آیت الله ممدوحی: نهج البلاغه و صحیفه سجادیه کتاب درسی حوزه های علمیه شود

استاد حوزه علمیه قم با بیان این که امروز سرمایه های ارزنده ای در فضای حوزه های علمیه وجود دارد که نباید از آن انتقاد کرد،...

استاد به شعر آئینی معاصر جلوه‌ای تازه داد

در سال‌های اخیر ورود ارزشمندی به حوزه شعر آئینی داشت و توانست مفاهیم ارجمند مذهبی را با تخیل فرهیخته و زبان بسیار نو و ...

آن‌که یک‌عمر گفت مهدی جان؛ یادی از مرحوم شیخ احمد کافی

امروز سالروز درگذشت یکی از وعاظ و منبری‌های معروف مشهد است که در طول حیات بابرکت خود سعی در هدایت نسل جوان کشور به‌سوی ...
تاریخ
    
نمايش خبر در تاريخ :
نوع مطلب :  
روز :  
ماه :  
سال :  
آن‌که یک‌عمر گفت مهدی جان؛ یادی از مرحوم شیخ احمد کافی
۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۹
امروز سالروز درگذشت یکی از وعاظ و منبری‌های معروف مشهد است که در طول حیات بابرکت خود سعی در هدایت نسل جوان کشور به‌سوی دیانت را داشت.
مداحی که ۸۰ بار دعای کمیل را پشت بقیع خواند
۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷
غلامرضازاده گفت: برگزاری دعای کمیل در کشور عربستان که ریشه و اساسشان اسرائیل و وهابیت است، خیلی دشوار است که به نظر بنده برگزاری چنین مراسم باشکوهی در آن سرزمین به دیپلماسی قوی جمهوری اسلامی ایران برمی‌گردد.
ریشه فرهنگ ما برگرفته از مکتب عاشوراست
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۸
حجت الاسلام شهیدی گفت: سخنرانان و مداحان و هر کسی که می‌توانست فرهنگ عاشورا را تا به امروز حفظ کردند و بدانید فرهنگ ما صد درصد ریشه‌اش از عاشوراست.
بدون دعوت حرم نمی‌آیم
۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۳
گاهی خواب می‌بینم در حرم هستم و گاهی نیز در صحن و به محض دیدن خواب، مشرف می‌شوم و پریشب خواب دیدم که در حرم هستم. از این رو، حرکت کردم و روانه حرم شدم.
به مناسبت ۸ شوال/ سوال بی جواب تشیع و تسنن در مورد تخریب بقیع
۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۷
اگر ساختن بناء و بارگاه بر روی قبور به عقیده وهابیت خبیث بدعت است، پس چرا اولین شخصی که این کار را انجام داده، پیشوای اهل تسنن، عمربن خطاب است؟
حجت الاسلام رفیعی: کربلا صحنه اثبات فضایل و رذایل بود
۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۸
کسانی که ایمان اجاره‌ای دارند با دیدن چند صحنه بی حجابی در خارج کشور و چند شبهه ایمان خود را از دست می‌دهند.
آیین‌های رمضان: شیرینی «کاسمسا» زیر زبان همسایه‌ها/سفره افطار عطر «برساق» می‌گیرد
۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۷
برساق از شیرینی‌های ویژه تاریخ لرستان است که از آرد، شیر، شکر و برخی افزودنی‌ها از گیاهان بومی و طبیعی درست می‌شود و سهم بزرگی از سفره افطاری مردم این دیار دارد.
انسان قرن بیست و یکمی به شخصیتی مثل امیرالمؤمنین(ع) نیازمند است
۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷
شخصیت امیرالمؤمنین(ع) به گونه‌ای است که حتی وقتی غیرمسلمان‌ها سراغ این شخصیت آمدند، از او یک شخصیت فرادینی برداشت کردند
آیا خروج و قیام مختار، مورد رضایت اهل بیت(ع) بود؟
۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۹
ابو اسحاق، مختار بن ابی عبید ملقب به کیسان، در سال اول هجری به دنیا آمد. لقب مختار «کیسان» به معنی زیرک و تیزهوش بود که قبیله کیسانی رامنسوب به او دانسته اند. در روایتی نقل شده است که این لقب را امیرالمومنین علیه السلام به او دادند. ‎مادر او چنان که در تاریخ اشاره شده است زنی باهوش،...
چگونگی شهادت مختار در ۶۷ سالگی/ ماجرای کشف مزار مختار+تصاویر
۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
