برخی سخنرانان در صداوسیما حرف هایی می‌زنند که درست نیست/ نگاه به اسلام گاهی خیلی سطحی است

دعای کمیل‌مان که باید بیست دقیقه طول بکشد معمولا دو ساعت و نیم، سه ساعت زمان می‌برد. اینها روز قیامت جواب دارد، اگر صاحب ...

نماز عید فطر و مداحی پرحرف و حدیث

حجت‌الاسلام تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه حواشی ایجادشده در نماز عیدفطر را اساسا بی‌ارتباط به این شورای سیاست‌گذاری ...

دینداری فارغ از فهمِ درست دین، از نتایج دیانت بی‌نصیب است

مصطفی دلشاد تهرانی: دینداری فارغ از فهمِ درست دین، نمایشی است از اعمالِ به ظاهر دینی و بی‌بهره از روح و حقیقت دین و بالطبع ...
فرهنگ
مداحی دو قطبی ساز
برخی سخنرانان در صداوسیما حرف هایی می‌زنند که درست نیست/ نگاه به اسلام گاهی خیلی سطحی است
دینداری فارغ از فهمِ درست دین، از نتایج دیانت بی‌نصیب است
فرش ملقب به زیارت عاشورا در نمایشگاه قرآن تبریز

مداحی دو قطبی ساز

1- از هنگام پیدایش مداحی درتاریخ شیعه، این نهاد تمام تلاش خودرابرای ایجاد وحدت و همدلی میان مردم بکار برد و به همین دلیل از محبوبیت ...

برخی سخنرانان در صداوسیما حرف هایی می‌زنند که درست نیست/ نگاه به اسلام گاهی خیلی سطحی است

دعای کمیل‌مان که باید بیست دقیقه طول بکشد معمولا دو ساعت و نیم، سه ساعت زمان می‌برد. اینها روز قیامت جواب دارد، اگر صاحب شریعت بگوید ...

دینداری فارغ از فهمِ درست دین، از نتایج دیانت بی‌نصیب است

مصطفی دلشاد تهرانی: دینداری فارغ از فهمِ درست دین، نمایشی است از اعمالِ به ظاهر دینی و بی‌بهره از روح و حقیقت دین و بالطبع خالی از ...

