گفت‌وگو با استاد محمود فرشچیان:از کودکی خادم اهل‌بیتم

اخیرا تابلویی را به پایان برده‌ام که کار عمیقی است و «عرش بر زمین» نام دارد. این تابلو به نوعی قتلگاه امام حسین (ع)» را ...

تریبون‌ها جولانگاه سیاسی برخی مداحان!

در سال‌های پیش از انقلاب و حتی سال‌ها پس ازانقلاب خبری از دخالت مداحان در عرصه سیاسی و جناحی نبود، اما چندسالی ...

محمدرضا سنگری: عاشورا آبشخور اندیشه و عزت ماست

سطح آثار پژوهشی بالا رفته و دقیق‌تر شده‌اند و عالمانه‌تر به مسائل و موضوعات نگاه کرده‌اند و عمدتاً چهره‌های دانشگاهی و ...
آرشيو گزارش
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
بعید نیست مداحی‌ها به موسیقی زیرزمینی برسد
۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹
بیژن ارژن: مداحان بیشتر سراغ جنبه‌های احساسی و عاطفی کربلا می‌روند تا مفاهیم حماسی و معرفتی. این مسئله سبب می‌شود نقش تفکر و اندیشه در واقعه کربلا کم‌رنگ‌تر جلوه کند و چرایی این واقعه هولناک کمتر مورد توجه واقع شود.
انتخاب اشتباه واژگان کار دست مداح می‌دهد/ شعر آیینی را به شاعران برتر بسپاریم
۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
علی‌رضا قزوه با اشاره به لزوم ظریف‌اندیشی و حساسیت در انتخاب کلمات ادبیات آیینی گفت: هنگامی که شاعر می‌خواهد وارد فضای شعر آئینی شود باید به اوج مهارت و ظرافت برسد؛ چراکه این نوع شعر ظرافت زیادی دارد و نشناختن آنها می‌تواند حاشیه‌هایی برای یک شاعر یا مداح ایجاد کند.
رضایت نسبی مقام معظم رهبری از مراسم محرم امسال/ زیبایی شناسی هیئات بجای آسیب شناسی
۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۰
مدیر کل تشکلهای دینی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: سیستمی و منطقی شدن عزاداری ها در محرم امسال مشهود بود که عوامل آن را می توان در هدایت های حکیمانه رهبر انقلاب و مراجع عظام تقلید دانست.
هشدارهایی به مداحان و شاعران آیینی/ دنبال مد نباشیم
۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۳
استادان دوره آموزشی شعر آیینی با تبیین خطوط و مرزهای این گونه شعری با سایر سروده‌ها، نسبت به اشعاری که بر مبنای مقاتل ناصحیح گفته می‌شود، هشدار دادند.
کارگاه آموزشی برای هیات های مذهبی/31درصد از هیات های عزاداری سخنران ندارند
۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹
اگر عزاداری عمق و روح پیدا نکند همانند نمازهایی است که در مسجد الحرام خوانده می شود و همیشه پررونق هم هست ولی می توان وهابیت و داعش تولید کند.
مکشوف بودن حجاب اسرای کربلا باورپذیر نیست
۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۶
حاج غلامرضا سازگار: امام حسین (ع) قبل نبرد به اهل بیت خود فرمودند لباس‌هایی را بپوشید که درخور اسارت باشد. آنها زیر لباس معجرهایی داشتند که اگر چادرشان را هم می‌بردند، سرِ آنها برهنه‌ نبود. هرگز نمی‌توانم قبول کنم که امت رسول‌الله را با سرهای برهنه بیاورند.
منبری و مداح باید درباره کلیات سیاست و در دفاع از ولایت فقیه و نظام صحبت کند
۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با انتقاد از پی گیری های ناتمام دغدغه های رهبر انقلاب از سوی مسؤولان و همچنین موازی کاری های تبلیغی در حوزه دین گفت: منبری و مداح باید درباره کلیات سیاست و به ویژه در دفاع از ولایت فقیه و دفاع از نظام صحبت کند؛ مگر می شود این همه کشتار را در یمن دید و هیچ حرفی نزد؟
نهضت سیدالشهدا (ع) نهضت علم است/ شعر امروز در بطن زندگی ها نیست
۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۸
استاد فاطمی نیا: ائمه علیهم السلام معصوم هستند و در تمام مسائل به وظیفه عمل می کردند. امامان ما معلمین بشر بودند و هرگز تعلیم و اموزش را ترک نکردند و با نهضت خود دنیا را تربیت کردند و هرگز ترک مکتب نکردند و همه ی نهضت هایشان برگرفته از نهضت اباعبدالله علیه السلام است.
مراقب باشیم منبر و مداحی رنگ مادیات نگیرد/ مادی‌شدن تبلیغ؛ عامل دوری مردم از دین
۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۶
آیت‌الله استادی: گاهی گفته می‌شود کسی که مدیحه‌سرایی برای اهل بیت(ع) می‌کند این‌قدر و آن‌قدر پول می‌گیرد؛ این مسائل دورکننده مردم از دین است و هر قدر مداح خوب بخواند و خوش‌صدا باشد اگر کارش با این حرف‌ها قاطی شود مبعد است.
