گفت‌وگو با استاد محمود فرشچیان:از کودکی خادم اهل‌بیتم

اخیرا تابلویی را به پایان برده‌ام که کار عمیقی است و «عرش بر زمین» نام دارد. این تابلو به نوعی قتلگاه امام حسین (ع)» را ...

تریبون‌ها جولانگاه سیاسی برخی مداحان!

در سال‌های پیش از انقلاب و حتی سال‌ها پس ازانقلاب خبری از دخالت مداحان در عرصه سیاسی و جناحی نبود، اما چندسالی ...

محمدرضا سنگری: عاشورا آبشخور اندیشه و عزت ماست

سطح آثار پژوهشی بالا رفته و دقیق‌تر شده‌اند و عالمانه‌تر به مسائل و موضوعات نگاه کرده‌اند و عمدتاً چهره‌های دانشگاهی و ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
چرا نامه اعمال به امام زمان(عج) عرضه می‌شود
۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
امام زمان(عج) نه تنها روزی یک بار بلکه همیشه دعاگوی ماست. امام صادق(ع) می‌فرمایند: همانا من در هر شبانه روز هزار مرتبه برای پیروان گناهکارم دعا می‌کنم
آسیب شناسی منبر وعظ و خطابه
۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۸
هنوز پس از قرنها در ایام محرم و صفر مجالس عزاداری سنتی برپا شده و منبر وعظ و خطابه نیز همچنان زنده و پویاست. بی‌شک آسیب شناسی «منبر وعظ و خطابه» می‌تواند موفقیت مبلغان دینی را در امر هدایت و ارشاد مردم مضاعف نماید
شیعه در تاب، آل سعود در اغما
۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۷
اعدام شخصیتی مانند شیخ النمر که ابزاری جز سخن گفتن برای پیگیری اهداف سیاسی و دینی خود نداشت، عمق بی تدبیری و بی مسئولیتی رژیم آل سعود را داده و بیانگر نوعی درماندگی و ناتوانی رژیم عربستان در برخورد با مشکلات سیاسی و اجتماعی عربستان و و این اقدام یک اشتباه استراتژیک بشمار می آید.
غاليان چه کسانی هستند و چرا امام صادق(ع) غالیان را لعن کرده اند؟
۱۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۹
حضرت علی(ع) می فرمایند: ما را از حدّ و مرز بندگی فراتر نبريد، آن گاه هر چه خواستيد (درباره ما) بگوييد كه كم گفته ايد و از غلوّ، همانند نصارا بپرهيزيد؛ زيرا من از غلو کنندگان بیزارم.
امام صادق(ع) پدیدآورنده دریای بی‌پایان فقه
۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۴
و ما مفتخریم که مذهب ما «جعفرى» که فقه ما که دریاى بی‌پایان است، یکى از آثار اوست. و ما مفتخریم به همه ائمه معصومین -علیهم صلوات اللَّه- و متعهد به پیروى آنانیم.
رسول اکرم(ص) الگویی تمام عیار برای روحانیون
۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۱
انسان برای یک زندگی سعادتمند و خداپسند، نیازمند الگو و سرمشقی مطمئن است و در این مسیر طلاب و روحانیون که خود داعیه‌دار خداگرایی در عالم می‌باشند، به چنین الگویی سزاوارترند. مطابق آیات قرآن کریم و روایات پیشوایان دینی و ائمه معصومین(ع)، نیکوترین و مناسب‌ترین الگو «رسول گرامی اسلام(ص)» است
«زُهد» به روایت دلپذیر امام عسکری(ع)
۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۵
یکی از شواهدی که نشان می دهد "زهد" در فرهنگ اهل بیت علیهم السلام در معنای دقیق و ظریفی استفاده شده است، روایت نورانی امام حسن عسکری علیه السلام می باشد. ایشان زاهدترین مردم را معرفی می کند.
اشارات قرآن درباره امام زمان(عج)
۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۱
قرآن درباره ظهور و قيام حضرت مهدي (ع) به صورت كلي بحث كرده و بشارت به تشكيل حكومت عدل جهاني و پيروزي صالحان داده است
خورشید پشت ابر هم نعمتی دیگر است!
۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۳
گاهی آفتاب از میان ابرها بیرون می آید. یکی به آن نگاه می کند و دیگری توجه ندارد. ممکن است در ایام غیبت نیز امام، گاهی آشکار شود. مردم گاه از وجود ایشان استقاده می برند و گاه برخی افراد از وجود ایشان استفاده نمی برند. این مساله بستگی به قدرت و همت اشخاص در استفاده از امام دارد
