مخاطب را دسته بندی نکنیم/ نهادی سازیِ امر دینی خنجری است که دسته خود را می‌برد

تغییرات در ذائقه مخاطبان برنامه‌های مذهبیِ رسانه و سازمان دینی به تَبَعِ تغییرات در سبک زندگیِ ایرانی قابل فهم است. سبک ...

یونس حبیبی: کارد به استخوان رسیده/ 2 سال است نمی‌توانم بخوانم

هزینه‌های درمان، خیلی مرا اذیت کرد و به خاطر بالا بودن آن، نیروهای مسلح و بنیاد شهید، همراهی‌ام نکردند. به جز آن، مسأله ...

عباس کرمی: چهارپایه‌خوان باید بیشترین مطالب را در کوتاه‌ترین زمان ارائه دهد

پیش از این در میزگرد بررسی نغمات و نوحه‌های مذهبی با حضور «عباس کرمی» و استاد «سید علی‌محمد سادات رضوی» که با عنوان «الگوسازی ...
نمايش آدرس ايميل
چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴    ساعت ۰۸:۴۵
مهم‌ترین پیام قیام عاشورا احیای سنت پیامبر(ص)، امر به معروف و ظلم‌ستیزی است
آیت‌الله آملی لاریجانی:
مهم‌ترین پیام قیام عاشورا احیای سنت پیامبر(ص)، امر به معروف و ظلم‌ستیزی است
رئیس دستگاه قضا مهم‌ترین پیام قیام عاشورا را احیای سنت پیامبر(ص)، اقامه عدل، امر به معروف و نهی از منکر و ظلم‌ستیزی و مقاومت و صبر در برابر ظالمان و مقابله با آنان دانست و گفت: ابعاد حقیقی قیام عاشورا را باید در عبودیت محض ابا عبدالله (ع) دید و به آن توجه کرد.
مرجع :
ایکنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 27387
به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، دوشنبه، 20 مهرماه در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و تأکید بر ضرورت اقامه پرشورتر عزای حسینی در سراسر کشور گفت: ماه محرم که ماه حزن شیعیان در مصائب اباعبدالله (ع) و اهل بیت (ع) است تأثیر بسیار عمیقی در حیات شیعیان بلکه همه مسلمانان دارد.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر ضرورت درک و فهم تأثیر بسیار عمیق قیام عاشورا بر روحیه ظلم‌ستیزی و مقاومت شیعیان در طول تاریخ افزود: باید عمق تأثیر رشادت‌ها و شهادت‌های قیام عاشورا و عواطفی را که حضرت اباعبدالله (ع) و اهل بیت (ع) و یاران ایشان و ائمه اطهار (ع) برای حفظ دین عرضه کردند به حد فهم خود درک کنیم و برای حفظ آن بکوشیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه باید حرمت این ماه و مصائب اهل بیت (ع) قبل و بعد از واقعه عاشورا پاس داشته شود، اظهار کرد: حادثه عظیم عاشورا علاوه بر ابعاد ظاهری خود ابعاد معنوی و باطنی عمیقی داشت که باید در آن غور کرد و در عین اقامه عزا و حفظ حرمت و درک عظمت این حادثه تاریخی و عظیم، از تفسیرهای مادی‌گرایانه نسبت به آن پرهیز کرد.

رئیس قوه قضائیه افزود: حضرت اباعبدالله (ع) ولی خدا بود و قیام و قعود ولی خدا به امر خداوند است و در این راه اباعبدالله(ع) به خوبی می‌دانستند که هم خودش و هم اصحابش پای به میدان شهادت می‌گذارند و اهل بیت ایشان هم به اسارت می‌روند با این حال از قول افراد حاضر در سپاه دشمن نقل شده است که چهره‌ای نورانی‌تر از چهره امام حسین (ع) در روز عاشورا ندیدند. سّر مطلب اتصال ولی خدا و اصحابش به خدا و عبودیت آنان است.

آیت‌الله آملی لاریجانی تأکید کرد: اینگونه است که حضرت زینب (س) نیز پس از واقعه عاشورا در مجلس یزید می‌ایستند و می‌فرمایند «ما رأیت الا جمیلا».

