ماجرای شفا گرفتن مرحوم عباس صالحی؛ دعاخوان خوش صدا + صوت

مردم ایران بارها دعاها و زیارات مختلفی را با صدای مرحوم حاج عباس صالحی از صداو سیما شنیده‌اند، صدای ماندگاری که خلوصی ...

استاد بهرام پور: برخی شیعیان اصالت را به اهل بیت داده اند تا قرآن/ اهل سنت به قرآن اهتمام دارند و عترت را رها کردند

اهل سنت، بیشترشان متهم به این هستند که به قرآن بیش از عترت توجه و اهتمام دارند و در میان تشیع نیز عترت نسبت به قرآن از ...

سیاستگذاری‌ها بر مبنای این است که مردم کمتر با فرهنگ سروکار داشته باشند

احساس و دریافت من این است که ماجرا با قبلا که می‌گفتیم بهای کافی به فرهنگ داده نمی‌شد، کاملا فرق کرده است. الان ضدیت با ...
نمايش آدرس ايميل
چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶    ساعت ۱۱:۵۱
برترین‌های کتاب سال عاشورا معرفی شدند + گزارش کامل مراسم اختتامیه
برترین‌های کتاب سال عاشورا معرفی شدند + گزارش کامل مراسم اختتامیه
سنگری:‌ در دوره نخست جایزه کتاب سال عاشورا که در سال ۹۴ برگزار شد، آثار پنج سال مورد بررسی قرار گرفت که در این راستا ۵۳۷ اثر در ۱۸ رشته داوری شدند و ۲۰ اثر انتخاب شد اما در دوره دوم، ۳۴۳ اثر را جمع‌اوری کردیم و آثار در ۱۹ رشته داوری شدند که این مقایسه حاکی از رشد کمی آثار عاشورایی دارد و در دوره حاضر ۷ اثر به عنوان برگزیده و ۱۱ اثر شایسته تقدیر معرفی می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 32038
آئین پایانی دومین دوره جایزه کتاب سال عاشورایی عصر امروز ۱۴ شهریورماه با حضور اساتید، شاعران، مداحان و پژوهشگران حوزه عاشورا در مجموعه شهدای انقلاب (سرچشمه) برگزار شد.


 
در این مراسم محمدرضا سنگری، دبیر علمی دومین دوره جایزه کتاب سال عاشورا(دعبل) با اشاره به دیوان شعر امام حسین(ع) گفت: امام حسین(ع) دارای دیوان شعر است، هر چند برخی شعرها به ایشان نسبت داده شده اما شعرهای بسیاری هم هستند که وی سروده است، در یکی از این سروده‌ها پیام جهانی آن حضرت این است که من جهان را به سمت بالایی و والایی سوق دادم و جامی از حکمت و روشنی به جهان بخشیده‌ام.
وی با اشاره به رشد کمی و کیفی آثار در این دوره افزود: در  دوره نخست جایزه کتاب سال عاشورا که در سال ۹۴ برگزار شد، آثار پنج سال مورد بررسی قرار گرفت که در این راستا ۵۳۷ اثر در ۱۸ رشته داوری شدند و ۲۰ اثر انتخاب شد اما در دوره دوم، ۳۴۳ اثر را جمع‌اوری کردیم و آثار در ۱۹ رشته داوری شدند که این مقایسه حاکی از رشد کمی آثار عاشورایی دارد و در دوره حاضر ۷ اثر به عنوان برگزیده و ۱۱ اثر شایسته تقدیر معرفی می‌شود.
وی افزود: ۶۹ اثر در حوزه پژوهش فرهنگ و اجتماعی وجود داشت که این تعداد اثر در این حوزه امیدبخش است. در حوزه شعر نیازمند درنگ و بررسی و تحلیل بیشتری هستیم، هر چند کارهای خوبی در این زمینه منتشر شده و سروده‌های عاشورایی عصر ما در ترازوی فراتر از چند قرن گذشته هستند و این ستودنی است. حوزه پژوهش‌های تاریخی دارای ۴۴ اثر بود و در رشته نوحه نیز شاهد رشد آثار بودیم. در ادبیات نمایشی آثار کمی داشتیم و در سه حوزه خوشنویسی، شعر کودک و ترجمه از فارسی به زبان‌های دیگر هیچ اثری نداشتیم. حوزه عکس و تجسمی نیز از تعداد آثار بسیار کمی برخوردار بود.
سنگری تصریح کر: در این دوره آثار با سخت‌گیری بیشتری داوری شدند و اگر داوری‌ها همانند دوره گذشته بود، تعداد آثار بیشتری در ردیف برگزیده‌ها داشتیم. اما در این این دوره تلاش بر این بود تا آثار به صورت دقیق و علمی مورد داوری و ارزیابی قرار گیرد.
دبیر علمی دومین جایزه کتاب سال دعبل یادآور شد: یکی از مهمترین رخدادهای این جایزه ظهور محققان و پژوهشگران جوان در حوزه عاشورایی است که اغلب آنها به حوزه‌های ورود کرده‌اند که کسی تاکنون ورود نکرده است و از این نظر موضوع تحقیق آنها بدیع بوده است.