گوشه ای از سیره ‌عبادی امام رضا (ع)
۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۷
مصطفی لعل شاطری: یکى از برجسته‏ ترین فضایل امام رضا (ع)، سیره عبادی آن حضرت در طول حیات مبارکش است.
اسوه حسنه قرآن چگونه می زیست؟
۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۲
حضرت رسول(ص) چنان دل برای مردم می‌سوزاند و خود را اذیت می‌کرد که خداوند به ایشان هشدار می‌دهد تا خود را به رنج نیفکند. با آنکه حقایق و ملکوت اعمال هر کسی را به مشاهده و عیان می‌دید، با این همه به ظاهر کلمات آنان بسنده می‌کرد و حرف آنان را می‌پذیرفت.
آیا پیامبر گرامی اسلام(ص) به شهادت رسیده اند؟
۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
دلایل بسیاری از کتاب‌های روایی و تاریخی؛ اعم از شیعه و اهل سنت وجود دارد که شهادت ناشی از مسمومیت پیامبر اکرم(ص) را تأیید می‌نماید، اما به این نکته نیز باید توجه داشت که شخصیت آسمانی حضرت رسول، به هر شکلی فوت شوند مقام حقیقی شهادت را درک کرده اند و به مراتب بالاتر از مقام شهیدان به معنی عرفی خواهند ...
عزاداران حیقیقی همان منتظران حقیقی هستند
۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۳
نمی توان به امام زمان(عج) گفت ما در مصیبت عظیم همراه تو برای جدت گریه می کنیم ولی در مصیبت اعظم که همراهی برای انتقام و باز گرداندن خون خدا به پیکر جامعه است معذوریم؛ آنچه امام از ما می خواهد شرکت در عملیات انتقام است.
انتظار؛ کربلایی به وسعت جهان در مصاف حق و باطل
۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۴
عاشورا دریچه‌ای به انتظار است و انتظار، تجلّی آرزوها و آمال کربلاییان. فرهنگ عاشورا، دستمایه اساسی و مایه شکوفایی و بالندگی منتظران مهدی(ع) در عصر انتظار است. انتظار کربلایی دیگر است به وسعت همه‌ جهان و مصاف حق و باطل.
فردی که رسول الله او را از اهل‌بیت خویش نامید
۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۲
رسول خدا رو به قریش کرد و فرمود: ای گروه قریش! نسب افتخارآمیز هر کس، دین اوست; مردانگی هر کس، خوی و شخصیت اوست; و اصل و ریشه هر کس، عقل و ادراک او.
چرا امت از امام حسین(ع) حمایت نکردند؟
۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۴
نویسنده به بررسی دلایل عقب‌نشینی امت از حمایت امام حسین(ع) می‌پردازد و در این راستا ۶ نکته را از مهم‌ترین عوامل این اتفاق برمی شمرد.
مبانی فلسفی مهدویت چیست؟
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۱
علامه طباطبائی در رساله ولایت می نویسد: ولایت آخرین درجه کمال انسان است و مقصود نهایی از تشریع شریعت حقه خداوندی است.
دنیا دار مفرّ است، نه مقرّ/ اخلاص از عطایای ویژه الهی است
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۵
آیت الله جوادی آملی در یکی از جلسات دروس اخلاق خود می گوید: صفت ویژه مخلَصین این است که به فکر خانه خود هستند. ما مسافر هستیم و مسافر در مسافرخانه غریب است. این دنیا مسافرخانه است، نه خانه و دار ما.
زیارت اربعین در ردیف نمازهای واجب و مستحب
۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۶
اهمیت زیارت اربعین، تنها به این نیست که از نشانه های ایمان است، بلکه طبق این روایت در ردیف نمازهای واجب و مستحب قرار گرفته است. برپایهٴ این روایت، همان گونه که نماز ستون دین و شریعت است، زیارت اربعین و حادثهٴ کربلا نیز ستون ولایت است.
۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۳
حضرت زینب «س» در دوران اسارت، قافله سالار کاروان اسرا بودند و زیر نظر ولایت امام سجاد(ع) اهداف اسارت را دنبال کردند در حقیقت، اگر زینب نبود، نتایج متعالی از اسارت به دست نمی آمد.