فرش ملقب به زیارت عاشورا در نمایشگاه قرآن تبریز

فرش ملقب به زیارت عاشورا که برای اولین بار در تبریز بافته شده امسال در نمایشگاه قرآن و عترت تبریز ارائه شده است.
نمايش خبر در تاريخ :
نوع مطلب :  
روز :  
ماه :  
سال :  
هویت سازی شیعه یکی از مهم‌ترین کارکردهای مجالس عزاداری در ایران بوده است
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۴
آیین عزاداری عاشورا تا به امروز، مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است. این آیین‌ها در هر مقطعی یک تعریف و یک نمود و شکل داشته است و هرکدام در یک بستر اجتماعی و یک زمینه و نیازهایی شکل گرفته و بعدها تغییر کرده است و به سبب آن، کارکردهای خود را نیز داشته است.
مداحان جوان ظاهررا رعایت‌کنند تا باطن را امام‌حسین(ع) بدهد/ وضع روضه‌های زنانه ناجور است
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۱
حاج احمد چینی: اگر جوان بخواهد در مداحی موفق باشد باید بیداری شب و تهجد داشته باشد. آنوقت است که مداح تأثیر نفس پیدا می‌کند. لذا به مداحان جوان توصیه می‌کنیم به نماز اول وقت، جماعت و شب مقید باشند و ظواهر را رعایت کنند تا ان شاء الله باطن را هم امام حسین(ع) عنایت کند.
برای فهم دین و معارف قرآن نیازمند نگاه منظومه ای هستیم
۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۸
آیت الله هادوی تهرانی بر نگاه منظومه ای و سیستماتیک به قرآن کریم تاکید کرد و گفت: فهم دین و قرآن کریم با نگاه دانه ای و مجزّا به آیات ممکن نیست.
مسجدمحوری موجب افزایش برکات جامعه و تربیت دینی فرزندان می‌شود
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲
نویسنده و پژوهشگر حوزوی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری «مسجد، هسته مقاومت فرهنگی است» افزود: حاکمیت برای افزایش دستاوردهای فرهنگی و عبادی مساجد برنامه‌ریزی کند.
قیمت مراسم ختم در مساجد تهران چقدر است؟
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۳
رقم های دریافتی مساجد با توجه به همین معیارها از 300 هزار تومان تا دو و نیم میلیون تومان در نوسان است. این رقم ها اغلب برای برگزاری مراسم، پرسنل پذیرایی (نه خود مواد پذیرایی مثل خرما و حلوا)، مداح، قاری و واعظ گرفته می شود.
سیاست‌زدگی مساجد باعث تضعیف جایگاه روحانیت و تضعیف دینداری می‌شود
۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴
آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی در دیدار با رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: ما معتقدیم زیاد سیاسی شدن و بروز برخی اختلاف نظرات که اجتناب‌ناپذیر است، برای جایگاه روحانیت و مسجد مشکل ایجاد می‌کند و موجب تضعیف دینداری می‌شود.
قبلا مجتهد بالای منبر می‌رفت امروز همه بالای منبر می‌روند/ منبری و مداح باید یک جامعه مدون داشته باشند
۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
منبری و مداح باید یک جامعه مدون داشته باشند. یک جامعه وعاظ داریم که از قبل شکل گرفته اما وقتی می‌روند در جلسه چه می‌گویند؟! من معتقد هستم جامعه وعاظ باید وعاظ را شناسایی کند، درجه بندی کند، کارت بدهد، به تبلیغ بفرستد، هر دو هفته یک بار جلسه برگزار و احکام جدید را آموزش دهد.
ذاکران و مداحان خطوط قرمز را در اشعار و نوحه‌ها رعایت کنند
۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۹
حاج علی انسانی گفت: متاسفانه اخیرا هجمه هایی به جامعه مداحان شد و البته در برخی موارد هم جای دفاع نبود، باید مداحان نسبت به رعایت حدود و خطوط قرمز اهتمام جدی داشته باشند و منّویات رهبر معظم انقلاب را نصب العین قرار دهند.
شعر انقلابی الهام گرفته از شعر عاشورایی و آیینی است
۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
استاد محمد علی مجاهدی: شعر انقلابی ما که در سال های اخیر استعدادهای بسیار خوبی معرفی کرده ، خودش الهام گرفته از شعر عاشورایی و آیینی است.
از منبر تا تریبون
۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۱
گویی امر دین دیگر به نحو تام و تمام در اختیار روحانیون نبود. سخنرانان غیر روحانی در کنار و هم پای با روحانیون در عرصه حضور داشتند. سخنرانان غیر معمم بر دو قسم بودند؛ دسته‌ای که رویکرد نقادانه بر دین رسمی داشتند و دسته‌ای که از جانب حکومت دینی مورد قبول واقع شدند.
فضیلت‌هایی فراموش شده در جامعه مداحی/ این نان برکت دیگری دارد
۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
محمدعلی بهتویی ضمن بیان اینکه یک مداح باید قول، غزل، علم و عمل را با هم داشته باشد تا کلامش ‌نافذ شود، از آسیب‌های جامعه مداحی سخن گفت و افزود: ما مداحان منویات، دستورات و فرامین آقا را گوش نمی‌دهیم و عمل نمی‌کنیم که آنها فضیلت‌های فراموش شده‌ جامعه مداحی هستند.
۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۲
رضا امیرخانی گفت: چگونه می‌توانم از امام رضا (علیه السلام) داستان بنویسم و چگونه وارد درونیات این امام شوم و خود را جای ایشان بگذارم و بنویسم.
نسبت به معرفی همسران ائمه و امامزادگان(ع) کوتاهی کرده‌ایم
۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۳
حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی گفت: متاسفانه امروز سطح وسیعی از جامعه امامزاد گان را نمی شناسند و ما در این مورد کوتاهی داشته ایم.
آیت‌الله سیدابراهیم خسروشاهی دارفانی را وداع گفت + زندگینامه
۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۲
آیت‌الله خسروشاهی، یکی از شاگردان علامه طباطبایی و امام خمینی(ره)، امروز صبح درگذشت.
شعر آئینی شیعی سرشار از محبت و احساس نسبت به ائمه اطهار(ع) است
۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۴
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور گفت: شعر آئینی شیعی سرشار از محبت و احساس نسبت به ائمه اطهار(ع) است و شاعران بسیاری با استفاده از ابزار شعر، زیباترین توصیفات را نثار این خاندان پاک کرده‌اند.
۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
به نظر می‌رسد با ظهور شبکه‌های اجتماعی ذائقه مردم تغییر کرده است و به تدریج در حال از دست دادن زبان فارسی اصیل و فرهنگ ایرانی و اسلامی هستیم و این تأثیر در رابطه با شعرهای آئینی سبب شده مردم به سراغ شعرهای سبک و بی‌مایه بروند.
«محاسن‌ کلام» در قالب آثار هنری، مؤثرتر از چند منبر و سخنرانی
۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) که می فرمایند: « اگر مردم زیبایی‌های سخنان ما را می‌شناختند، بی‌شک از ما پیروی می‌کردند»، تصریح کرد: اگر این «محاسن کلام» را در قالب آثار هنری هم چون فیلم، سریال، انیمیشن، شعر و نثر تصویر و تبیین کنیم، به مراتب اثرگذاری بیشتری از چند سخنرانی و منبر ...
کمک به یک شیعه از یک ماه اعتکاف بالاتر است
۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
آیت الله مظاهری گفت: کمک به یک شیعه از یک ماه اعتکاف بالاتر است. حاجتی از کسی برآوریم یا اینکه یک ماه در مسجد شبانه روز عبادت و روزه و اعتکاف داشته باشیم، آن قضای حاجت مؤمن بالاتر است.
مجلس ‌روضه سیاست‌زده نشود/ نباید مستمع‌ را در مرحله شور نگه‌داریم
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳
حاج علی قربانی: مهم‌ترین بحث در هیئت‌ها این است که کمتر بحث معرفتی می‌شود و هیئتی‌ها از این معارف بهره‌مند نمی‌شوند این آفت مداحی است که ما مستمع را در مرحلۀ سینه‌زنی و شور نگه‌داریم.
دریایی از دانش در اشعار شاعر  آیینی نهفته است/ لهوف به نظم
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
شاعر آیینی باید به اکثر علوم و تاریخ گذشته واقف باشد تا همه این معلومات دست در دست هم دهند و لغاتی ترواش کند و این لغات به مجموعه ای تبدیل شود.