تفاوت منبر و رسانه مدرن فقط در تعداد مخاطب نیست/ لزوم درک مخاطب عام در تلویزیون
۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۷
مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه با بیان این مطلب که رسانه منبر و رسانه های مدرن از قوانین یکسانی تبعیت نمی کنند اظهار داشت: بسیاری از رفتارها در مناسک آیینی با پیش زمینه و باورهای مذهبی و آیینی معنی پیدا می کند، تا باورها وجود نداشته باشد فهمی صورت نمی گیرد. ادبیات خاص مربوط به فضای خاص و مخاطب خاص است.
لحن جاهلانه در نوحه‌ها به بهانه صمیمیت/ دوگونه شعر عاشورایی
۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۷
اسماعیل امینی : صمیمی بودن لحن نوحه نباید به معنای مبتذل کردن تلقی شود؛ چرا که صمیمی بودن به معنای قابل درک کردن آن برای عموم مردم است و باید از اصطلاحات، تعابیر و اشاراتی استفاده شود که در شأن آن موضوع باشد.
گستردگی معنا در حماسه عاشورا/ مداحی امام حسین(ع) تنها با زبان انجام نمی‌شود
۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۶
نمایشگاه نقاشی عاشورا با نام «عاطفه خاک» ۲ آبان ماه، در نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری برگزار شد. در این نگارخانه آثار متعددی از هنرمند برجسته علی محمد شیخی به نمایش درآمده است. تمامی این کارهای موجود تلفیقی از نقاشی قهوه‌خانه‌ای و نقاشی مدرن است که زیبایی خاص و تازه به آثار بخشیده است.
زیارت ناحیه مقدسه؛ تدبیر تاریخی امام زمان(عج) برای بقای عاشورا!
۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۶
حضرت(عج) با این زیارتنامه پیامی را به همه شیعیان منتقل می کنند مبنی بر اینکه نهضت امام حسین (ع) باید همیشه تاریخ زنده نگاه داشته شود و یکی از علل و عوامل بقای نهضت حسینی در طول تاریخ، همین توصیه ها است.
لباس عاشورایی در معرض هجوم/ صادرات لباس عاشورایی
۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۵
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس: حوزه لباس عاشورایی از حوزه هایی است که ممکن است مورد هجوم واقع شود کما اینکه امسال هم اخباری را در این خصوص شنیدیم اما با هوشمندی مردم به هیچ شکل بروز و ظهور پیدا نکرد
نگاه کلی به مقالات علمی-پژوهشی در موضوع ستایشگری
۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵
در این گزارش از بین مقالات علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی، برخی از آثار با موضوعات عزاداری، روضه خوانی، آیین‌ها، شعر، هیئت و... از منظر تاریخی، جامعه شناسی، دین، ادبیات و هنر مرور شده است
لشکر بنی امیه بی ادبند و توهین می کنند، لشکر امام  همیشه بخوبی حرف می زنند
۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۴
هیچ وقت حق نداریم به کسی توهین کنیم حتی اگر مجرم باشد، مجرم را قاضی می تواند مجازات بکند، نه ما، مجرم خلاف کرده است ، اما خلافش در جهت جرمش است و در جاهای دیگر این شخص خلافکار نیست.
ماندگار تا ابد/ بازشناسی «خصوصیات قیام عاشورا»
۲۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
عاشورا یک واقعه استثنایی بود. یک حادثه‌ی تاریخی صرف نبود؛ عاشورا یک فرهنگ، یک جریان مستمر و یک سرمشق دائمی برای امت اسلام بود. درواقع حسین‌بن‌علی علیه‌السّلام به برکت جهادش، اسلام را زنده کرد.
آفرینش شعر عاشورایی فاخر همان دفاع از حرم است
۲۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۰
پدر شعر آئینی کشور معتقد است شاعران اگر مانند مدافعان حرم نمی‌توانند حضور فیزیکی در نبرد داشته باشند با آفرینش آثار عاشورایی فاخر و ماندگار از کیان و اعتبار اهل بیت(ع) دفاع کنند.
فرهنگ عاشورا به ما می گوید در بحرانی ترین شرایط زندگی هم می توان کاملا اخلاقی عمل کرد
۲۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۸
عباس (ع) خدای ادب است و ادب و وفاداری او سبب شد که باب الحوائج شود. ادب، در جامعه امروزی ما کمرنگ شده است، افراد به ابالفضل (ع) توسل می کنند ولی به اخلاقیات ایشان توسل نمی کنند
حضرت ابوالفضل(ع) در سخت ترین امتحان عالم، امام (ع) را تصدیق کردند
۲۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۶
استاد میرباقری: حضرت عباس(ع) ذره ای در این مساله شک نکرد که اقدام امام حسین(ع) برابر بر بندگی خداست و این مسیر حق محض است؛ ایشان در سخت ترین درگیری عالم امام خود را تصدیق کرد.