مخاطب را دسته بندی نکنیم/ نهادی سازیِ امر دینی خنجری است که دسته خود را می‌برد

تغییرات در ذائقه مخاطبان برنامه‌های مذهبیِ رسانه و سازمان دینی به تَبَعِ تغییرات در سبک زندگیِ ایرانی قابل فهم است. سبک ...

یونس حبیبی: کارد به استخوان رسیده/ 2 سال است نمی‌توانم بخوانم

هزینه‌های درمان، خیلی مرا اذیت کرد و به خاطر بالا بودن آن، نیروهای مسلح و بنیاد شهید، همراهی‌ام نکردند. به جز آن، مسأله ...

عباس کرمی: چهارپایه‌خوان باید بیشترین مطالب را در کوتاه‌ترین زمان ارائه دهد

پیش از این در میزگرد بررسی نغمات و نوحه‌های مذهبی با حضور «عباس کرمی» و استاد «سید علی‌محمد سادات رضوی» که با عنوان «الگوسازی ...
آرشيو گفتگو
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
مداحی حرفه پرخطری است/ بیشتر در محضر علما بوده ام تا مداحان
۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۹
مداحی که وارد سیاست نشود، اصلا مداح نیست. ما مداح کسانی هستیم که به نهایت وارد سیاست شدند و حتی جانشان را در این راه فدا کردند. چرا همه امامان ما شهید شدند؟ دلیلش این است که سیاسی بودند و در مقابل حکومت های ظالم و طاغوت ایستادگی کردند.
امام حسین(ع) نه اهل سکوت بود نه اهل جنگ
۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
آیت الله محمد عندلیب همدانی ضمن رد نگاه سلیقه‌ای به آیین‌های عزاداری بر این نکته تاکید داشت که آنچه در این میان مهم است پرهیز از افراط و تفریط و انجام کارهایی است که با فتوای فقها سازگاری نداشته باشد.
گریه ما سیاسی و ویران کننده کاخ ظلم است
۱۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۹
یکی از مداحان اهل بیت‌(ع) با اشاره به اینکه امام حسین یعنی سیاست اسلامی امام حسین یعنی اینکه رگ گردنت برود زیر بار ظلم نروی، گفت: گریه ما سیاسی است اشک ما باید کاخ ظلم را ویران کند.
آبروی مجلس در گرو مداح خوشخوان و مسلط است/ هیچ وقت برای خودنمایی نخوانده‌ام
۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۲
حاج حمید منتظر: حُسن آگاهی از دستگاه‌های موسیقی، این است که خواننده می‌داند در مولودی از چه دستگاهی استفاده کند که نشاط بیش‌تری داشته باشد یا در حُزن چه دستگاهی استفاده کند که سوز بیش‌تری به صدایش ببخشد. متأسفانه بعضی از مداحان، از ارزش این موضوع بی‌اطلاعند و تصور می‌کنند که هرکس از دستگاه‌های موسیقی ...
زیارت، بهترین راه برای مصون سازی جوامع است
۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
امروز یکی از راه‎های ارتباطی کشورها با یکدیگر دیپلماسی سیاسی است اما فراتر از این نوع ارتباط، دیپلماسی زیارت است. بنا بر گفته برخی کارشناسان، دیپلماسی زیارت به نسبت دیپلماسی سیاسی که دولتی، سطحی و سست است؛ مردمی، عمیق، مستحکم و ریشه‎دار است.
شایسته نیست کسی با اهل بیت(ع) کسب درآمد کند/ تأثیرگذارترین قالب مداحی مرثیه است
۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
سیدمهدی میرداماد درباره دریافت های میلیونی مداحان گفت: من اساتیدم را خوب می‏‌شناسم و مدتی با آن‏ها زندگی کرده‏‌ام، نخست از آن‏ها رفع تهمت می‏‌کنم چون خوب می‌شناسمشان و از روند کارشان آگاه هستم. هیچ یک از آنان شغلشان و منبع درآمدشان مداحی نیست.
شعر آیینی ترکیبی است از سه عنصر عاطفه، حماسه و منطق
۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۹
شعر ما فقط نباید مانند یک گاز اشک‌آور باشد و مستمع را به اشک ریختن وادار کند، بلکه باید علاوه بر عاطفه و ابعاد حماسی، تفکر و اندیشه‌ی والای اهل‌بیت را نیز در خود جای داده باشد. برای همین شعر آیینی شعری ترکیبی است از سه عنصر عاطفه، حماسه و منطق.
هیئات باید به مساجد برگردند/ شعرمداح باید مستمع را بعد از هیئت هم به فکر وادارد
۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵
حنیف طاهری: این خیلی بد است که هیئت و مسجد از هم فاصله بگیرند. امروز خیلی از مساجد ما از فرط نیامدن جوان‌ها، پر از صندلی و به قول یکی از آقایان منبری، تبدیل به خانه سالمندان شده! ستاد مساجد باید حرف هیئات را هم بشنود تا بچه هیئتی‌ها بیشتر جذب مسجد بشوند.
شرط هایی که مداح اهل بیت(ع) باید داشته باشد/نقش محرم ۵۷در پیروزی انقلاب
۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۴