پنج سال پس از واقعه جانسوز کربلا، قیام مختار ثقفی آغاز شد که کمتر از دو سال دوام آورد. او در همین مدت کوتاه ۳۰۰۰ نفر از عاملان فاجعه کربلا را مجازات کرد تا اینکه خودش در ۱۴ رمضان سال ۶۷ هجری و در ۶۷ سالگی جام شهادت را نوشید.
هنر امام حسن(ع) در برهه ای حساس/ فلسفه صلح امام مجتبی(ع)
۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۱
آیت الله میرعظیمی گفت: هنر امام بود که به شکل زیرکانه‌ای اجازه ندادند اسلامی که با آن زحمت به بار نشسته بود وارد مجرای آلوده خلافت سلطنتی بشود و نهضت اسلام محمدی و ناب باقی بماند.
درد و رنج های امام کاظم(ع) به خاطر مبارزه باظلم بود
۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
امام کاظم علیه السلام حتی چند نفر از یارانشان را مامور کردند که در حکومت هارون الرشید استخدام شوند تا به مشکلات مومنان رسیدگی کنند.
از عاشورا چه مي‌توان آموخت؟
۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۱
از تاريخ بسيار مي‌توان آموخت، امّا به شرط اينکه تاريخ آموخت. تاريخ‌شناسي، انسان‌شناسي است، و ملّتي که تاريخ نمي‌داند و حافظة تاريخي ندارد، شناختي از انسان ندارد. چنين ملّتي، بي‌تجربه و بدوي است و در هر کاري بايد از صفر بياغازد. امّا عقل اقتضا مي‌کند که آدمي در هيچ کاري ...
پیشینه اعتکاف در ایران
۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۴
اعتکاف از سنت‌های حسنه و مورد تائید پیامبر اسلام است. البته قدمت اعتکاف به زمان آدم ابوالبشر می‌رسد، منتها شکل، شیوه و ایام برگزاری‌ آن تفاوت داشته است. در این نوشتار به بیان پیشینه برگزاری اعتکاف در ایران پرداخته‌ایم که به صورت مختصر در ادامه می‌خوانید: پیشینه اعتکاف در ...
نقش انتظار در سير تاريخ
۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲
در حقيقت، زمان غيبت عبارت است از: دورانى که بايد قوه ها واستعدادهاى مردم به تدريج به مرحله فعليت (مرحله بهره بردارى) برسد وقابليت براى بهره گيرى از يک رهبر الهى را دارا شوند.
چقدر درباره دوران نوجوانی و جواني امام حسین‌(ع) می‌دانید؟
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳
دکتر رجبی دوانی: ما اطلاعات درستی از همسر و فرندان اهل بیت به سبب علت اختلافاتی که وجود دارد، نداریم. به همین خاطر فرزندانی از آن‌ها نامدارشدند که در عرصه‌های سیاسی، نظامی و یا فکری مطرح شده باشند.
مداحان و شعرای آیینی نقش مهمی در ماندگاری انقلاب دارند
۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۱
رئیس ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی در چهارمین نشست فصلی کانون مداحان و شعرای آیینی بر نقش تاثیرگذار مداحان و شعرای آیینی بر ماندگاری انقلاب اسلامی تاکید کرد.
حج و پیوند سیاست و دیانت
۲۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۰
حج عملی عبادی است اما با نیم‌گاهی به تاریخ اسلام و پیوند سیاست و دیانت نمی‌توان از دینی بودن صرف این آیین سخن به میان آورد.
چگونه ام البنین(س) همسر امام علی(ع) شد؟
۱۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰
رئیس مرکز تخصصی نماز، تاریخ ازدواج ام‌ّالبنین با امیرالمؤمنین را ۱۵ سال بعد از شهادت حضرت زهرا(س) دانست و شبهات پیرامون ازدواج وی با امام علی(ع) بلافاصله پس از شهادت حضرت زهرا(س) را رد کرد.
فاطمیه یک فرهنگ و سرمایه است
۱۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۰
میزگردی با حضور ۵ تن از وعاظ برگزار شد. در این نشست عنوان شد که فقه اکبر آیت‌الله فاضل این بود: ترابی چسبیده به گوشه چادر فاطمه اطهر(س) باشم و رهبر انقلاب گفتند که سرمایه یک سال جمهوری اسلامی را در فاطمیه می‌گیرند.