اولویت در عاشورا پژوهی چیست؟محمد اسفندیاری، عضو هیئت علمی بنیاد دعبل خزاعی و دبیر علمی گروه تاریخ و فرهنگ جایزه کتاب سال عاشورا عصر امروز در مراسم اختتامیه دومین دوره جایزه کتاب سال عاشورا گفت: یکی از پرسش‌های مهم درباره آثار عاشورایی این است که؛ مهمترین اقدام پژوهشی درباره امام حسین(ع) چیست و چه کاری پیش از همه ضرورت دارد درباره آن حضرت انجام شود؟ پاسخ این است که؛ مهمترین کاری که لازم است درباره امام حسین(ع) انجام شود، نگارش تاریخ اجتهادی است.
وی افزود: آنچه تاکنون درباره امام حسین(ع) نوشته شده، اغلب مقتل‌هایی است که به نگارش درآمده است، ضمن اینکه این آثار ارزنده هستند، اما هیچ یک تاریخ اجتهادی نیستند. حتی بسیاری از کتاب‌ها تاریخ به مفهوم واقعی آن نبوده و داستان هستند.
اسفندیاری ادامه داد: شرط این کار اجتهاد تاریخی است. چنانکه فقیهان اجتهاد فقهی می‌کنند و فقه الاحکام دارند، ما نیز باید فقه و تاریخ داشته باشیم. اولین نکته در این زمینه بررسی سند است و باید در باب امام حسین(ع) روایات فراوان را مورد بررسی قرار دهیم. من این روایات در باب عاشورا را به سه بخش تقسیم می‌کنم؛ روایات امام(ع) از مدینه تا کربلا، روایات ائمه معصومین(ع) درباره عاشورا و روایات شاهدان یا ناقلان از شاهدان یا ناقلان از ناقلان.
وی تصریح کرد: باید برای یکایک این روایات شناسنامه تهیه شود، تا روشن شود به کدام سند می‌تواند استناد کرد و به کدام‌ها نمی‌توان استناد کرد. همچنین در دومین مرحله باید منبع معتبر را از غیرمعتبر تمیز دهیم. سپس معلوم شود که سندش معتبر است یا خیر، این سند معتبر معارض دارد یا خیر، همچنین با تاریخ و واقعیت‌های عینی منطبق است یا خیر. از این رو با در نظر گرفتن این شروط، نیازمند نگارش تاریخ اجتهادی در باب عاشورا هستیم.
اسفندیاری در ادامه یادی از مرحوم شعرانی کرد و گفت: همه بزرگان شیعه و قله‌های علمی را در تقسیم‌بندی کلی به دو بخش تقسیم می‌کنم، مراجع تقلید و مراجع تحقیق. که عموم مردم به مراجع تقلید مراجعه می‌کنند در حالی که خواص به مراجع تحقیق و زحماتی که گروه دوم متحمل می‌شوند، کمتر از مراجع تقلید نیست. مرحوم شعرانی از جمله این مراجع تحقیق بود که آثار بسیاری را تألیف، ترجمه و تصحیح کرد. یکی از آثار مهمی که مرحوم شعرانی ترجمه کرده، کتاب «نفس المهموم» شیخ عباس قمی است. 
وی یادآور شد: آنچه جامعه نیازمند آن است مرجع تحقیق است؛ چرا که باید باشند تا دین و ولایت را با هم اثبات کنند و باید مورد مراجعه مردم نیز باشند و گره‌گشایی کنند تا مردم بتوانند از مراجع تقلید، تقلید کنند.


