وضعیت مطالعات شیعی در کشور چگونه است؟/ ایران مرجع مطالعات تشیع نیست

در این نشست شرکت کنندگان ضمن مفید دانستن برگزاری چنین جلساتی از آن به عنوان راه حل پیش رو برای دستیابی به نقاط مشترک و ...

روزی برای رستاخیز/ فیلمی عاشورایی که به محاق رفت

با وجود گذشت حدود 5 سال، هنوز وضعیت اکران فیلم «رستاخیز» مشخص نشده است.

دهقان نیری به همدان رفت/ چه کسی مسئول همایش پیر غلامان می شود؟

این همایش از سال 82 با دبیری شهرام گیل آبادی آغاز شد و تاکنون و در طی 15 دوره برگزاری آقایان حسینی، ابراهیم طاهری و دهقان ...
آرشيو گزارش
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
گفتمان مدح ومرثیه بر شعر فاطمی ما غالب است/ شعر آیینی، تریبون جهانی
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۶
بسیاری از شعرای متعهد ما سعی کردند، قرائت حماسی و ارزشی از فرهنگ فاطمی داشته باشند، در نتیجه آثاری در پیشنیه تاریخی شعر فاطمی آفریده شده است که اگر نگوییم بی‌سابقه است، کم سابقه است.
گرامی داشتن فاطمیه به سینه زدن و گریه کردن نیست / پیروی از اندیشه عالمانه فاطمی وظیفه اصلی ماست
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۷
آیت الله جوادی آملی: اگر گفتند سالگشت شهادت این بانو را گرامی بدارید، تنها برای این سینه زدن و مرثیه خواندن و اشک ریختن نیست [بلکه] این در صف نعال وظیفه است؛ این جزء آن ده درصد است، آن نود درصد وظیفهٴ ما پیروی اندیشهٴ عالمانهٴ آن حضرت، پیروی انگیزه مخلصانهٴ آن حضرت است.
تحریف ماجرای قهر حضرت زهرا(س) با خلیفه اول/ فدک حرکت سیاسی معنادار از سوی پیامبر(ص) است
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
بنابر آنچه مورخان گفته اند و از روایات به دست می آید، فدک نمادِ حرکت سیاسی معناداری است که هدف حضرت رسول(ص) از اینکه آن را در اختیار حضرت زهرا(س) گذاشتند این بود که باید کل اختیار و زمام مسلمین در اختیار اهل بیت(ع) قرار بگیرد.
عدم شناخت غدیر باعث ایجاد فاطمیه شد و بزرگ نشدن فاطمیه سبب اتفاق عاشورا گردید
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶
حجت الاسلام ریاضت: اگر ما چهل روز برای غدیر جشن می‌گرفتیم، فاطمیه درست نمی‌شد. باید این اربعینی که برای امام حسین می‌گیریم، برای غدیر بگیریم. یعنی عدم شناخت غدیر باعث ایجاد فاطمیه شد و بزرگ نشدن فاطمیه سبب اتفاق عاشورا شد.
سازمان حج و زیارت تعهدی دربرابر مشکلات کاروان های غیرمجاز ندارد
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۴
ارائه ارز دولتی به زائران ، استفاده از تیم امنیتی همراه کاروان، خدمات بیمه ای و اسکان مسافران در هتل های مناسب از خدمات قابل توجه شرکت های مجاز زیارتی به شمار می رود.
نانوایی پدر کلاس روضه بود/ ورود به گود زورخانه در کنار روضه‌خوانی
۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۷
برای کودکی که در خانه «مرشد رجب رضایی» نانوا، روضه‌خوان، مداح و معلم قرآن یک محله به دنیا آمد و از کودکی همپای روضه‌خوانی و مداحی پدرش در جلسات هفتگی گروه فداییان اسلام می‌نشست‌‌ چندان عجیب نبود که از همان سنین خردسالی با نوای جانسوزی که از پدر به ارث برده بود در هیئت‌ها و مجالس محله برای عزاداران روضه ...
تفکیک شاعر آیینی و شاعر انقلابی، خطرناک است
۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۱
حجت الاسلام رفیعی: تفکیک شاعر آیینی و شاعر انقلابی کاملاً اشتباه و حرکتی خطرناک است کما این که مقام معظم رهبری در همین قم فرمودند که ما آخوند حکومتی و غیرحکومتی نداریم و این تقسیم بندی ها غلط و کار دشمن است.
الطاف حق نصیب خانواده‌های ستایشگران اهل‌بیت(ع) می شود
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹
قاسم آریانی: خدا را شاکریم که به وسیله اتحاد همه جانبه خود می‌توانیم دژی سرسخت در مقابل ذشمنان خود قرار بگیریم و برای همین امام خمینی(ره) فرمودند: من از دوستان ترسی ندارم ولی دغدغه اصلی نفوذ دشمنان معاند خواهد بود
آسیب‌شناسی مداحی در محافل عمومی اشتباه است / در عرصه بانوان گسترده‌تر عمل می‌کنیم
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱
مسئول سازمان بسیج مداحان : بانوان مداح و جلسات خانگی از محورهای با اهمیت در سازمان بسیج مداحان است. ما در بخش بانوان، گسترده تر و دقیق تر عمل می کنیم. برای بانوان جلسات توجیهی مستمر داریم زیرا معتقدیم روضه‌های خانگی، جامعه ما را از آسیب‌ها و وساوس شیطان حفظ می کند.
