دهقان نیری به همدان رفت/ چه کسی مسئول همایش پیر غلامان می شود؟

این همایش از سال 82 با دبیری شهرام گیل آبادی آغاز شد و تاکنون و در طی 15 دوره برگزاری آقایان حسینی، ابراهیم طاهری و دهقان ...

بررسی وضعیت حوزه نشر عاشورایی در سالهای اخیر/ لزوم بازنگری و سیاستگذاری و نگاه تخصصی به عاشوراپژوهی

براساس اطلاعات یک گزارش میدانی کتاب های منتشرشده در حوزه فرهنگ عاشورایی به لحاظ تیراژ از شماره گان زیادی برخوردار نیستند ...

گردهمایی 700 هیئت کشوری در قم

حدود 700 نفر از مدیران ارشد هیئت های کل کشور در شهر مقدس قم به مدت سه روز از پنجم تا هفتم اردیبشهت ماه 97 درهمایش سراسری ...
نمايش آدرس ايميل
سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴    ساعت ۱۱:۱۱
کتاب‌های عاشوراپژوهی به صورت گروهی تالیف شود
حجت الاسلام مهدی پیشوایی، نویسنده کتاب مقتل جامع سیدالشهدا؛
کتاب‌های عاشوراپژوهی به صورت گروهی تالیف شود
حجت الاسلام پیشوایی درباره کیفیت آثار پژوهشی در حوزه عاشورا گفت: تجربه ثابت کرده است که کارهای گروهی به صورت پخته تر و بهتر تالیف می شود و معمولا بدون اشتباه و یا با کمترین اشتباهات است
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 30780
حجت الاسلام پیشوایی درباره کیفیت آثار پژوهشی در حوزه عاشورا گفت: تجربه ثابت کرده است که کارهای گروهی به صورت پخته تر و بهتر تالیف می شود و معمولا بدون اشتباه و یا با کمترین اشتباهات است.

مدیر پژوهش کتاب مقتل جامع سیدالشهدا(ع) افزود: در این زمینه می توان به کتاب هایی که در قالب دانشنامه یا مقتل و مانند آن که به صورت جمعی نوشته شده اشاره کرد و معمولا هر کدام از این کتاب ها که به صورت جمعی نوشته شده، بهتر از آن دسته از کارهای پژوهشی است که به صورت فردی تالیف می شود.

وی از به روز کردن مباحث تاریخی به ویژه تاریخ عاشورا سخن گفت و افزود: استفاده بهتر و مناسب از تاریخ عاشورا مانند سایر حوادث تاریخی همواره مورد بحث و بررسی اندیشمندان و پژوهشگران قرار گرفته است ولی نکته مهم آن است که باید این گونه کتاب ها را به گونه ای تالیف کرد که برای نسل جوان قابل استفاده باشد.
استاد پیشوایی استفاده از واژه خلاء در حوزه عاشوراپژوهی را مناسب ندانست و گفت: ما نباید بگوییم در حوزه عاشوراپژوهی خلاء هایی وجود دارد بلکه باید بگوییم در برخی حوزه ها مانند حوزه کودک و نوجوان کم کاری شده است.

وی یکی از ویژگی های کتاب های عاشورایی را استقبال مردمی دانست و گفت: کسانی که می خواهند در زمینه عاشورا و امام حسین(ع) دست به قلم شوند، باید افرادی اهل فن و آگاه به مسائل مذهبی و تاریخی باشند و معمولا اینگونه کتاب ها با استقبال بیشتری از سوی مردم روبرو می شود.
این پژوهشگر تاریخ شیعه از برگزاری کتاب سال عاشورا به عنوان یکی از اقدامات مهمی یاد کرد که به مرور می تواند نقش مهمی را در ارتقای سطح کیفی آثار عاشورایی داشته باشد.

انتهای پیام/