معرفی برگزیدگاه جایزه دعبل

گروه فرهنگ و تاریخ ـ رشته‌ی تصحیح
 

مصطفی صادقی کاشانی
 متولد 1348 ـ کاشان
مدرس حوزه و دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر تاریخ اسلام
سطح 4 حوزه و دکترای تاریخ اهل‌بیت
عضو هیئت علمی «پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی»
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • تاریخ‌نگاری ابن‌طاووس  
  نگاهی به تاریخ تفکر امامیه
  دولتمردان شیعه در دستگاه خلافت عباسی   
  کاشان در مسیر تشیع
  پیامبر (ص) و یهود حجاز
  ارزیابی اخبار قضاوت‌های امیرالمؤمنین علی(ع) 
  تحلیل تاریخی نشانه‌های ظهور
 
***
تصحیح و منبع‌شناسی کتاب الملهوف
برگزیده‌ در رشته‌ی تصحیح
 
قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
چاپ اول: 1395
324 صفحه ـ رقعی
 
کتاب «لهوف» یا «الملهوف» اثر عالم نامدار شیعی سید بن طاووس، یکی از مشهورترین مقاتل عاشورا به‌شمار می‌رود که به دلایل مختلف‌، ازجمله متن کوتاه و زبان روان و سلیس، مورد اقبال گسترده‌ی مخاطبان بوده و بارها به فارسی ترجمه شده است. در کتاب «تصحیح و منبع‌شناسی کتاب الملهوف» مؤلف با استفاده از 57 نسخه‌ی خطی و چندین نسخه‌ی چاپ سنگی، علاوه‌بر تصحیح لهوف، به مباحثی چون مرجعیت آن کتاب و نسخه‌شناسی و منبع‌شناسی آن پرداخته است.

 
 
2
گروه فرهنگ و تاریخ ـ رشته‌ی پژوهش فرهنگی
 

سیدمسعود عمرانی
متولد 1360 ـ مشهد
نویسنده و پژوهشگر علوم دینی
دکترای علوم قرآنی و حدیث و دارای سطح 4 حوزه
عضو هیئت علمی دانشگاه رضوی و معاون فرهنگی دانشگاه بین‌المللی امام‌رضا(ع)
مدرس حوزه‌ی علمیه‌ی مشهد، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه بین‌المللی امام‌رضا(ع)، دانشگاه فردوسی مشهد و جامعة المصطفی العالمیه مشهد.
 
دیگر آثار:
 • خداشناسی در دعای عرفه
 
 
سلوک ماتم
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی پژوهش فرهنگی
 
 
تهران: انتشارات خیمه
چاپ اول: 1395
342 صفحه ـ رقعی
 
 
در این کتاب، مؤلف به بررسی شیوه‌های مختلف عزاداری از دیدگاه اهل‌بیت(ع) پرداخته است. در این پژوهش حدیثی، مصادیق، فلسفه‌ و تاریخچه‌ی عزاداری بررسی شده و آیین‌های و اقسام عزاداری‌ها ارزشیابی شده‌اند. همچنین مؤلف کوشیده است مدلی برای ارزیابی عزاداری‌های نوظهور براساس تعالیم معصومان(ع) ارایه دهد. این کتاب، ثمره‌ی رساله‌ی دکترای مؤلف با عنوان «شیوه های سوگواری در رثاء معصومان از دیدگاه روایات شیعه» بوده است و پیش‌تر در «نخستین جشنواره‌ی حدیثی ثقة‌الاسلام کلینی» نیز در رشته‌ی سیره برگزیده شده بود. 

 
3
گروه فرهنگ و تاریخ ـ رشته‌ی پژوهش فرهنگی
 

مهدی مسائلی
 
متولد 1363 ـ اصفهان
نویسنده و پژوهشگر دینی
مدرس حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان
تحصیل در مقطع خارج فقه و اصول
 
دیگر آثار:
 • قمه‌زنی؛ سنت یا بدعت؟   
  نهم ربیع؛ جهالت‌ها، خسارت‌ها
  پیشوایان شیعه، پیشگامان وحدت
  عزاداری: شعار حیات عاشورایی
  فرهنگ اصطلاحات طلاب
  لعن‌های نامقدس
 
 
***
عار یا شعار (قمه‌زنی در ترازوی عقل و شرع)
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی پژوهش فرهنگی
 
اصفهان:‌ نشر آرما
چاپ اول: 1395
303 صفحه ـ‌ رقعی

 
در این کتاب، مؤلف پس از ذکر مقدماتی درباره‌ی اهمیت و جایگاه عزاداری در فرهنگ شیعه، در فصل‌های مجزا به نقد و بررسی ادله‌ی موافقان و مخالفان قمه‌زنی پرداخته و فتاوای فقهای موافق و مخالف از دوره‌ی قاجار تا امروز را ذکر کرده است. مؤلف رویکردی منتقدانه به قمه‌زنی داشته و در فصلی مجزا، سیر تاریخی تحریم این رسم را آورده است.  

