مخاطب را دسته بندی نکنیم/ نهادی سازیِ امر دینی خنجری است که دسته خود را می‌برد

تغییرات در ذائقه مخاطبان برنامه‌های مذهبیِ رسانه و سازمان دینی به تَبَعِ تغییرات در سبک زندگیِ ایرانی قابل فهم است. سبک ...

یونس حبیبی: کارد به استخوان رسیده/ 2 سال است نمی‌توانم بخوانم

هزینه‌های درمان، خیلی مرا اذیت کرد و به خاطر بالا بودن آن، نیروهای مسلح و بنیاد شهید، همراهی‌ام نکردند. به جز آن، مسأله ...

عباس کرمی: چهارپایه‌خوان باید بیشترین مطالب را در کوتاه‌ترین زمان ارائه دهد

پیش از این در میزگرد بررسی نغمات و نوحه‌های مذهبی با حضور «عباس کرمی» و استاد «سید علی‌محمد سادات رضوی» که با عنوان «الگوسازی ...
آرشيو گزارش
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
امام حسن‌عسکری(ع) به شیعیان تاکید فرمودند که احساسات پیروان سایر فرقه‌ها تحریک نشود
۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۹
حجت الاسلام رفیعی: یکی از توصیه های امام حسن عسکری(ع) به شیعه این بود که فرقه ها و گروههای مخالف را تحریک نکنید بلکه با مدارا دیگران را جذب مکتب اهل بیت(ع) کنید.
مرحوم حاج حسین محلوجی؛ دارای ابتکارعمل و خلاقیت در نوحه‌سرایی
۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۷
سیداحمد شمس از مداحان پیشکسوت قم: آن مرحوم دارای ابتکار عمل در سروده‌های جدید مداحی بود، باآنکه فی‌البداهه و بدون اشعار تکراری در مناسبت‌های مختلف به اجرای برنامه می‌پرداخت.
حماسه‌حسینی؛ ستیز با تحریف ها/ شهیدمطهری درباره هدف امام‌حسین(ع) به نتیجه‌ روشن نرسید
۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰
محمدرضا سنگری در جلسه نقد کتاب حماسه حسینی: شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی آورده که امکان پیروزی نظامی در قیام کربلا وجود نداشت، حال آنکه موارد متعدد سراغ داریم مانند جریان طالوت و جالوت، ماجرای مروان حمار، جریان شریف غالب و وهابی ها و...که تعداد کمی بر گروه کثیری پیروز شدند. نظر علامه سید مرتضی و شیخ ...
مرحوم آهی بین تزکیه و تعلیم زندگی می‌کردند/ شعر آئینی باید مطابق قرآن و حدیث باشد
۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
حاج محسن طاهری: مرحوم آهی اگرچه ملبس به لباس روحانیت نبودند اما یک روحانی به تمام معنا بودند که دانش کافی در حوزه مسائل دینی داشتند.
عبدالعظیم(ع)، ستارۀ درخشان خاندان پیامبر/ تألیف نهج‌البلاغه توسط عبدالعظیم(ع)
۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰
حضرت عبدالعظیم(ع) صد و پنجاه سال قبل از تألیف نهج‌البلاغه به وسیلۀ سید رضی، نهج‎البلاغه‎ای متشکل از خطب امیرالمومنین(ع) تالیف کرده است که این مقام علمی این بزرگوار را در امر دین روشن می‌کند.
وارد مسائل سیاسی می‌شوم، ولی پرخاشگری و تعیین تکلیف نه/ انتقاد از رفتارهای سلیقه‌ای هیئات
۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳
حاج مرتضی طاهری ضمن انتقاد از برداشت‌های سلیقه‌ای گفت: وقتی قرآن را کنار بگذاریم و دل‌بخواهی رفتار کنیم نتیجه‌اش می‌شود قمه زنی و زنجیر تیغ‌دار زدن و به خاک کشیدن و تا صبح سینه‌زدن و نماز صبح قضا شدن.
شیعه انگلیسى و سنى آمریکایی دو لبه‌ى یک قیچى
۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۵
دشمن بر طبل اختلاف شیعه و سنى مى‌کوبد و گاه به اسم سنى علیه شیعه کار مى‌کند و گاه به اسم شیعه از سنى بد مى‌گوید. شبکه‌هاى ماهواره‌اى که چنین دشمنى‌هایى را ترغیب مى‌کنند، در انگلیس و برخى دیگر از کشورهاى دشمن اسلام هستند.
اگر حضرت مسیح(ع) امروز در میان ما بود ...
۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۵
اگر حضرت عیسی مسیح (علیه‌السلام) امروز در میان ما میبود، لحظه‌ای را برای مبارزه با سردمداران ظلم و استکبار جهانی از دست نمیداد و گرسنگی و سرگردانی میلیاردها انسانی را که به وسیله‌ی قدرت‌های بزرگ، استثمار و به جنگ و فساد و ستیزه‌خویی سوق داده میشوند، تحمل نمیکرد.
حرمت دشنام به دشمنان خدا/ ائمه چه کسانی را لعن می کردند؟
۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۹
آیت الله تهرانی گفت: قرآن می فرماید به کسانی که بهره‌ی از ایمان ندارند دشنام ندهید. چراکه آن فرد در جواب دشنام شما به مقدسات شما توهین خواهد کرد.
آیا این نگاه به پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) جامعه‌شناسانه است؟
۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۴
