روحانی: نگاه پژوهشگران غربی به عاشورا سیاسی است/صیامیان:منابع شیعی دردسترس غربی‌ها نبوده/رحمانی:نگاه نادرست به پژوهش‌ در حوزه دین

در این نشست فخر روحانی در مورد سیاسی بودن نگاه پژوهشگران غربی به عاشورا ، صیامیان از دسترسی کمتر غربی ها به منابع شیعی ...

آیت الله علوی بروجردی: درس بزرگ عاشورا «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّهُ» است

بحث ما اصلا با شیعه نیست و این میراث برای همه مسلمانان است؛ آیا مسلمانان چنین میراثی دارند و الان روزگارشان اینطور است ...

میرباقری: «سلمان فارسی» پایان ۹۷ کلید می‌خورد / سریال در ۵ سال آینده قابل پخش خواهد بود

نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایران از پیش تولید سریال سلمان فارسی در اواخر امسال خبر داد.
نمايش آدرس ايميل
سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۷    ساعت ۱۳:۴۶
قدمت ۴۳۰ ساله مذهب تشیع در تایلند
قدمت ۴۳۰ ساله مذهب تشیع در تایلند
اسلام در تایلند بزرگترین اقلیت دینی در این کشور به شمار می آید و عمر مذهب تشیع در این کشور قدمت ۴۳۰ ساله دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 32708
کشور تایلند با جمعیتی 70 میلیون نفری یکی از کشورهای شرق آسیا به شماری می آید که پادشاه عادلی دارد و  بیشتر ساکنان آن  بودایی هستند و شمار مسلمانان آن به هفت میلیون نفر می رسد.
اسلام در تایلند بزرگترین اقلیت دینی به شمار می آید و تایلند از لحاظ شمار پیروان، دومین جایگاه را در این کشور دارد و حکومت تایلند مسلمانان را به عنوان اقلیت به رسمیت شناخته است.
برهمین اساس، عمر مذهب تشییع در کشور تایلند به 430 سال می رسد و از هفت میلیون مسلمان در این کشور 100 هزار نفر آنها مذهب تشیع دارند و بیشترشان مقلد آیت الله «سید علی سیستانی» هستند.
این هفت میلیون مسلمان از مذاهب مختلف اسلامی به ویژه شافعی هستند و شیعیان امامیه بین 60 تا 100 هزار نفرند که بیشتر شیعیان از آیت الله «سید علی سیستانی» تقلید می کنند و در امور عبادی و کسب و کار به این شخصیت علمی و فرهیخته رجوع می کنند.
در بانکوک 100 باب مسجد و در شهرهای مختلف تایلند سه هزار 500 باب مسجد وجود دارد و مسلمانان با آزادی کامل در به انجام عبادات و فرایض دینی خود می پردازند.
باوجود اینکه بیشتر ساکنان این کشور بودایی هستند، اما  پادشاه این کشور نمی پذیرد که بودایی را به عنوان دین رسمی تایلندی ها اعلام کند و دستور داده که دین رسمی در تایلند دین مجموعه ادیان باشد.
هر روز در مساجد جامع ادعیه های اهل بیت(ع) تلاوت می شود و شیعیان همه شعائر عاشورا را برگزار می کنند و برخی از رجال سیاسی تایلند ازجمله پادشاه این کشور نیز در این مراسم شرکت می کنند و برنامه های اسلامی مذهب شیعی از طریق رسانه های این کشور به ویژه ماهواره ویژه پادشاه تایلند برای مردم این کشور ارایه می شود.
در کشور تایلند آزادی کامل برای چاپ کتابهای اسلامی بدون موافقت دولتی وجود دارد و این مسئله بخشی از آزادی بیان به شمار می آید، به طوری که صحیفه سجادیه به زبان تایلندی ترجمه شده و امروز در دست مسلمانان این کشور است