 
4
گروه فرهنگ و تاریخ ـ رشته‌ی پژوهش اجتماعی
 

محسنحسام مظاهري
 
متولد 1361 ـ اصفهان
نویسنده و پژوهشگر مطالعات اجتماعی دین و جنگ
معاون پژوهشی و عضو هیئت علمی «بنیاد دعبل خزاعی»
 
 
دیگر آثار:
 • رسانه‌ي شيعه؛ جامعه‌شناسي آيين‌هاي سوگواري و هيأت‌هاي مذهبي در ايران
  شخم در مزرعه؛ نقدهایی بر روایت رسمی از جنگ
  اسطوره‌ی همت: نشانه‌شناسی شهید همت
  خطر سقوط بهمن: سه مقاله درباره‌ی خاطرات جنگ
  مأمور سیگاری خدا
  بنی­هندل
  رنگ، رنگ، جنگ
  کتاب کافی
  کتاب راشد
 
 
 
فرهنگ سوگ شیعی
برگزیده‌ در رشته‌ی پژوهش اجتماعی
 
تهران: انتشارات خیمه
چاپ اول: 1395
672 صفحه ـ‌ وزیری
 
این کتاب، ویراست نخست از یک پروژه‌ی تحقیقی است که از محرم 1389 با هدف نگارش دانشنامه‌ای تخصصی و میان‌رشته‌ای در موضوع شناخت و معرفی روشمند و علمیِ آیین‌ها و رسوم عزاداری و مقولات مرتبط با آن‌ها آغاز شده و کماکان ادامه دارد. در نگارش این کتاب، گروهی متشکل از 43 نویسنده و پژوهشگر مشارکت داشته است و روند تولید با هدایت شورای علمی متشکل از دبیران گروه‌های شش‌گانه (ادبیات، تاریخ، جغرافیای فرهنگی، دین، هنر و مردم‌شناسی) صورت پذیرفته است. این دانشنامه، جمعاً 271 مدخل (243 مقاله و 28 مدخل ارجاعی) را شامل می‌شود که در 10 گروه موضوعی گنجانده می‌شوند: مفاهیم و اصطلاحات؛ آثار مکتوب؛ اشخاص؛ آیین‌ها، آداب و رسوم؛ واحدهای جغرافیایی؛ اماکن؛ اشیا؛ زمان‌ها؛ سازمان‌ها؛ و دوره‌های تاریخی و دولت‌ها.


 
 
5
گروه ادبیات ـ رشته‌ی شعر
 

غلامرضا سازگار (میثم)
 
متولد 1320 ـ  قم
شاعر، نوحه‌سرا، ذاکر و پیرغلام اهل‌بیت(ع)
رییس «خانه‌ی مداحان اهل‌بیت(ع)»
 
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • نخلستان
  نخل میثم (5 جلد)
  دو دریا اشک
  یک ماه خون‌گرفته (11 جلد)
  صدف نبوت (8 جلد)
  از صیام تا قیام (8 جلد)
  مرآت الولایه (5 جلد)
 
***
آتش مهر
برگزیده‌ در رشته‌ی شعر
 
تهران: ستاره قطبی
چاپ اول: 1384
882 صفحه ـ وزیری
 
این کتاب، مجموعه‌ی کامل غزل‌های شاعر و ذاکر مشهور معاصر، حاج غلامرضا سازگار است. غالب این غزلیات، مذهبی بوده و اکثرشان در رثای امام‌حسین(ع) و واقعه‌ی عاشورا سروده شده‌اند. این کتاب، به‌همت «مؤسسه‌ی هنر و ادبیات هلال» تهیه و منتشر شده است. 
 

