عظیمی: آماده ارائه گزارش جامعه مداحی به رئیس جمهوری هستیم/ بودجه بنیاد دعبل حداقل باید چهار برابر میزان کنونی باشد

تسهیلات و خدمات بازنشستگی، از کار افتادگی و سایر مزایا مورد نیاز مداحان است و هیچ نهادی به عنوان متولی مسائل مداحان نیست،...

نادعلی‌زاده: بعضی ها عزاداری محرم را مبتذل کرده اند/ زمانی عزاداری سنتی ما با اشعار فاخر همراه بود

یک محقق هنر سنتی تعزیه درباره مراسم آئینی و شیوه‌های عزاداری ایام محرم و عاشورا گفت: بعضی هیئت ها شعارها و اشعاری که دارای ...

کارت دعوت برای عزاداران «وی آی پی»

مردم بجز ولیمه حج و کربلا، برای مراسم عزاداری هم کارت دعوت سفارش می‌دهند؛ معمولاً برای چهلم و سالگرد که دعوت کنان دارد....
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
دیروز و امروز شعر آیینی؛ از توقف در منزل «محبت» تا نرسیدن به قاف «کمال»
۳۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۲
وجه تمایز شاعران نسل اول و دوم انقلاب با بعضی از شاعران نسل امروز در کیفیت سلوک دینی آنان است. متأسفانه امروز بسیاری از ما در منزل «محبت» متوقف مانده‌ایم.
مهم‌ترین گام‌های مهدوی امام حسن عسکری(ع)
۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۶
امام عسکری(ع) چون در حصر و کنترل حکام عباسی بودند و هم به لحاظ آنکه در عصری نزدیک عصر غیبت می‌زیستند، غالباً پنهان بوده و غالب امور و ارتباط آنان با شیعیان از طریق مکاتبات، توقیعات و وکلا انجام می‌گرفت تا آنان آمادگی دوران غیبت را بیابند.
«زیارت عاشورا» مرامنامه شیعه است
۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۰
زیارت عاشورا مهمترین سند، مانیفست و مرامنامه شیعه محسوب می‌شود و به تأکید ائمه(ع)، شیعیان باید برای گرامیداشت عاشورا در خواندن آن مداومت داشته باشند.
چهره قرون وسطائی آل سعود
۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۵
اعدام مخالفین بیش از آنکه نمایش قدرت باشد، تجلی وحشتی است که دربار آل سعود را فرا گرفته است. این بدان معنی است که آل سعود از طرف مخالفین خود احساس خطر می‌کند و با سرکوب وخفقان بیش از اندازه هم نتوانسته موج مخالفت‌ها را مهار کند و اکنون با توسل به کشتار و اعدام سعی دارد نشان دهد که بین آل سعود و مخالفانش ...
استراتژي وحدت اسلامي؛ ضرورت غيرقابل انکار
۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۲
از آنجا که استراتژي وحدت اسلامي يک طرح و برنامه کلان و بلندمدت و مهم براي ايران و جهان اسلام به شمار مي‌رود، در 37 سال گذشته بدون توجه به گرايش‌هاي سياسي در کشور، کم و بيش مورد توجه و اهتمام همه دولت‌هاي وقت ايران بوده است.‏
نماز و آسیب‏های اجتماعی
۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۴
اگر به نماز به عنوان یک اولویت، ضرورت و نسخه شفابخش و حلال مشکلات در آسیب‌های اجتماعی نگریسته شود، در آینده‌ای نزدیک قطعاً شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم شد.
یاران حضرت قائم(عج) در دوران غیبت
۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۸
در مجالس و محافل مختلف، بارها درباره یاران امام زمان(عج) در عصر غیبت شنیده‌ایم و شاید یکی از پرسش‌ها در ذهن ما این باشد که اساساً یاران حضرت در دوران غیبت و عصر انتظار چه کسانی هستند؟
افراط در کمیّت عزاداری؛ آسیبی جدید برای جامعه مذهبی شیعه
۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۰
تا چند سال پیش شاید مشکل عزاداری‌ها، بیشتر مربوط به کیفیّت عزاداری بود، ولی هم‌اکنون افراط در کمیّت عزاداری نیز معضلی جدید شده و مشکل را چند برابر کرده است.
بی قراران ورود به بهشت
۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۰
حضور در پیشگاه مرقد نورانی امام رضا(ع) و تشرف به زیارت آن حضرت پاداشی بس بزرگ دارد، اما برای رفتن به زیارت آن حضرت با پای پیاده ثواب و اجر مضاعفی در روایات ذکرشده است