نماینده بنیاد دعبل خزاعی در استان لرستان: عاشورا چند ضلع دارد که شامل درس‌ها و پندها، حماسه حسینی و شور و شعور حسینی است، کربلا هم گریستن دارد و هم نگریستن، هم نالیدن دارد و هم بالیدن که در مداحی‌ها باید این موارد را در نظر گرفت.
دو نوع اخلاق از امام حسین(ع) که کمتر به آن می پردازیم/هیچ چیز نمی تواند بهانه بی اخلاقی باشد
۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۲
اینکه شما در اصلاح جامعه یا نظام از کجا شروع کنید، نیاز به خردمندی دارد. اینکه شما چه رذیلت‌هایی را در اولویت قرار دهید، چه رذیلت‌هایی را بزرگ کنید و چه رذیلت‌هایی را کوچک شمارید، نیاز به تفکر و اندیشه دارد.
مدیریت فهیم و عاشوراشناس در حوزه نشر کتاب‌ وجود ندارد/  فرهنگ مطالعه رشد کرده است
۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۶
امروز فضای مجازی را باید بر مسئلة مطالعه افزود؛ چون آن نیز یک فضای مطالعاتی محسوب می‌شود. درست است که نارواهایی دارد؛ اما در فضای مجازی اطلاعات و آثار و کتب ارزشمندی وجود دارد و نسل امروز از آنها بهره‌گیری و استفاده می‌کند. به گمانم فرهنگ مطالعه رشد کرده است؛ اما مطلوب نیست
بی اعتنایی فقها به اوضاع جامعه مخالف روش سیدالشهداء(ع) است
۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۶
شیخ حسین انصاریان گفت: امام حسین (ع)این درس را می‌دهند که همه باید با آگاهی از وضع جامعه، تصمیم‌گیری کنند اینکه عالم و و فقیه حق نشستن در خانه و بی‌اعتنا بودن نسبت‌به اوضاع جامعه را ندارد.
اظهارات صریح تهیه‌کننده «رستاخیز»
۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶
تهیه‌کننده‌ی فیلم «رستاخیز» گفت: سازندگان «رستاخیز» همان گونه که در طول سال‌ها تولید این فیلم به خداوند منان و عنایات اهل بیتِ عصمت و طهارت علیه السلام توکل داشته‌اند، در این مرحله نیز با همان توسلِ اولیه به تلاشِ خود برای احقاق حقوق مخدوش شده‌ی این پروژه‌ی عاشورایی ادامه خواهند داد.
مردم از مداح توقع عرفان و اخلاق نداشته باشند
۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵
حاج ماشالله عابدی: مردم نباید از مداح توقع داشته باشند که عرفان و اخلاق را به آنها یاد بدهد. باید به سمت عالم ربانی بروند. همه‌چیز را نمی‌توان از مداح گرفت.
حسین(ع) وجدان تمامی ادیان است/ روایت عاشورا در انجیل
۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱
«آنتوان ­بارا» محقق و نویسنده مسیحی گفت: حسین(ع) تا پایان دنیا وجدان تمامی ادیان است؛ او می خواست وجدان های غرق در گناه را بیدار سازد و از گودال گناهان آزاد و رها کند.
همه‌ بخش‌های مداحی باید پیام داشته باشد حتی نوحه و شور
۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۹
حاج ماشاءالله عابدی: رهبر انقلاب فرمودند که گاهی یک بیت شعر می‌تواند کارایی یک منبر را داشته باشد. یعنی اینقدر می‌تواند اثرگذار باشد. بنابراین شعر باید حساب‌شده گفته شود و بر روی تک‌تک کلمات آن فکر شود
کار علمی باید روشمند و ضمانت اجرایی داشته باشد
۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
مداحان باید تسلیم عالمان باشند؛ اگر مداحان ادعای علمیت و تخصص در مباحث علمی دارند با کارشناسان و متخصصان در چارچوب مباحث علمی مباحثه و مناظره کنند؛ اما اگر ورودی به مباحث علمی ندارند به صرف خواندن دو کتاب و چهار مقاله کسی عالم و متخصص نمی‌شود.
برنامه‌ای همه سونگر لازم است/ هر سال فضای مداحی را به حوزه پژوهش بکشانیم
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۷
یکی از مشکلات ما این است که نهادهایی که در حوزة فرهنگی تصمیم‌گیری می‌کنند مهندسی فرهنگی نشده‌اند؛ یعنی نسبت خود این مجموعه‌ها با یکدیگر معلوم نیست یا حداقل این را در حوزة مداحی به صورت روشن نمی‌بینیم؛ مثلاً شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد و حوزه‌های علمیه چه نسبت مشخص و روشنی نسبت ...
سنگ گرانی پیش پای ناشران عاشورایی
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۹
گرانی کتاب ها مولفه اصلی دلیل رکود بازار نشر و عدم استقبال مخاطبین است
شبکه توزیع کتاب مشکل دارد
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۵
شبکه توزیع کتاب ما خیلی اشکال دارد فقط هم مربوط به کتاب عاشورایی نیست، به‌طور کلی شبکه توزیع برای خودش حقی قائل است که انتخاب نماید چه چیزی را توزیع یا درباره آن تبلیغ کند. افراد زیادی علاقه‌مند به کتاب هستند اما برای پیدا کردن کتاب مورد علاقه خود با مشکل مواجه می‌شوند