هدف نوگلان حسینی تربیت مداحان در تراز انقلاب اسلامی است

رییس فرهنگ­سرای اندیشه گفت: هدف اصلی ما در مراسم نوگلان حسینی، تربیت مداحان در تراز انقلاب اسلامی است.

وقتی هنر نمایش ، آیینی می شود

درباره تاریخ دقیق شروع مراسمی با عنوان تعزیه خوانی یا شبیه گردانی روایت های گوناگونی در دست است اما معتبرترین روایت از ...

دلیل مخالفت امام خمینی(ره) با عزاداری در میدان آزادی

مجالس عزاداری باید به همان صورت سنتی در کوچه ها، منازل، حسینیه ها و…. وجود داشته باشد و در تار و پود جامعه رسوخ کند، نه ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
نظر اهل فلسفه درباره ماه رمضان
۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۲
اصل ماه مبارک رمضان و فلسفه روزه دستیابی به زبان موانع است، اهل فلسفه می‌گویند ماه رمضان ماه هجرت است یعنی موانع را از سر راه برداشتن و عمده مانع سر راه ما هم نفس ما است.
افطار به وقت تلویزیون
۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۸
آيا برنامه‌هاي لحظه افطار تلويزيون، روزه داران را به خدا نزديک‌تر مي‌کند؟
هشدار امام خمینی(ره) نسبت به نگرش های انحرافی درباره انتظار فرج
۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۹
صراحت بيان امام راحل در نفى ديدگاه اعتقادى و عملى برخى از منتظران، از شناخت و مواضع استوار ايشان درباره مسأله مهدويت حكايت دارد.
مبعث؛‌ انقلاب اخلاق و توحيد باوري
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
نقطه عطف رسالت نبوي توسعه اخلاق و توحيدباوري است؛ زیرا محور رستگاري، شناخت و باور توحيدي و خلق نيک متعالي است
مشی سیاسی حضرت کاظم (ع)درجبهه خودی
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
آیا ما که مدعی پیروی از اهل بیت هستیم نباید در میدان حکومت و سیاست چنین باشیم؟! این واقعیت را بپذیریم که برخورد مثبت با جناح همسو «برخورد کریمانه»بحساب نمی آید بلکه اگر شرح صدری داشتیم که توانستیم با همه آنانکه با سلایق مختلف در جبهه ایمان و اسلام قرار گرفته­اند تعامل اخلاقی داشته باشیم آنگاه دارای ...
رفتار پرحماسه و ستيزه‌‌گر و آشتى‌‌ناپذير امام کاظم(ع) با عباسیون
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
دوران هارون، اوج اقتدار و قلدرى و چپاول و كامروايى عباسيان بود. امام کاظم(ع) حتى در بدترين وضع گرفتارى، رفتار پرحماسه و ستيزه‌ گر و آشتى‌ ناپذير خويش را از دست نمى‌‌دادند.
آیا در آخرالزمان منتظر دین جدید باشیم
۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۱
امام زمان(عج) اسلام را آن چنان از لابه‌لای انبوه خرافات، تحریف‌ها و تفاسیر نادرست بیرون می‌آورد و سنن الهی را تجدید می‌کند، به طوری که گمان می‌رود بنایی کاملاً جدید ساخته و آیین نوپدیدی را پایه‌گذاری کرده است.
۵ راهکار برای ارتباط جوانان با اهل بیت(ع)
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۰
نوجوانان و جوانان به کمال و جمال گرایش دارند، در این سنین نوعاً به انسان های برتر گرایش پیدا می‌ کنند؛ لذا بیان شجاعت ها، قهرمانی ها و مسائل این چنینی باعث عشق و علاقۀ آنها به معصومین علیهم السلام می ‌شود.
حضرت زهرا(س) به روایت اهل سنت
۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۴
یکی از کهن‌ترین و اصلیترین منابع پژوهش و مطالعه در باره زندگی و سیره پیامبر (ص) و تاریخ صدر اسلام، «طبقات الکبری» است، نوشته محمد بن سعد معروف به «ابن سعد» و «کاتب واقدى» که در ادامه آن را مطالعه می‌نمایید.
وهابیت، جاهلیت مدرن
۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳
