سحر وقت مسئله گفتن نیست/ غصه می‌خورم که چرا نگذاشتم صدایم شنیده شود

مهدی حمیدی: در حال حاضر سحر که می‌شود، هر شبکه‌ای را که می‌گیرید در حال مسئله گفتن هستند. سحر بایستی با خدا حرف زد و بنده ...

چرا هنرمندان آواز به حوزه مناجات‌خوانی ورود نمی‌کنند؟+صوت مناجات

مناجات‌خوان شب‌های ماه مبارک رمضان در تلویزیون معتقد است، مداح جامع‌الاطرافی که به تمام رشته‌ها از جمله مناجات‌خوانی تسلط ...

ماجرای شفا گرفتن مرحوم عباس صالحی؛ دعاخوان خوش صدا + صوت

مردم ایران بارها دعاها و زیارات مختلفی را با صدای مرحوم حاج عباس صالحی از صداو سیما شنیده‌اند، صدای ماندگاری که خلوصی ...
نمايش آدرس ايميل
دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶    ساعت ۰۹:۳۶
استاد انصاریان: بازسازی قبور ائمه(ع) کمترین ادای تکلیف در برابر نعمت‌های الهی است
استاد انصاریان: بازسازی قبور ائمه(ع) کمترین ادای تکلیف در برابر نعمت‌های الهی است
مفسر قرآن کریم گفت: به طور یقین ما در مقابل نور معنوی ائمه اطهار(ع) مسئولیت، محبت و تکلیفی عاشقانه داریم، لذا بازسازی قبور مطهر و حرم‌های نورانی آن ذوات مقدس و تأمین هزینه‌های آن کمترین ادای تکلیف در مقابل آن نعمت‌های الهی است.
مرجع :
فارس
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 31715
استاد شیخ حسین انصاریان در مراسم طرح توسعه صحن و شبستان حضرت زهرا(س) در حرم مطهر امام علی(ع) که در حسینه هدایت با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری و مسئولان کشوری و لشکری و جمعی از خیرّین برپا شد، اظهارداشت: نور مقول به تشکیک است که از نور یک شمع تا بالاترین آن همه نور است؛ و کامل‌ترین و شدیدترین منبع نور وجود مبارک حضرت حق است «الله نور السموات والارض»؛ و به تعبیر قرآن جایگاه این نور در زمین خانه ائمه طاهرین(ع) است.


 
این مفسر قرآن کریم با اشاره به آیه شریفه «فِی‌بُیُوتٍ‌أَذِنَ‌اللَّهُ‌أَنْ‌تُرْفَعَ‌ وَ یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ‌ یُسَبِّحُ‌ لَهُ‌ فِیهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ‌» اظهار داشت: خداوند متعال می فرمایند؛ در خانه‌ هایى که خدا رخصت داده که [قدر و منزلت] آنها رفعت‏ یابد و نامش در آنها یاد شود در آن [خانه]ها هر بامداد و شامگاه او را نیایش مى‏‌کنند.
استاد انصاریان ادامه داد: مصداق کامل این آیه که خدای متعال خواسته است رفعت یابد و امر به بزرگداشت و احترام به آنها کرده در واقع همین بیوت انبیا و ائمه هدی است که امروزه پناهگاه هزاران دل عاشق و وارسته است که آرزومند لحظه‌ای حضور در این بیوت الهی هستند، تا به برکت، همت والا و وساطت آن بزرگواران، بتوانند درجات عالی معنوی را طی نموده و متخلق به اخلاق الهی شوند.
وی همچنین با اشاره به آیه «رِجالٌ لا تُلهیهِم تِجارَةٌ وَ لا بَیعٌ عَن ذِکرِ اللّه» عنوان کرد: غیر شیعه به هیچ وجه نمی‌تواند ادعا کند که آدرس این نور، در خانه غیر اهل بیت(ع) است؛ و شیعه با تکیه بر قرآن و روایات مستند، ثابت کرده است که کامل‌ترین و شدیدترین منبع نور الهی وجود مبارک اهل بیت(ع) هستند. لذا در منابع روایی خطاب به امام زمان(عج) آمده است: «السلام علیک یا نور الله» و یا در جامعه کبیره می خوانیم «خلقکم الله انوارا»؛ و امام سجاد(ع) هنگام دفن بدن مبارک سید الشهدا(ع) فرمودند «اما الاخره فبنور وجهک مشرقه».
استاد انصاریان ابراز داشت: بعد از ایمان به وحدانیت خداوند بزرگ و ابراز بندگی در مقابل عظمت خداوند، از جمله ویژگی‌های اعتقادی هر یک از مسلمانان را می‌توان توجه به پیامبر اکرم (ص) و سیره آن حضرت و احترام و تکریم به اهل بیت (ع) دانست. اعتقادی که نشأت گرفته از اصول دین اسلام است.
استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: هر یک از مسلمین بدنبال این هستند که ضمن آشنایی با سیره آن حضرت و اهل بیت (ع) ایشان به نحو شایسته محبت و علاقه خود را به آن خاندان ابراز نمایند، تا با تمسک به آنان بتوانند ارتباط قلبی خود را با خداوند متعال پیوند داده، و با انتخاب الگوهای دنیایی و اخروی همواره به این ارتباط تداوم بخشند.
استاد انصاریان افزود: یکی از راههایی که مسلمین از آن بهره می‌گیرند زیارت قبور و حضور در فضای معنوی و روحانی بقاع متبرکه و صحن‌ها و رواق‌های حرم آن بزرگواران برای راز و نیاز و خلوت با معبود یکتاست، که هر یک از مؤمنین با توجه به درجات علمی و معنوی خود از آن بهره مند می شود.
وی بیان داشت: انجام این وظیفه موجب می‌شود که علاوه بر ارتباط معنوی خود انسان به آن منابع نور، زمینه اتصال جمع عظیمی از پاک‌ترین انسان‌ها که زائران آن اعتاب مقدسه هستند با حضرات معصومین(ع) فراهم شود.
استاد حوزه علمیه اظهارداشت: مشاهد مشرفه و اعتاب مقدسه و حرم‌های مطهره حضرات معصومین(ع) از مراکز مهم پرستش و تقرب به خداوند متعال و محل نزول ملائکه و مزار اولیاء رحمان و عروج و صعود به عوالم بالا و ملکوت اعلی است این مقامات عالیه  که از تجلیات الهیه  در اعلی مرتبه رفعت و عظمت هستند و به حضور تشرف ارواح انبیاء و اولیاء مأمورند، باید از نظر ظاهر بارگاه آستان فرشته پاسبان آنها آباد و بهترین جلوه‌های ظهور و شکوه را داشته باشند.
این مفسر قرآن کریم یادآور شد: هر که در این میدان قدمی بردارد و به اندازه خود ادای وظیفه کند حتماً مشمول دعای حضرت  امام صادق(ع) که با حال تضرع در سجده فرمودند خواهد بود که فرمودند «رحم الله امراء احیا امرنا» خداوند کسی که امر ما را زنده می‌کند مورد رحمت خود قرار دهد.