 
 
6
گروه ادبیات ـ رشته‌ی نوحه
 

مهدی آصفی
 
متولد 1323 ـ‌ تهران
شاعر، مصحح، ذاکر و پیرغلام اهل‌بیت(ع)
عضو هیئت‌مدیره‌ی «خانه‌ی مداحان اهل‌بیت(ع)»
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • نوادر یا سفینه شمشیری
  عرفان در آیینه غزل
  غدیر در آیینه شعر فارسی
  سفینه‌ی آصفی
  اشعار عاشورایی خوشدل
  تدوین و تصحیح دیوان محمدعلی ریاضی یزدی
  تدوین و تصحیح دیوان جودی خراسانی
  تدوین و تصحیح دیوان میرزا نورالله عمان سامانی
  تدوین و تصحیح دیوان عبرت نائینی
 
***
مراثی خوشدل
برگزیده در رشته‌ی نوحه
 
تهران: ستاره قطبی 
چاپ اول: 1394
567 صفحه ـ وزیری
 
مرحوم علی‌اکبر صلح‌خواه مشهور به خوشدل تهرانی، شاعر، مرثیه‌سرا و نوحه‌سرای مشهور معاصر است. در این کتاب، مجموعه‌ی نوحه‌های منتشرنشده و مرثیه‌های مذهبی او که بیش‌تر مربوط به واقعه‌ی عاشورا و شهادت امام‌حسین و یارانش می‌شود، به همت مصحح کتاب گردآوری و تدوین شده است. این کتاب، به‌همت «مؤسسه‌ی هنر و ادبیات هلال» تهیه و منتشر شده است.    
 
 
 
7
گروه ادبیات ـ رشته‌ی ادبیات نمایشی
 

محمد رحمانیان
 
متولد ۱۳۴۱ ـ‌ تهران
نمایش‌نامه‌نویس، کارگردان و مدرس تئاتر
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • روز حسین
  پل
  سعی صفا
  امیر
  خروس
  کاتیوشا
  ترانه‌های قدیمی
  شب سال نو
  عشقه
  شهادت‌خوانی قدمشاد مطرب در طهران
  ساعت بمباران
  در میانه‌ی راه
  یغمای شاهانه‌ی خورشید
 
 
 
اسب‌ها؛ سال 59 هجری شمسی
برگزیده‌ی رشته‌ی ادبیات نمایشی
 
تهران: انتشارات نیلا
چاپ اول: 1394
67 صفحه ـ رقعی
 
«اسب‌ها» (پس از «پل» و «روز حسین»)، سومین نمایشنامه‌ی محمد رحمانیان با مضمون واقعه‌ی عاشورا محسوب می‌شود. این نمایشنامه، نخستین‌بار در سال 1383 در تهران به کارگردانی مؤلف روی صحنه رفت. 
 

 
8
گروه ادبیات ـ رشته‌ی ادبیات نمایشی
 

مرید قنبری نَنیر
 
متولد ١٣١۴ ـ روستای ننیز (استان كرمان)
شاعر، پژوهشگر و تعزيه‌خوان
نايب‌رييس انجمن تعزيه استان كرمان 
آغاز شبیه‌خوانی از سيزده‌سالگی
تقدیرشده در نخستین کنگره‌ی نواهای تعزیه‌ی ایران (١٣٨۴)
 
 
دیگر آثار:
 • تعزيه‌خواني و تعزيه‌خوانان كرمان
  مجموعه‌اي از نسخ تعزيه جنوب
 
 
هفده مجلس شبیه‌خوانی
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی ادبیات نمایشی
 
تهران: انتشارات اطلاعات
چاپ اول: 1394
680 صفحه ـ رقعی
 
در این کتاب، 17 مجلس (ازجمله مجالس تعزیه‌ی حضرت مسلم، وهب نصرانی، حضرت قاسم، حضرت عباس و عاشورا) از میراث متون تعزیه در منطقه‌ی نَنیز و رابُر (استان کرمان) تصحیح و تنظیم شده است. در مقدمه‌ی کتاب، مؤلف که خود سال‌هاست به تعزیه‌خوانی در آن منطقه اشتغال دارد، توضیحات ارزشمندی درباره‌ی تاریخچه و کیفیت برگزاری تعزیه در منطقه‌ی مذکور ارایه داده است. دکتر علی بلوکباشی نیز در پیشگفتار کتاب به معرفی اجمالی تعزیه و تاریخچه‌ی آن پرداخته است. پایان‌بخش کتاب، تصاویری از برگزاری این آیین در ننیز است.