حـــلم محـــمـدی(ص) و صــبر حسنی(ع)
۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۲
ما داعیه‌داران باید دوباره منش و روش پیامبر(ص) و امام مجتبی(ع) را بخوانیم و اگر به واقع خواهان توسعه اخلاق در جامعه هستیم و فضا را محمدی و حسنی می‌خواهیم اول خود را درست کنیم.
قدیمی‌ترین هنر نمایشی ایران در معرض خطر انحراف
۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۲
هنر اصیل تعزیه در مقایسه با آیین‌های دیگر عزاداری و سوگواری کمترین انحرافات را به خود دیده است، اما نمی‌توان آن را از آسیب‌های احتمالی مصون دانست. «تعزیه شیر فضّه» یکی از این انحرافات است
پیاده روی اربعین؛ قانون اساسی شیعه
۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۸
پیاده روی اربعین فرصتی برای معرفی امام حسین(ع) و دین مبین اسلام است. این پیاده‌روی میلیونی فرصت بی‌نظیری است که برای همه ابعاد آن باید برنامه‌ریزی کرد تا از آن برای انتشار اسلام استفاده کرد.
چرا عزاداری باید پیوسته در سال‌های متمادی ادامه داشته باشد؟
۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۳
چرا باید برای امام حسین عزاداری کنیم؟ مگر امام حسین با شهادت خود به بالاترین درجه از تقرب الی‌الله نائل نشد؟ پس چرا باید برای این واقعۀ بزرگ سوگوار باشیم؟
یا جدا! آنها نه تنها نیکی نکردند بلکه اهل بیت را لب تشنه کشتند
۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۷
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که حضرت زینب (س) از شهادت برادر می گویند و اینکه عده ای نه تنها به وصیت پیامبر(ص) در نیکی به اهل بیت توجه نکردند که اهل بیت را با لبان تشنه کشتند.
اربعین، فرصتی برای بازخوانی قیام سرخ عاشورا
۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۱
نیت حضرت با تحقق خارجی آن تفاوت دارد. ممکن است نیت امام از نهضت بزرگش این باشد که همه مردم را از گمراهی نجات دهد اما در مقام تحقق به علت موانع به بخشی از این هدف والا دست یابد. علاوه بر آن بر اساس تاریخ مسلم اسلامی، شهادت حضرت زمینه ساز توجه مضاعف مردم به اهل بیت(علیهم السلام) را فراهم آورد و یکی از ...
کدام دلی است که از مصیبت کشته شدن حسین (ع) از هم نشکافد؟
۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۳
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که بازماندگان کاروان به مدینه می رسند و سیدالساجدین از آنچه که بر خاندان اهل بیت و امام حسین (ع) رفته است، می گویند.
ای قرآن خوانان بی عمل از روز انتقام قائم ما حذر کنید
۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۴
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که حضرت زینب (س) در راه بازگشت به مدینه مردمان تماشاگر را جاهلان دین به دنیا فروش خطاب می کند و آنها را از روزی که حضرت قائم(عج) به انتقام برخیزد برحذر می دارد.
پیراهن پدرت حسین(ع) از من جدا نشود تا خدا را با او ملاقات کنم
۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۴
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که بانو سکینه در رویایی حضرت فاطمه (س) را می بیند و ایشان می‌گوید پیراهن امام حسین(ع) را تا زمان ملاقات با خدا از خود جدا نمی کند.
چه کسی این سر را به خون رنگین کرد؟
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۷
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که دخترکی از میان کاروان در کاخ یزید ناله می کند و با سر بریده امام درد دل می کرد و می گفت که چه کسی این سر را به خون رنگین کرده است.
وقتی سیدالساجدین با معرفی خود و اهل بیت(ع) یزید را رسوا کرد
۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۶
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که سیدالساجدین در کاخ یزید از خود و خاندان اهل بیت(ع) به گونه ای سخن می گوید تا همه کاخ به گریه می افتند و یزید را به این ترتیب رسوا می کند.