عظیمی: آماده ارائه گزارش جامعه مداحی به رئیس جمهوری هستیم/ بودجه بنیاد دعبل حداقل باید چهار برابر میزان کنونی باشد

تسهیلات و خدمات بازنشستگی، از کار افتادگی و سایر مزایا مورد نیاز مداحان است و هیچ نهادی به عنوان متولی مسائل مداحان نیست،...

نادعلی‌زاده: بعضی ها عزاداری محرم را مبتذل کرده اند/ زمانی عزاداری سنتی ما با اشعار فاخر همراه بود

یک محقق هنر سنتی تعزیه درباره مراسم آئینی و شیوه‌های عزاداری ایام محرم و عاشورا گفت: بعضی هیئت ها شعارها و اشعاری که دارای ...

کارت دعوت برای عزاداران «وی آی پی»

مردم بجز ولیمه حج و کربلا، برای مراسم عزاداری هم کارت دعوت سفارش می‌دهند؛ معمولاً برای چهلم و سالگرد که دعوت کنان دارد....
نمايش آدرس ايميل
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۶    ساعت ۱۷:۲۲
تعزیه برای ثبت ملی و جهانی آماده می شود
تعزیه برای ثبت ملی و جهانی آماده می شود
موضوع ثبت ملی و جهانی تعزیه آماده شده است و منتظر اعلام ضوابط ثبت ملی از سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است.
مرجع :
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 609
به گزارش خیمه، لاله تقیان مسئول پیگیری پرونده ثبت ملی تعزیه گفت: وزارت ارشاد این پرونده را برای ثبت در فهرست میراث معنوی آماده کرده است و این وزارتخانه منتظر اعلام ضوابط سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری درباره ثبت میراث معنوی است.

وی با بیان اینکه این پرونده برای ثبت جهانی نیز آماده شده است، گفت : برای ثبت جهانی تعزیه نخست باید این نوع نمایش به ثبت ملی برسد تا در گام بعدی بتوان پیشنهاد ثبت جهانی آن را مطرح کرد.

چندی پیش قرار بود تعزیه در کنار مراسم سنتی و آئینی نوروز به عنوان میراث معنوی در فهرست جهانی ثبت شود اما به سبب وجود نواقصی در پرونده ، ثبت جهانی تعزیه به تعویق افتاد.

اسناد و مدارک این پرونده شامل گزارشی از وضع تعزیه، دو فیلم ده دقیقه‌ای و 2 ساعته از اجرای تعزیه، اسناد مربوط به کتاب شناسی و آثار چاپی و نقشه های مختص این گونه نمایش ایرانی است.

خاطر نشان می شود کمیته میراث معنوی یونسکو در آخرین اجلاس خود در ژاپن ضوابط ثبت میراث معنوی را مشخص کرد که باید به تصویب مجمع عمومی یونسکو برسد.

کشورها می توانند پس از تصویب قوانین ثبت جهانی میراث‌ معنوی ، پرونده‌های پیشنهادی خود را برای ثبت به یونسکو ارائه دهند