روحانی: نگاه پژوهشگران غربی به عاشورا سیاسی است/صیامیان:منابع شیعی دردسترس غربی‌ها نبوده/رحمانی:نگاه نادرست به پژوهش‌ در حوزه دین

در این نشست فخر روحانی در مورد سیاسی بودن نگاه پژوهشگران غربی به عاشورا ، صیامیان از دسترسی کمتر غربی ها به منابع شیعی ...

آیت الله علوی بروجردی: درس بزرگ عاشورا «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّهُ» است

بحث ما اصلا با شیعه نیست و این میراث برای همه مسلمانان است؛ آیا مسلمانان چنین میراثی دارند و الان روزگارشان اینطور است ...

میرباقری: «سلمان فارسی» پایان ۹۷ کلید می‌خورد / سریال در ۵ سال آینده قابل پخش خواهد بود

نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایران از پیش تولید سریال سلمان فارسی در اواخر امسال خبر داد.
آرشيو گفتگو
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
هیئت محل مریدبازی نیست/ حضرت صدیقه طاهره(س) با همه اولیاء الهی متفاوت است
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۹
دکترحشمت الله قنبری: هیئت شعبه و زاویه و خیمه ای از نهضت سیدالشهدا و محراب امیرالمومنین(ع) است. چون شما اگر هویت و موجودیت هیئت را از خیمه حسین بن علی(ع) جدا کردید تبدیل به بازار کاسبی می شود. دیگر هیئت سیدالشهداء(ع) نیست و اثر بخشی هم پیدا نمی کند.
با «سین سین کردن» کسی مداح نمی شود/ استاد باید به شاگرد سخت گیری کند
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۷
استاد سازگار: عزاداری باید با آنچه که تاریخ و اهل بیت گفتند و آنچه اتفاق افتاده مطابقت داشته باشد، من مداح نباید اشتباه به مردم بگویم. از طرفی امروز روزی است که ما باید هم عزاداری را حفظ کنیم و هم وحدت را. امروز شیعه باید هم تشیع و هم وحدت را حفظ کند و این استادی می خواهد.
مداحانی که حق‌الناس به گردنشان است/ شعرآیینی به اندازه زندگی ما اهمیت دارد
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
قاسم صرافان، شاعر جوان اهل بیت(ع) معتقد است شعر به اندازه زندگی اهمیت دارد، چراکه نگاه شاعرانه می‎تواند اصول دین ما را تبیین کند و لازمه شعر و اثر دینی و قرآنی حساسیت و بی‌بدیل بودن آن است.
هویت سازی شیعه یکی از مهم‌ترین کارکردهای مجالس عزاداری در ایران بوده است
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۴
آیین عزاداری عاشورا تا به امروز، مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است. این آیین‌ها در هر مقطعی یک تعریف و یک نمود و شکل داشته است و هرکدام در یک بستر اجتماعی و یک زمینه و نیازهایی شکل گرفته و بعدها تغییر کرده است و به سبب آن، کارکردهای خود را نیز داشته است.
جزئیاتی خواندنی از نذر در حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا(ع)
۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۴
برخی از روستاییان شترها، گاو و یا گوسفندشان را از زمانی که به دنیا می‌آید، نذر حضرت می‌کنند و زمانی که بزرگ شد آن را آذین می‌بندند و همه اعضای خانواده با شوق آن را تحویل آستان قدس رضوی می‌دهند و فرزندان آن‌ها با اشک و نگاه‌هایی که هزاران معنی در آن نهفته است، گوسفند خود را ترک می‌نمایند.
طیف آقای شیرازی‌ می‌آیند مداح‌مان را با پول می‌خرند/ مداح معروف دعوت نکنید
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
عبدالرضا هلالی: اصلاً آدمهای معروف را دعوت نکنید من همین الان صد نفرآدم خوش صدا برای شما می‌آورم که وقتی می‌خواند قلب من به درد می‌آید. اما اسم ندارد. دنبال اسم نباشید، اگر اینکار را بکنید به دستگاه امام حسین(ع) خیانت می‌کنید.
فضیلت‌هایی فراموش شده در جامعه مداحی/ این نان برکت دیگری دارد
۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
محمدعلی بهتویی ضمن بیان اینکه یک مداح باید قول، غزل، علم و عمل را با هم داشته باشد تا کلامش ‌نافذ شود، از آسیب‌های جامعه مداحی سخن گفت و افزود: ما مداحان منویات، دستورات و فرامین آقا را گوش نمی‌دهیم و عمل نمی‌کنیم که آنها فضیلت‌های فراموش شده‌ جامعه مداحی هستند.
مجلس ‌روضه سیاست‌زده نشود/ نباید مستمع‌ را در مرحله شور نگه‌داریم
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳
حاج علی قربانی: مهم‌ترین بحث در هیئت‌ها این است که کمتر بحث معرفتی می‌شود و هیئتی‌ها از این معارف بهره‌مند نمی‌شوند این آفت مداحی است که ما مستمع را در مرحلۀ سینه‌زنی و شور نگه‌داریم.
دوری از قرآن و مسجد چالش اصلی هیئات/ راز ‌روضه‌های گره‌گشا
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۷
محمدحسین پویانفر مداحی است که فعالیتش را با قرائت ‌در مساجد شروع کرد و ‌معتقد است همه مشکلاتی که در جامعه وجود دارد بخاطر این ا ست که اهل بیت(ع) از خانه‎های ما دور شده‌اند و بزرگترین ضربه‌ای که درحال حاضر به اجتماع می‌خورد خاموش شدن چراغ‌های مساجد و گفتمانی است که ما از قرآن کریم بدست می‌آوریم.