همایش بررسی علمی و جامعه‎شناسانه اربعین که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن طرح مباحث و مطالب مناسب، با حواشی علمی و معرفتی خاصی از سوی برخی اساتید این دانشکده همراه بود.
چرا امام جعفر صادق (ع) رییس مذهب شیعه نام گرفت؟
۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۷
لقب رییس مذهب شیعه، بدین جهت برای امام ششم شیعیان شهرت یافت که معارف شیعی در دوران ایشان و در سایه تعالیم حضرتش، فرصت انتشار یافت.
۷ شاخصه تشکیل حکومت نبوی/ ایجاد «عدالت» در جامعه یک کار سیاسی است
۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۵
تشکیل یک جامعه همراه با عدالت و قسط، یک کار سیاسی است؛ کار مدیران یک کشور است. این، هدف انبیاست. نه فقط پیغمبر ما، بلکه عیسی و موسی و ابراهیم و همه پیغمبران الهی برای سیاست و برای تشکیل نظام اسلامی آمدند.
انقلاب اسلامی باید تراز هیئت باشد/ حاج منصور ناسزا نمی‌گوید، آنچه سزاست می‌گوید
۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱
همواره این نکته را سرلوحه خود قراردادیم که انقلاب اسلامی باید تراز هیئت باشد نه هیئت تراز انقلاب اسلامی. در حال حاضر و در حد تئوری، تراز انقلاب اسلامی و هیئت نزدیک و مطلوب است ولی در عمل فاصله زیادی دارد.
تفاخر و رقابت، آفت آیین‌های مذهبی/ مداح و سخنران، دانش و انگیزه معنوی مخاطب را ارتقا دهند
۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت: باید به طور جدی از بدعت‌ها و خرافات به نام نوآوری پرهیز شود زیرا دین نباید مطابق با سلایق و خواسته‌های ما تنظیم شود بلکه این ما هستیم که باید مطابق با آموزه‌های آن افکار، رفتار و تربیت فردی و اجتماعی‌مان را تنظیم کنیم.
مداحی ما شمشیر دشمن را تیز نکند/ احکام ستایشگری اهل بیت(ع) را یاد بگیرید
۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
حاج یدالله بهتاش: با امکانات و تجهیزات جدید، مجلس خصوصی مداحی ما دیگر خصوصی نمی ماند. پرهیز از غلو در حال حاضر اهمیت دوچندان دارد. بفرمایش رهبری شمشیر دشمن را تیز نکنیم. توهین به بزرگان اهل سنت منجر به بریدن سر شیعیان در کشورهای دیگر می شود. ما اینجا مداحی می کنیم در جای دیگر انتحاری انجام می دهند.
تشکل‌های مذهبی و انقلابی سرمایه عظیم اسلام و در معرض هجوم دشمن هستند
۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۱
تولیت آستان قدس رضوی تشکل‌های مذهبی و انقلابی جوانان را سرمایه‌ای عظیم برای جهان اسلام معرفی کرد و گفت: تشکل‌های مذهبی و انقلابی جوانان، سرمایه‌های عظیم جهان اسلام هستند، بنابراین دشمن از هیچ تلاشی برای خدشه و هجوم به این پایگاه‌های اسلامی فروگذار نیست.
صفات ویژه اخلاقی امام حسن عسگری(ع)
۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۱
امام حسن عسکری علیه‌السلام با این که در میان لشکر عباسیان محاصره بودند و اعمال و رفتارشان به صورت دقیق زیر نظر قرار داشت، دستان سخاوتمندشان گره گشای شیعیان و دوستدارانشان بود و در بذل و بخشش کسی مانند ایشان نبود.
گزارش رسانه ها از توزیع بیش از ۳۰۰ میلیون وعده غذایی در اربعین
۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۴
بسیاری از روزنامه‌ها گزارش دادند که در مراسم اربعین بیش از ۳۰۰ میلیون وعده غذایی توزیع شده است که از رقم بودجه سازمان ملل هم، بیشتر است؛ آن‌هم در کشور نا امنی مثل عراق. البته این رقم در گزارش‌ها آمده است و واقعیت مراسم اربعین فراتر از این آمار و ارقام است.
آفت‌های مداحی: بی‌استادی، بی‌سوادی و بی‌تقوایی/ شاعر آیینی باید خودش را به ممدوح برساند
۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۳
حاج غلامرضا سازگار: یک شعر آیینی خوب باید چند خصلت داشته باشد که مهم‌ترین آن، حفظ شأن و گفتار اهل بیت است. شعر آیینی باید در چارچوب شعر گفته شده و مورد پسند عام و خاص باشد. در یک شعر آیینی باید اخلاص باشد و شعر سست نباشد. زیرا یک شاعر آیینی با خدا معامله می‌کند و شعرا باید خودشان را آنقدر بالا ببرند ...
اشعارسفارشی و جشنواره‌ای شدن، نتیجه نبود برنامه‌ریزی در شعرآیینی
۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۵
حسین اسرافیلی: یکی از آفت‌های شعر آیینی، برگزاری کنگره‌هایی است که به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌شود و ریشه آن هم در بی‌فرهنگی مسئولان فرهنگی ماست. البته می‌تواند این کنگره‌ها مفید باشد، مشروط بر این‌که با یک برنامه‌ریزی درست و در یک زمان مرتبط برگزار شود. نه این‌که قدم‌به‌قدم برگزار شود؛ آن هم نه برای ...