 
9
گروه ادبیات ـ رشته‌ی ادبیات داستانی
 

مریم بصیری
 
متولد ١٣۴٨ ـ‌ ارومیه
کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی
داستان‌نویس، روزنامه‌نگار و کارشناس و مدرس ادبیات و هنر
 
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • فانوس دریایی
  دخیل عشق
  فیروزه‌ فردوس
  بانوی نور
  اکسیر عشق
  بوی بهشت
  زنی که سایه نداشت
  زن و سینما
  شهریار شرق
  ماهی‌ها پرواز می‌کنند
 
***
شب‌های حرم‌خانه
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی ادبیات داستانی
 
تهران:‌ نشر اسم
چاپ اول: 1395
334 صفحه ـ پالتویی
 
این کتاب، رمانی تاریخی با موضوع تعزیه‌خوانی زنان در دوره‌ی ناصرالدین‌شاه است. نویسنده کوشیده است روند پیدایش مجالس تعزیه‌ی زنانه در آن دوره را از خلال ماجراهایی که در حرم‌خانه‌ی دربار قاجار رخ می‌گذرد، روایت کند. محور داستان شخصی است با عنوان «ملاباجی» که مسئول راه‌اندازی تعزیه‌ برای زنان دربار ناصری می‌شود، اما در ادامه برای وی چنان مشکلاتی می‌آفرینند که از این کار دست کشیده و مجالسش را بیرون از دربار برگزار می‌کند.

 
 
10
گروه ادبیات ـ رشته‌ی ادبیات داستانی
 

مریم راهی
 
متولد ۱۳۵۹ ـ تهران
داستان‌نویس
کارشناس ارشد زبان‌شناسی همگانی
 
 
دیگر آثار:
 • دو چشم بر آسمان
  برپا
  یوما
 
 
فردا مسافرم
شایسه‌ی تقدیر در رشته‌ی ادبیات داستانی
 
این کتاب، مؤلف داستانی عاشقانه را در دل روزهای پرمصیبت پس از واقعه‌ی عاشورا روایت می‌کند. دختری عاشق‌پیشه از اهالی کوفه که پدرش روزگاری سفیر امام‌علی(ع) بوده و برای جنگ با دشمنان امام‌حسین(ع) از کوفه خارج شده است. پدر اما چند روزی پس از عاشورا به خانه بازگشته و از شدت و حیرت از آنچه دیده قادر به صحبت نیست و در همین حین کاروان اسرای اهل‌بیت(ع) نیز به شهر وارد می‌شود و دختر به دیدار آنان می‌شتابد.

 
11
گروه ادبیات ـ رشته‌ی پژوهش ادبی
 

مهدی امین‌فروغی
 
متولد 1348 ـ تهران
نویسنده و پژوهشگر موسیقی و ادبیات
کارشناس ارشد موسیقی
عضو هیئت علمی «بنیاد دعبل خزاعی»
عضو شورای موسیقی «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان»
 
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • هنر مرثیه‌خوانی (10 جلد)
  موسیقی و ستایشگری
  شعر و موسیقی در نوحه‌های طهران قدیم
اثر برگزیده‌ی نخستین دوره‌ی جایزه‌ی دعبل (کتاب سال عاشورا) در رشته‌ی پژوهش هنری
 • چهارباغ
  فیض روح‌القدس
  چهلچراغ
  شمس و چهار قمر
  کتیبه
 
 
محتشم‌نامه
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی پژوهش ادبی
 
تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
چاپ اول: 1394
548 صفحه ـ‌ وزیری
 
این کتاب، گزیده‌ای از ترکیب‌بندهای عاشورایی که شاعران از دوره‌ی صفویه تا امروز در استقبال از ترکیب‌بند مشهور محتشم کاشانی سروده‌اند، گردآوری شده است. در آغاز هر ترکیب‌بند، مؤلف مختصری درباره‌ی زندگی شاعر آورده است.

 
 
12
گروه ادبیات ـ رشته‌ی پژوهش ادبی
 

حمیدرضا جدیدی
 
 
متولد 1349 ـ شهر ری
نویسنده، مترجم و پژوهشگر ادبیات
دکترای زبان و ادبیات فارسی
استادیار دانشگاه آزاد اسلامی
عضو پیوسته‌ی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
 
 
دیگر آثار:
 • سوگنامه‌ی حجت خدا بر مراثی خون خدا
  رج‌ها و ترنج‌ها
  از پیله تا پروانه
  اشک حماسه (زیارت ناحیه مقدسه و عاشورا)
  خیمه های سوخته
  عطش، آتش و فرات
 
 
بند بند عشق
(نگاهی به تاریخ.شعرا و ترکیب بندهای عاشورایی)
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی پژوهش ادبی
 
کرج: نشر چکامه باران
چاپ اول: 1394
644 صفحه ـ وزیری
 
در این کتاب، پس از ذکر مقدماتی در تعریف شعر عاشورایی و تاریخ مقتل‌نگاری و تحریف‌شناسی واقعه‌ی کربلا، به معرفی قالب ترکیب‌بند و اشعاری که در زبان فارسی تا امروز (به تفکیک ادوار مختلف) در رثای واقعه‌ی عاشورا با استفاده از این قالب شعری سروده شده‌اند، پرداخته است. در هر فصل، مؤلف پس از معرفی سرایندگان، متن ترکیب‌بندهای عاشورایی را نیز آورده است.   