به حق است هر که وهابیت را یک عقیده جاهلانه دور از اسلام ناب محمدی (ص) برشمرد، چرا که این عقیده جاهلانه و فاسد به طور کامل از اسلام اصیل به دور است.
چرا امام مهدی (عج) در زمان غیبت کبری نایب خاص ندارند؟
۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۳
حسن بن احمد گفت: ما اين توقيع شريف را نوشته و نسخه برداری كرديم و از نزد علي بن محمد سمری بيرون رفتيم و شش روز ديگر، مجدداً به محضرش شرفياب شديم؛ ديديم وی در حال جان دادن است. در آن حال، يكي از هم نشينان از او پرسيد:«وصي تو پس از وفاتت كيست؟» وي به آرامي پاسخ داد:«خدا را امری است كه خود آن را به بلوغ ...
خطر مهدی باوری مسلمانان!
۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
بالاتر از همه رییس جمهور بعدی ایالات متحده آمریکا باید درک کند که بزرگترین چالش پیش روی ائتلاف غرب در خاورمیانه تنها اسلام افراطی نیست بلکه مشکل اصلی، اسلام آخرالزمانی است.
وظیفه حاکم اسلامی نسبت به اعزام مسلمانان به حج
۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۰
ولی امر چنانچه مصلحتی مهمتر از مصلحت خالی‌نشدن خانه خدا از زائر اقتضاء کند، می‌تواند به‌ تعلیق یا تعطیلی‌ آن حکم کند.
چرا نامه اعمال به امام زمان(عج) عرضه می‌شود
۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
امام زمان(عج) نه تنها روزی یک بار بلکه همیشه دعاگوی ماست. امام صادق(ع) می‌فرمایند: همانا من در هر شبانه روز هزار مرتبه برای پیروان گناهکارم دعا می‌کنم
آسیب شناسی منبر وعظ و خطابه
۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۸
هنوز پس از قرنها در ایام محرم و صفر مجالس عزاداری سنتی برپا شده و منبر وعظ و خطابه نیز همچنان زنده و پویاست. بی‌شک آسیب شناسی «منبر وعظ و خطابه» می‌تواند موفقیت مبلغان دینی را در امر هدایت و ارشاد مردم مضاعف نماید
شیعه در تاب، آل سعود در اغما
۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۷
اعدام شخصیتی مانند شیخ النمر که ابزاری جز سخن گفتن برای پیگیری اهداف سیاسی و دینی خود نداشت، عمق بی تدبیری و بی مسئولیتی رژیم آل سعود را داده و بیانگر نوعی درماندگی و ناتوانی رژیم عربستان در برخورد با مشکلات سیاسی و اجتماعی عربستان و و این اقدام یک اشتباه استراتژیک بشمار می آید.
غاليان چه کسانی هستند و چرا امام صادق(ع) غالیان را لعن کرده اند؟
۱۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۹
حضرت علی(ع) می فرمایند: ما را از حدّ و مرز بندگی فراتر نبريد، آن گاه هر چه خواستيد (درباره ما) بگوييد كه كم گفته ايد و از غلوّ، همانند نصارا بپرهيزيد؛ زيرا من از غلو کنندگان بیزارم.
امام صادق(ع) پدیدآورنده دریای بی‌پایان فقه
۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۴
و ما مفتخریم که مذهب ما «جعفرى» که فقه ما که دریاى بی‌پایان است، یکى از آثار اوست. و ما مفتخریم به همه ائمه معصومین -علیهم صلوات اللَّه- و متعهد به پیروى آنانیم.
رسول اکرم(ص) الگویی تمام عیار برای روحانیون
۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۱
انسان برای یک زندگی سعادتمند و خداپسند، نیازمند الگو و سرمشقی مطمئن است و در این مسیر طلاب و روحانیون که خود داعیه‌دار خداگرایی در عالم می‌باشند، به چنین الگویی سزاوارترند. مطابق آیات قرآن کریم و روایات پیشوایان دینی و ائمه معصومین(ع)، نیکوترین و مناسب‌ترین الگو «رسول گرامی اسلام(ص)» است
«زُهد» به روایت دلپذیر امام عسکری(ع)
۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۵
یکی از شواهدی که نشان می دهد "زهد" در فرهنگ اهل بیت علیهم السلام در معنای دقیق و ظریفی استفاده شده است، روایت نورانی امام حسن عسکری علیه السلام می باشد. ایشان زاهدترین مردم را معرفی می کند.