.

*چرا می‌گویند این سه شب یکی از یکی مهمتر و با اهمیت‌تر است و اینکه مقدرات نوشته می‌شود به چه صورت است؛ در این باره توضیح دهید؟

یک روایتی است که از پیامبر اکرم(ص) نقل کردند شخصی از ایشان سوال کرد من راهم دور است یا رسول‌الله! یک شب بیشتر از این سه شب را نمی‌توانم بیایم. حضرت فرمودند شب بیست و سوم بیا! در شب‌های قدر اندازه‌گیری می‌شود آن طور که باید افراد مورد رحمت قرار بگیرند. البته تثبیت‌کننده و ابلاغ و امضای آن در شب بیست و سوم ماه انجام می‌شود. که امیدواریم خوب‌ها در حق بدها دعا کنند که خداوند بدها را به حق خوب‌ها ببخشد.

*به زعم برخی ها،  عزاداری‌ها گاهی اوقات جای اصل مناجات و ادعیه را می‌گیرد. چه توصیه‌ای به مداحان دارید تا مجالس شب قدر هرچه بهتر برگزار شوند؟

در خود همین قرآن سر گرفتن هم قرآن و هم چهارده معصوم را به خدا قسم می‌دهیم. این‌ها کسانی هستند که در خانه خدا وجاهت دارند. پیامبر اکرم(ص) فرمود آن اجتماعی خوشبخت و سعادتمند است که قیامت کنار حوض کوثر با این دو امانت قرآن و اهل‌بیت بر من وارد بشوند. لذا همان طور که از علما به ما رسیده هم قرآن سر می گیرند و در خلال آن چهارده معصوم را هم یاد می‌کنند که ما را بدون تردید پیش خدا شفاعت خواهند کرد.

*اینکه بارها در محضر علما مداحی کرده‌اید آیا در باب استفاده بهتر از فضیلت‌ها توصیه‌ای به شما داشته‌اند؟

علما عمدتاً اعتقادشان این است که مردم می‌بایست این فرصت را مغتنم بشمرند. بسیاری که در همین ماه مبارک از میان ما رفتند یک درصد احتمال نمی‌دادند شب‌های قدر را درک نکنند. این اتفاقات باید برای ما تجربه و عبرت باشد که بالاخره حساب و کتاب را اول و آخر باید با خدا صاف کنیم و بعد با مردم و خلق خدا. حدیث قدسی است که به حضرت موسی خطاب می‌شود به مردم بگو حساب خودشان را با من صاف کنند. من حساب‌شان با مردم صاف می‌کنم.

*اگر در پایان صحبتی و یا توصیه‌ای دارید بفرمایید.

گرفتاری ما آن زمانی است که با اهل علم و علما فاصله داشته باشیم. پیامبر اکرم(ص) ماه رمضان وارد شدند یک عده درس می‌خواندند و بحث می‌کردند و یک عده هم قرآن می‌خواندند.اصحاب پرسیدند کدام یک بیشتر از فضیلت‌های ماه بهره می‌برند؟ حضرت فرمودند آن‌هایی که تعلیم، درس و بحث دارند آن‌ها بیشتر فیض می برند. بالاخره باید حداکثر استفاده را از این فرصت‌های بدست آمده کرد متأسفانه الان کمتر به چشم می خورد که این پیوند با علما شکل بگیرد. برخی از مداحان نسل جدید از علما و اساتید اخلاق فاصله گرفته‌اند. اگر می‌خواهند خیر ببینند نباید دامن علما را رها کنند. در بحث مجالست، مصاحبت و منبر باید از اهل علم مشاوره بگیرند که هر نکته و شعری را می‌خواهند برای مستمع بگویند نکات و مطالب جامع و کاملی باشد. چراکه خیلی از شعرها از لحاظ ادبی و اعتقادی دچار اشکال است و عدم ارتباط با علما و اساتید برای فرد آسیب و لطمه به دنبال خواهد داشت. جوانان ستایشگر ما بدانند علما در خانه‌‎شان به روی مردم باز است اگر نروند ضرر کرده‌اند.