رئیس دستگاه قضا مهم‌ترین پیام قیام عاشورا را احیای سنت پیامبر، اقامه عدل، امر به معروف و نهی از منکر و ظلم‌ستیزی و مقاومت و صبر در برابر ظالمان و مقابله با آنان دانست و افزود: ابعاد حقیقی قیام عاشورا را باید در عبودیت محض ابا عبدالله (ع) دید و به آن توجه کرد؛ نه اینکه قیام آن حضرت را به تلاشی برای اقامه حکومت عدل محدود کرد، و نه انذارهای او را به معنای مذاکره امروزین ‌دانست.

رئیس قوه قضاییه توجه به خطابه‌ها و سخنان امام حسین (ع) در روز عاشورا به منظور درک ابعاد باطنی و معنوی قیام عاشورا را مهم و ضروری ارزیابی کرد و گفت: حضرت اباعبدالله (ع) در روز عاشورا خطابه‌های مهمی دارند که در ضمن آنها انذار و تخویف دشمنان است و پناه بردن به خداوندی که همه عالم در قبضه قدرت اوست و از جمله این آیه شریفه را تلاوت کرده‌اند: «اِنَّ ولیَ الله الذی نَزَّل الکتاب و هو یتولى الصالحین» و این رجوع عبد است به مولای حقیقی و بیان ولایت حقّ متعال؛ با وجود چنین خطابه‌ها و انذارهایی که هدف قیام را به خوبی روشن کرده است؛ تفسیرهای مادی و محدودکننده جز تحریف واقعه عاشورا که الگوی ماندگار شهادت و ظلم‌ستیزی در راستای عبودیت حقّ است، فایده‌ای ندارد.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت مجدد شهادت سردار حاج حسین همدانی، شهادت این سردار اسلام را نمونه‌ای از تأثیرگذاری واقعه عاشورا توصیف و تأکید کرد: این شهید پاکباخته و سرافراز دوران جوانی خود را در دفاع مقدس گذراند و در دوره‌ای که می‌توانست از فراغت بازنشستگی خود استفاده کند با تمام توان به پاسداری از مرزهای اسلام پرداخت.

آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: شهادت این سردار بزرگ را به ملت شریف ایران و سپاه پاسداران که چنین فرزندانی دارد تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند متعال درجات او را عالی‌تر گرداند و به الگویی برای جوانان ما در طی کردن مسیر شهادت و مقاومت تبدیل شود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به تکرار ادعاهای حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: فشارهای حقوق بشری غرب علیه جمهوری اسلامی ایران دوباره به راه افتاده و موضوع قصاص‌ها را مطرح کرده اند، در حالی‌که بارها گوشزد شده است که چگونگی اداره کشورهای اسلامی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی ربطی به غربی‌ها ندارد.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه قصاص حقی قرآنی است و جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از ارزش‌های الهی خود عقب‌نشینی نخواهد کرد، گفت: غربی‌ها در حالی در باب حقوق بشر و موضوع قصاص که حق اولیای دم است به جوسازی علیه جمهوری اسلامی می‌پردازند که کشتار مردم یمن و فلسطین و حمله به مردم در افغانستان و عراق و کشتن زنان و کودکان برایشان مهم نیست.

رئیس قوه قضاییه افزود: آمریکا و غربی‌ها در مقابل حجم روزافزون حوادث و قتل‌ها در کشورهای خود و افرادی که اسلحه به دست می‌گیرند و در دانشگاه‌ها و کلیساها و اماکن عمومی تیراندازی می‌کنند چه روش بازدارنده و معقولی به کار بسته‌اند که جلوی این رفتارهای خشن را بگیرند و در عرصه زندگی سیاسی، حقوقی و قضایی خود چه روش معقول و برتری را برای مقابله با چنین حوادثی نشان داده‌اند که حالا به موضوع قصاص ایراد وارد می‌کنند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه ادعاهای گزاف آمریکایی‌ها و غربی‌ها فقط با هدف فشار سیاسی بر ایران است، گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس شرع و قانون اساسی عمل می‌کند و اعتباری برای این ادعاهای گزاف قائل نیست.

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود از اقدام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ترک نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به دلیل حضور سلمان رشدی مرتد تقدیر کرد و گفت: دعوت از شخص فاسد و مرتدی چون سلمان رشدی در این نمایشگاه نوعی دهن‌کجی به مسلمانان بود و حرکت وزیر محترم ارشاد پاسخ خوبی به غربی‌ها است که امیدواریم از این به بعد نیز همچنان در مقابل چنین رفتارهایی تکرار شود.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها بحث و بررسی شد.