مداحان جوان ظاهررا رعایت‌کنند تا باطن را امام‌حسین(ع) بدهد/ وضع روضه‌های زنانه ناجور است
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۱
حاج احمد چینی: اگر جوان بخواهد در مداحی موفق باشد باید بیداری شب و تهجد داشته باشد. آنوقت است که مداح تأثیر نفس پیدا می‌کند. لذا به مداحان جوان توصیه می‌کنیم به نماز اول وقت، جماعت و شب مقید باشند و ظواهر را رعایت کنند تا ان شاء الله باطن را هم امام حسین(ع) عنایت کند.
مداح اول باید خودش به فیض برسد/ در مداحی به هر جا رسیدی کسب را رها نکن
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۹
برخی با نام اهل بیت(ع) مشهور می‌شوند، اما با اهل بیت(ع) محشور نمی‌شوند. ما باید کاری کنیم با اهل بیت(ع) محشور شویم. نوکری اهل بیت(ع) افتخار است، اما مسئولیت‌آور هم هست. باید زینت اهل بیت(ع) باشیم نه اینکه آبروی آنها را ببریم. مرحوم علامه زینت اهل بیت(ع) بود.
قیمت مراسم ختم در مساجد تهران چقدر است؟
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۳
رقم های دریافتی مساجد با توجه به همین معیارها از 300 هزار تومان تا دو و نیم میلیون تومان در نوسان است. این رقم ها اغلب برای برگزاری مراسم، پرسنل پذیرایی (نه خود مواد پذیرایی مثل خرما و حلوا)، مداح، قاری و واعظ گرفته می شود.
قبلا مجتهد بالای منبر می‌رفت امروز همه بالای منبر می‌روند/ منبری و مداح باید یک جامعه مدون داشته باشند
۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
منبری و مداح باید یک جامعه مدون داشته باشند. یک جامعه وعاظ داریم که از قبل شکل گرفته اما وقتی می‌روند در جلسه چه می‌گویند؟! من معتقد هستم جامعه وعاظ باید وعاظ را شناسایی کند، درجه بندی کند، کارت بدهد، به تبلیغ بفرستد، هر دو هفته یک بار جلسه برگزار و احکام جدید را آموزش دهد.
از زمین تا آسمان مداحان قدیم و جدید/ آنها بی‌وضو منبر نمی‌رفتند
۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۰
استاد پیشکسوت و پیرغلام حسینی، حاج حسین باقری ضمن تشریح مهم‌ترین ویژگی‌ها و تفاوت‌های مداحان قدیم و جدید، عنوان کرد: مداحان قبلی می‌سوختند و می‌سوزاندند؛ در برخی مداحان جدید این نیست چون اخلاص نیست.
بعد ازكاهش وزن به من تهمت‌هاي عجيبي زدند/ مداح مذهبي هستم، مدافع خنده
۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۸
سیدمجید بنی فاطمه: برنامه خندوانه بسیار برنامه سالمی است البته انتقادهایی هم شد که چرا من در آن برنامه حاضر شدم. يادم هست عده ای گفتند شان یک مداح نیست در این طور برنامه ها حاضر شود. من به شخصه مانده ام ما مداح ها چه کار کنیم که پشتمان حرف نزنند.
دریایی از دانش در اشعار شاعر  آیینی نهفته است/ لهوف به نظم
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
شاعر آیینی باید به اکثر علوم و تاریخ گذشته واقف باشد تا همه این معلومات دست در دست هم دهند و لغاتی ترواش کند و این لغات به مجموعه ای تبدیل شود.
تشابه حرکت فاطمۀ معصومه(س) با اقدامات حضرت فاطمه زهرا(س) و زینب کبری(س)
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۸
زهرای معصومه(س) از حضرت زینب(س) آموخت که باید پیوسته به دنبال و در جستجوی امام(ع) بود و در این مسیر هیچ چیزی نباید آدمی را از این مهم باز دارد.
حال تصنیف و شعر آئینی خوب نیست
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۸
محمد صمیمی: امروز حال تصنیف و شعر آئینی خوب نیست به طوری که دیگر تصنیف و نوحه ای که قابلیت باز نشر و به حافظه سپردن را داشته باشد نمی شنویم.
امام حسن‌عسکری(ع) به شیعیان تاکید فرمودند که احساسات پیروان سایر فرقه‌ها تحریک نشود
۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۹
حجت الاسلام رفیعی: یکی از توصیه های امام حسن عسکری(ع) به شیعه این بود که فرقه ها و گروههای مخالف را تحریک نکنید بلکه با مدارا دیگران را جذب مکتب اهل بیت(ع) کنید.
مرحوم حاج حسین محلوجی؛ دارای ابتکارعمل و خلاقیت در نوحه‌سرایی
۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۷
سیداحمد شمس از مداحان پیشکسوت قم: آن مرحوم دارای ابتکار عمل در سروده‌های جدید مداحی بود، باآنکه فی‌البداهه و بدون اشعار تکراری در مناسبت‌های مختلف به اجرای برنامه می‌پرداخت.