دلیل مخالفت امام خمینی(ره) با عزاداری در میدان آزادی

مجالس عزاداری باید به همان صورت سنتی در کوچه ها، منازل، حسینیه ها و…. وجود داشته باشد و در تار و پود جامعه رسوخ کند، نه ...

حنجره هایی که وقف اهل بیت(ع) شدند

در ماه محرم و صفر هر کسی می خواهد به شکلی ارادت خود را به ساحت سیدالشهدا(ع) ادا کند، یکی با سرودن شعر، یکی با برپاکردن ...

باید از سبک مداحی تقلید شود، نه از صدای مداح

خورسندی با تأکید بر لزوم تقلید از دیگران در ابتدای کار، گفت: باید از سبک مداحی تقلید شود نه صدای مداح.
نمايش آدرس ايميل
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶    ساعت ۱۰:۳۴
۵ هزار نفر برای عضویت در شورای هیئات مذهبی نامزد شده اند
۵ هزار نفر برای عضویت در شورای هیئات مذهبی نامزد شده اند
مدیر کل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفت:بیش از ۵ هزار نفر در سراسر کشور برای عضویت در شورای هیئات مذهبی نامزد شده‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 32273
رضا معممی مقدم مدیر کل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان در جلسه توجیهی ناظران برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورای هیئات های مذهبی گفت:شبکه وسیع هیئات مذهبی با داشتن ده‌ها هزار عضو فعال، بزرگترین شبکه فرهنگی، تبلیغی جهان تشیع محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: جایگاه والا و ظرفیت وسیع و نقش قابل توجهی که هیئات مذهبی در تعمیق فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) و توسعه باورهای دینی در جامعه دارند ضرورت سازماندهی این مجموعه بزرگ را به دلیل ایفای نقش بی بدیل خود و مصونیت از آسیب پذیری مضاعف کرده است.
معممی مقدم تصریح کرد:انتخابات شورای هیئات مذهبی، متراکم ترین انتخابات است و حوزه های انتخابیه آن از انتخابات نظام مهندسی و نظام پزشکی بیشتر است. بیش از ۵ هزار نفر در سراسر کشور برای عضویت در این شوراها نامزد شده اند که از این تعداد ۳ هزار نفر به‌عنوان اعضای اصلی و علی البدل در ۳۱ استان و ۴۲۰ شهرستان برای دوره ای ۴ ساله انتخاب می شوند.
معممی مقدم افزود: پس از برگزاری شورای هیئت شهرستان ها، اعضای این شوراها تا یک ماه آینده شورای هیئات مذهبی استانها را انتخاب می‌کنند و بعد از آن اعضای شورا کشوری نیز انتخاب خواهد شد.اولین دوره این انتخابات سال ۸۰ برگزار شده و پنجمین دوره آن روز جمعه پنجم آبان سال جاری برگزار خواهد شد.
وی همچنین یادآور شد: امروزه سبک زندگی شهری و الگوی مصرف فرهنگی در جامعه تغییر پیدا کرده،لذا ما نمی‌توانیم توقع داشته باشیم عزاداری و مداحی و دیگر رفتارهای مذهبی به همان شکل سنتی باقی بماند. تهدید آنجاست که آیین و عزاداری به یک کالا ومصرف فرهنگی ـ مذهبی تبدیل می‌شود.
مدیرکل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تاکید کرد: در آینده احتمالا برخی آیینهای عزاداری که امروز هنوز استمرار دارند، تنها وضعیتی تشریفاتی خواهند داشت. بخشی از تغییرات را باید پذیرفت و به رسمیت شناخت. زیرا این تغییرات، محصول تغییرات وسیعتری است که جامعه ایرانی در همه جوانب فرهنگی و اجتماعی در حال پشت سر گذاشتن آنهاست.
معممی مقدم با تاکید بر اینکه عزاداری یکی از مصادیق مصرف فرهنگی جامعه مذهبی است، گفت:پایبندی مردم به مسائل ایمانی و دینی تا حدود زیادی بسته به عملکرد هیئات مذهبی دارد و اینجاست که نقش شورای هیئات اهیت بیشتری پیدا می‌کند.
گفتنی است، جلسه توجیهی ناظران برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورای هیئات های مذهبی شنبه ۲۹ مهر در سالن اجتماعات معاونت امور فرهنگی و تبلیغ سازمان برگزار شد.