 
13
گروه هنر ـ رشته‌ی عکس
 

سعید کیایی
 
متولد 1362 ـ تهران
نویسنده، شاعر، عکاس و مدرس عکاسی
کارشناس ارشد تحقیق و پژوهش در ارتباطات
 
 
دهم ماه
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی عکس
 
تهران: انتشارات خیمه
چاپ اول: 1394
72 صفحه ـ خشتی کوچک
 
این کتاب، ثمره‌ی پروژه‌ای پنج‌ساله با هدف مستندنگاری تصویری مجالس روضه‌ی زنانه در شهر تهران است و در آن 58 قطعه عکس از این مجالس همراه با توضیحاتی کوتاه آمده است. مؤلف در مقام پژوهشگر ـ عکاس کوشیده است با رویکردی مردم‌نگارانه، اجزا و ابعاد مختلف روضه‌ها و مجالس مذهبی زنان را ثبت کرده و فرهنگ مادی این اجتماعات پویا، متکثر، فراوان اما ناشناخته را تصویر کند. این کتاب را می‌توان نخستین کتاب مجموعه‌ عکس مستند از روضه‌های زنانه دانست.  

 
14
گروه هنر ـ رشته‌ی تجسمی
 

اردشیر صالح‌پور
 
متولد 1345
پژوهشگر و مدرس نمایش‌های سنتی
 
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • ترانه نمایش‌های پیش‌پرده‌خوانی در ایران (۱۳۲۰ - ۱۳۳۲)
  بنفشه‌های سوگوار
  گرامافون و نمایش: تاریخ تحلیلی تقلید و مضحکه در ایران
 
***
تحلیل زیبایی‌شناختی و روایتِ نقاشی ـ نمایشیِ تابلوی عزیمت مسلم بن عقیل از مدینه به کوفه
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی تجسمی
 
تهران: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
چاپ اول: 1395
88 صفحه ـ خشتی (متوسط)
 
 
تابلوی «روایت عزیمت حضرت مسلم به کوفه» یکی از مشهورترین آثار نقاشی قهموه‌خانه‌ای در موضوع عاشورا به‌شمار می‌رود. این تابلو، اثر هنرمندانه‌ی مرحوم محمد مدبر است و در موزه‌ی ایران اسلامی نگهداری می‌شود. در این تابلو، داستان اعزام حضرت مسلم بن عقیل به کوفه تا شهادت آن حضرت و نیز طفلانش در 30 قطعه/پرده‌ و به‌صورت پیوسته تصویر شده است. در کتاب تحلیل زیبایی‌شناختی و روایتِ نقاشی ـ نمایشیِ تابلوی عزیمت مسلم بن عقیل از مدینه به کوفه مؤلف به تحلیل پرده به پرده‌ی این تابلو پرداخته است.

 
15
گروه هنر ـ رشته‌ی پژوهش هنری
 
 
 
   
 

اسدالله علی عسگری رنانی
 
 
متولد 1351 ـ اصفهان
مدیرمسئول آموزشگاه حجاز
خواننده، محقق، کارشناس و مدرس موسیقی
 
 
دیگر آثار:
 • آموزش موسیقی تعزیه: نغمه‌ی عشق (4 جلد)
  آموزش موسیقی پیش‌خوانی پیش‌واقعه‌های صدوپنجاه سال تعزیه ایران (مکتب تعزیه‌ی اصفهان)
  جُنگ بیاض
 
 
آموزش موسیقی پیش‌خوانی
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی پژوهش هنری
 
اصفهان: مجتمع انتشاراتی نقش نگین
چاپ اول: 1395
176 صفحه ـ رحلی
 
این کتاب ثمره‌ی پژوهش‌های مستمر و چندساله‌ است و در آن، مؤلف به گردآوری و بازخوانی علمی پیش‌واقعه‌های تعزیه در منطقه‌ی اصفهان پرداخته است. در فصول مختلف به تفکیک دستگاه‌های موسیقی، متن پیش‌خوانی‌ها آمده و ویژگی‌های فنی هرکدام (اعم از گام دستگاه، وزن، گوشه‌های ساختار و زمینه‌ی مکتب تعزیه) و نیز نام سرایندگان و راویان ذکر شده است. در آغاز کتاب نیز مؤلف، اجمالی از تاریخ تعزیه و پیش‌خوانی آورده است.
 

