انتقاد تند عضو جامعه روحانیت مبارز از میثم مطیعی

من نمي‌پسندم كه در مناسبت‌هايي چون روز جشن عيد فطر به جاي گرامي داشتن عيد فطر و ماه مبارك رمضان رنگ و بوي سياسي به اين ...

جشن« عید فطر» الگویی از مناسک شادمانه

عمدة جشنهاي ملي در ایران با آئينها و رفتارهاي معنوي و ديني مانند دعا، عبادت و ستايش همراه بوده اند. در ايران قبل از اسلام،...

آیت‌الله مکارم شیرازی: به جای قمه زدن، بروید خون بدهید/ عزاداری های نامتعارف به شیعه ضربه می زند

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه گفته می شود در ایام عاشورا نمی توان در کف خیابان های کربلا راه رفت و پُر از خون ...
نمايش آدرس ايميل
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷    ساعت ۱۰:۴۷
طلاکاری ایوان نجف امسال به پایان می‌رسد+ عکس
طلاکاری ایوان نجف امسال به پایان می‌رسد+ عکس
طلاکاری ایوان نجف در حرم امیرالمؤمنین(ع) که از سال گذشته توسط ستاد بازسازی عتبات آغاز شده است، امسال به همت هنرمندان کشورمان به پایان می‌رسد.
مرجع :
فارس
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 33027
ایوان نجف در حرم امیرالمؤمنین(ع) حال و هوای خاصی دارد و معماری آن به قدری زیبا است که چشم هر هنرمندی را خیره می‌کند.
در سال‌های اخیر با تغییرات و بازسازی حرم امیرالمؤمنین(ع) ستاد بازسازی عتبات درصدد بازسازی و ترمیم ایوان نجف بود، بر همین اساس اقدامات لازم برای این منظور را آغاز کرد.
 
طلاکاری ایوان نجف امسال به پایان می‌رسد+ عکس
 
طلاکاری ایوان نجف در دو مرحله از سال‌های گذشته طراحی و برنامه‌ریزی شد که فاز دوم آن تیرماه سال گذشته به همت ستاد بازسازی عتبات و با کمک مردم کشورمان آغاز شده است.
 
طلاکاری ایوان نجف امسال به پایان می‌رسد+ عکس
 
در این مرحله قرار است علاوه بر طلاکاری ایوان نجف، کتیبه‌های تاریخی در باب‌الساعه حرم امیرالمؤمنین(ع) نصب شود که اقدامات برای طلاکاری دو بال ایوان نجف مراحل پایانی را طی می‌کند و تا پاییز یا نهایت پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.
 
طلاکاری ایوان نجف امسال به پایان می‌رسد+ عکس
 
به گفته حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات بخشی از کتبیه‌های ایوان نجف در نجف در حال ترمیم است اما بخشی دیگر برای بازسازی به ایران منتقل شده و به دست هنرمندان ایرانی در حال ترمیم هستند.
 
طلاکاری ایوان نجف امسال به پایان می‌رسد+ عکس
 
همچنین هر مناره ایوان نجف 29 متر ارتفاع دارد که آنها را نواری عریض از آیات قرآن تزیین می‌کند که شامل آیات قرآنی طلاکاری شده بر روی کاشی‌های آبی رنگ است که بالای هر نوار مقرنس‌هایی طلایی وجود دارد و در بالای آن جایگاه موذن قرار گرفته است که ارتفاع آنها نیز 2.25 متر است.
قطر مناره‌ها در پایین 1.8 متر و در بالا 1.25 متر است و قطر استوانه‌ای که بر فراز مکان موذن است کمی بیشتر از یک متر و ارتفاع آن 4 متر است که به گنبدی طلایی می‌رسد و پس از آن یک میله و کلمه جلاله «الله» قرار دارد که نهایتا این میله به 1.6 متر ارتفاع دارد.