دلیل مخالفت امام خمینی(ره) با عزاداری در میدان آزادی

مجالس عزاداری باید به همان صورت سنتی در کوچه ها، منازل، حسینیه ها و…. وجود داشته باشد و در تار و پود جامعه رسوخ کند، نه ...

حنجره هایی که وقف اهل بیت(ع) شدند

در ماه محرم و صفر هر کسی می خواهد به شکلی ارادت خود را به ساحت سیدالشهدا(ع) ادا کند، یکی با سرودن شعر، یکی با برپاکردن ...

باید از سبک مداحی تقلید شود، نه از صدای مداح

خورسندی با تأکید بر لزوم تقلید از دیگران در ابتدای کار، گفت: باید از سبک مداحی تقلید شود نه صدای مداح.
آرشيو هیئت علمی بنیاد دعبل
۱۲
نمايش خبر در تاريخ :
نوع مطلب :  
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
«فرهنگ سوگ شیعی» تجمیع اطلاعات پراکنده در قالبی نظام‌مند است
۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۳
انجام کار گروهی علمی با رعایت اخلاق حرفه‌ای و گروهی در کشور ما بسیار مشکل است و این ارزش «فرهنگ سوگ شیعی» را دو چندان می‌کند.
وجود فقر منابع عاشورایی و ضرورت پژوهش در این عرصه
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
مهدی امین فروغی: کتاب جامع شعر عاشورایی از سوی بنیاد دعبل خزاعی در دست تدوین است و این اثر به دو مقطع قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن پرداخته است و می‌تواند دایرةالمعارفی در این حوزه به شمار رود.
رحمت‌واسعه کتابی‌خوشخوان با رویکرداخلاقی و برخی نقاط‌ ضعف تاریخی‌است
۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۳
محمدرضا سنگری: صفحات قابل توجهی از این اثر ارتباطی به موضوع عاشورا و کربلا ندارد و مشخص نیست که اگر حضرت آیت الله بهجت در قید حیات می بودند، آیا این کتاب به این شکل منتشر می شد؟ بعضی از مطالب کتاب برای افرادی که در فضای سلوک ایشان نیستند، ممکن است منجر به شبهه شود.
جلسه توجیهی مدرسه دعبل با حضور مداحان پیشکسوت برگزار شد
۳۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷
جلسه توجیهی مدرسه دعبل عصر امروز با حضور اساتید و جمعی از پیشکسوتان عرصه ستایشگری اهل بیت(ع) در سالن اجتماعات بنیاد دعبل خزاعی برگزار شد.
حمایت بنیاد دعبل از پایان نامه ها با موضوع ستایشگری اهل بیت(ع)
۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۰
اولین جلسه هیئت علمی بنیاد دعبل خزاعی در سال95 با موضوع «پژوهش در عرصه ستایشگری» در محل بنیاد دعبل خزاعی تشکیل شد.
تقدس موضوع آثار عاشورایی دلیلی بر مصونیت آنها از نقد نیست
۲۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱
عضو هیئت علمی بنیاد دعبل خزاعی گفت: آثاری که موضوع‌ آنها مربوط به مفاهیم مقدس است، نیاز بیشتری به نقد دارند و مصون از این رویکرد نیستند.
نشست تدوین کتاب «اشعار برجسته عاشورایی در ادب فارسی» برگزار شد
۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۰
دومین جلسه بحث و بررسی در خصوص تدوین کتاب «اشعار برجسته عاشورایی در ادب فارسی» با حضور جمعی از اساتید و شاعران آیینی صبح دوشنبه در سالن اجتماعات بنیاد دعبل خزاعی برگزار شد.
دوره های آموزشی مدرسه دعبل - ترم بهار 95
۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۹
مدرسه دعبل زیر نظر هیئت علمی بنیاد دعبل با همکاری مجموعه خیمه برای ترم بهار 95 دوره های ذیل را برگزار می کند:نقد و بررسی منابع عاشورایی  - استاد محمد اسفندیاری - سه شنبه ها ساعت 14شناخت شعر عاشورایی - دکتر محمدرضا سنگری - شنبه ها و یک شنبه ها ساعت 16پیوند موسیقی و ستایشگری - استاد مهدی امین فروغی ...
جایزه دعبل آغازگر آسیب‌شناسی کتاب‌های عاشورایی ست
۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۹
کتاب سال عاشورا فتح‌بابی برای نقد کتاب‌های عاشورایی است، همچنین این جایزه می‌تواند به منتقدان بیاموزد تا آثار عاشورایی را بی‌پروا نقد کرده و نکات مثبت و منفی آثار را تشریح کنند.
زدودن پیرایه‌های اموی از واقعه کربلا؛ هدف سیدجعفر شهیدی از نگارش کتاب
۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۷
سنگری: اگر بخواهم کتابی با نثر معیار فارسی امروزی را در حوزه کتاب‌های عاشورایی معرفی کنم، بدون شک کتاب «پس از پنجاه سال قیام امام حسین(ع)» را معرفی خواهم کرد...
نخستین جایزه کتاب سال عاشورا می‌تواند موجب تشکیل کتابخانه تخصصی آثار این حوزه شود
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۸
اسماعیل امینی، عضو شورای علمی نخستین جایزه کتاب سال عاشورا معتقد است با برگزاری این جایزه، کتابخانه ادبیات عاشورایی و پژوهش‌های فرهنگ عاشورایی تشکیل می‌شود چون برای ارزیابی این آثار در نخستین دوره قرار است دبیرخانه این جایزه تمامی آثار منتشر شده را خریداری کند.
شناسائی خلاءهای موجود در عاشورا پژوهی
۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۲
مدیر انتشارات خیمه می‌گوید جایزه کتاب سال عاشورا می‌تواند معیاری برای انتخاب آثار از سوی مخاطبان این حوزه باشد. به گفته وی پر کردن خلاءهای موجود با شناسایی و بررسی آثار، یکی دیگر از چشم‌اندازهایی است که برای این جایزه متصور است.
تدوین آئین‌نامه‌ای برای انتخاب کتاب‌های شاخص عاشورایی
۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۰
عضو هیئت علمی جایزه کتاب سال عاشورا با بیان اینکه آثار مطلوبی در حوزه عاشورا نوشته شده، ولی کمتر دیده می‌شوند، گفت: معیارهای انتخاب کتاب‌های شاخص عاشورایی در آئین‌نامه کتاب سال عاشورا تدوین شده است.
نخستین دورۀ «کتاب سال عاشورا» برگزار می‌شود
۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
نخستین دوره‌ «کتاب سال عاشورا» با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر در موضوع امام‌حسین(ع) و ‌عاشورا در مهرماه سال جاری برگزار می‌شود.
مقتل «ابومخنف» معیار مقتل‌نویسی است
۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۳
مترجم «مقتل‌الحسین(ع)» در نشست نقد و ترجمه این اثر که امروز، ۹ دی برگزار شد، اظهار کرد: از مقتل ابومخنف می‌توان به عنوان مقتل معیار یاد کرد؛ به طوری که درستی و سازگاری دیگر مقاتل از انطباق با آن هویدا می‌شود.
نگاه «طبری» به روایات کربلا عمیق و بی‌طرفانه است
۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۸
نشست نقد و بررسی ترجمه کتاب «مقتل‌الحسین(ع)» امروز با حضور پژوهشگران این حوزه و مترجم کتاب در بنیاد دعبل برگزار شد.
رتبه‌بندی راویان و ارائه پیشینه مقتل‌نگاری نقاط قوت «مقتل الحسین(ع)» است
۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۸
پژوهشگر ادبیات آئینی در نشست نقد و بررسی کتاب «مقتل الحسین(ع)» عنوان کرد: ارائه پیشینه مقتل‌نگاری، رتبه‌بندی راویان و نقد و نظر آنان و ترجمه منظم مبتنی بر سیر تاریخی از نقاط قوت این کتاب است.
سید بن طاووس رویکرد عرفانی به واقعه عاشورا داشته است
۲۸ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۵
به گفته منتقدان حاضر در نشست نقد و بررسی کتاب «لهوف»، سید بن طاووس، این اثر رویکرد عرفانی داشته و چون تمایل داشته، کتاب یک مقتل مختصر باشد بسیاری از مسائل را حذف کرده است. از سوی دیگر احتمال دخالت‌های مورخان و تحریف در این اثر وجود داشته است.
نشست اعضای هیئت علمی بنیاد دعبل برگزار شد
۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۳۵
دومین جلسه از دور دوم سلسله نشست های اعضای هیئت علمی بنیاد دعبل خزاعی برگزار شد.
تورق 4هزار کتاب برای معرفی 100 عنوان مهم/ کار برای عاشوراپژوهان آسان شد
۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۱
مولف «کتابشناسی تاریخی امام حسین (ع)» می‌گوید: از آنجا که این کتابشناسی، تاریخی یا سنواتی است، یعنی کتاب‌ها به ترتیب زمانی معرفی شده‌اند، از این رهگذر خواننده در می‌یابد که در هر قرن چه و چگونه کتاب‌هایی درباره امام حسین (ع) نوشته شده و عاشورانگاری و مقتل‌نگاری چه سیری داشته است.
۱۲