 
16
گروه ترجمه ‌ـ رشته‌ی ترجمه به فارسی
 

مظهر ادوای
 
متولد 1367 ـ‌ اورامان
دانشجوی دکترای تاریخ ایران پس از اسلام
پژوهشگر تاریخ و ادبیات
 
 
دیگر آثار:
 • شاهنامه هورامی (داستان ببر بیان) [ترجمه]
  جنگنامه نادر [تصحیح]
  دو رساله‌ی تاریخی و ادبی هورامان (از دوران افشاریه و قاجاریه) [تصحیح]
 
 
روضة الاحباب
برگزیده‌ در رشته‌ی ترجمه به فارسی
 
مشهد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی
چاپ اول: 1394
498 صفحه ـ وزیری
 
این کتاب، متن و ترجمه‌ی منظومه‌ی «روضة الاحباب» است. روضة الاحباب، روایت داستانی و منظوم مقتل امام‌حسین(ع) به زبان هورامی (گورانی) است. تاریخ سرایش و سراینده‌ی آن ناشناس است؛ اما می‌توان آن را نخستین اثری دانست که در زبان هورامی درباره‌ی امام‌حسین(ع) سروده شده است. این کتاب، همچنین در سال 1395 به عنوان کتاب سال خراسان رضوی و نیزن کتاب برگزیده‌ی سال دانشجویی نیز انتخاب شده است.
 
 
 

 
17
گروه کودک و نوجوان ـ‌ رشته‌ی داستان کودک و نوجوان
 
 

نقی سلیمانی
 
متولد 1340 ـ تهران
نویسنده‌ و کارشناس ادبی کتاب‌های کودکان و نوجوانان
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • پیامبر (رمان نُه جلدی)
  قصه‌هایی که پیامبر گفت
  کارآگاه بچه‌ها (رمان چهار جلدی)
  گلدان پشت پنجره
  افسانه‌ی نو
  دایره‌های کبود
  نقطه‌های طلایی
  شاه کوچک
  گذرنامه‌ی روح من
 
***
 
قصه‌های پیامبر و فرزندانش 2
شایسته‌ی تقدیر در رشته‌ی داستان کودک و نوجوان
 
تهران: امیرکبیر (کتاب‌های شکوفه)
چاپ اول: 1394
48 صفحه ـ‌ خشتی (متوسط)
 
 
این کتاب دومین جلد از مجموعه‌ای پنج‌جلدی است و سه داستان (با نام‌های «دانایی»، «آزادی من» و «حق مردم») را شامل می‌شود که هر سه به دوره‌ی کودکی امام‌حسین(ع) مرتبطند.

 
 
18
گروه کودک و نوجوان ـ‌ رشته‌ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان
 

رضا مکتبی
 
متولد ۱۳۵۵ ـ تهران
تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان
کارشناس کارگردانی انیمیشن
 
 
گزیده‌ی دیگر آثار:
 • پیامبر [تصویرگری]
  برادر [تصویرگری]
  سکه‌هایی به نام محمد(ص) [تصویرگری]
 
 
 
 
قصه‌های پیامبر و فرزندانش 2
برگزیده در رشته‌ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان
 
تهران: امیرکبیر (کتاب‌های شکوفه)
چاپ اول: 1394
48 صفحه ـ‌ خشتی (متوسط)


برخی انعکاس‌های رسانه‌ای اختتامیه جایزه دعبل

خبرگزاری کتاب(ایبنا) خبر 1
خبرگزاری کتاب خبر 2

گزارش تصویری

خبرگزاری مهر
گزارش تصویری

خبرگزاری فارس
گزارش تصویری

خبرگزاری تسنیم 1
خبرگزاری تسنیم 2
خبرگزاری تسنیم فیلم
گزارش تصویری

خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری رسا1
خبرگزاری رسا2


خبرآنلاین1
خبرانلاین2

خبرگزاری دانشجو