مناسبتی سرودن و سطحی‌نگری؛ بزرگ‌ترین آفت ادبیات آئینی/ بر مسند پیام‌رسانی شعر تکیه زنیم
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۱
رضا اسماعیلی گفت: امروز یکی از بزرگ‌ترین آفاتی که در جان ادبیات دینی و آئینی ما رخنه کرده آفت «مناسبتی سرودن و سطحی‌نگری» است. بخش اعظم شعر آیینی روزگار ما به «فقر اندیشه» مبتلا است، لهجه‌ای صرفاً احساسی و توصیفی دارد.
هیئت، میدان مسابقه نیست/ با ساز در دستگاه اهل بیت(ع) مخالفم
۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۳
حاج محمود دلسوز: خواننده باید روی یک ردیف آوازی بخواند تا همه بدانند که او غزل، قصیده یا نوحه می‌خواند؛ وگرنه همه می‌توانند به صورت عادی صحبت کنند. چرا مداحان را برای مجلس اهل بیت علیهم‌السلام دعوت می‌کنند؟ خب قرار است مداحان در مجلس بخوانند نه این‌که صحبت کنند.
برای حضرت زهرا(س) و حضرت عبدالعظیم بیشتر سروده‌ام/ شعری که قیامت به پا کرد
۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۷
استاد سازگار: شعری برای حضرت زهرا(س) سروده بودم که کسی از آن خبر نداشت. یکی از شاگردان حاج رجبعلی خیاط به من نامه‌ای داد که هنوز برگه آن را دارم. شیخ در خواب به ایشان گفته بود «به سازگار بگویید با این شعری که گفتی در عالم برزخ هم قیامت به پا کردی».
جلالی بودم، خمینی شدم/  ماجرای ساخت مسجد مقابل معبد زرتشتی‌ها
۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
بعد از تبعید امام(ره) به ترکیه، به نظرم آمد که چون از طرف ایشان به تهران آمدم، وظیفه پیگیری اهداف امام را دارم. با خودم فکر کردم که چه کاری می‌توانم انجام دهم، اولین فکری که به ذهنم رسید این بود که عنوان خمینی را به جلالی اضافه کنم و بشوم جلالی خمینی.
حجت الاسلام مومنی: حوصله دردسر ندارم/ اظهار نظر ما هیچ تأثیری ندارد
۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۶
الان در تهران به عنوان یک مشکل جدی؛ مشکلی به نام منبر رفتن مکلا نداریم، آن‌ها آدم‌های خوبی هستند که منبر می‌روند، مطالب خوبی منتقل می‌کنند، ولی اصل این است که یک جلسه باید عالم محور باشد، اصل آن است که یک معمم منبری جلسه باشد، منتها این‌ها را خواهش می‌کنم که در تضاد با همدیگر قرار ندهید.
تفرقه اره‌ای است برای تکه تکه کردن جهان اسلام
۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰
حجت الاسلام دانشمند با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان به منظور فروپاشی کشورهای اسلامی گفت: در حقیقت آزاد شدن حلب میوه درخت وحدت است؛ علما می‌خواهند با وحدت شمشیری بسازند برای نابودی صهیونیسم.
در شناخت ابعاد زندگی پیامبر(ص) کار جدی انجام ندادیم/ اظهار به دینداری بدون عمل به آن باعث بی اعتمادی در جامعه می شود
۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۱
سنگری، عمل نکردن به دین را در عین داشتن ژست دینداری باعث بی اعتمادی جامعه دانست و گفت: گاهی گریز نسل امروز از عبادات ریشه در همین مسایل دارد، می گویند اگر نماز خوان ها این افراد هستند پس من نماز نمی خوانم و اگر کسی که نماز می خواند این رفتارها را دارد نکند نماز آدم ها را اینگونه می کند.
سهل اندیشی و خام اندیشی نسبت به وجه اجتماعی دین!
۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
جایگاه پاسخگویی حوزه از این جهت فرصت است که باعث تحرک، احساس مسئولیت و پویایی حوزه می شود. به هر حال اکنون چشم اذهان جامعه به حوزه و روحانیت است و روحانیت و حوزه را نسبت به شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مسئول می‏دانند.
حاج سلیم تکرار نمی‌شود/ در سبک سازی اعجوبه بود
۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۳
به نظر من در تاریخ مداحی این اتفاق بی نظیر است که مردم تا این اندازه با صدای یک مداح مانوس و عجین شوند. در خانواده ما هم این رسم زیبا وجود داشت و من از همان دوران کودکی با صدای ایشان مانوس شدم
مرا با نواي « زينب- زينب»  تشييع كنيد
۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
آثار يك مداح مانند فرزندان وي هستند. سخت است كه بگوييد كدام يك را بيشتر دوست داريد. ولي از بين كارهايم، خودم كارهاي، مدح علي، قتلگاه امام حسين، اكبرباخ، گلفروش، حضرت ابوالفضل و زينب زينب را بيشتر از بقيه دوست دارم.
امام رضا (ع) شهید راه توسعه علم شدند / رأفت امام رضا(ع) بی مانند است و هرگز تمام نمی‌شود
۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
استاد فاطمی نیا: حضرت با هر طایفه ای با زبان و منطق خودشان سخن می‌گفتند و وقتی دسته‌ای محکوم و دلیلشان باطل می‌شد، از عقیده و پندار خویش دست کشیده و بر گفتار حضرت می‌گرویدند و مأمون بیش از پیش واقف می‌شد مسندی که بر آن تکیه زده حق او نیست.