وضعیت مطالعات شیعی در کشور چگونه است؟/ ایران مرجع مطالعات تشیع نیست

در این نشست شرکت کنندگان ضمن مفید دانستن برگزاری چنین جلساتی از آن به عنوان راه حل پیش رو برای دستیابی به نقاط مشترک و ...

روزی برای رستاخیز/ فیلمی عاشورایی که به محاق رفت

با وجود گذشت حدود 5 سال، هنوز وضعیت اکران فیلم «رستاخیز» مشخص نشده است.

دهقان نیری به همدان رفت/ چه کسی مسئول همایش پیر غلامان می شود؟

این همایش از سال 82 با دبیری شهرام گیل آبادی آغاز شد و تاکنون و در طی 15 دوره برگزاری آقایان حسینی، ابراهیم طاهری و دهقان ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
چرا باید مرقدها و حرم انبیاء و امامان را زیارت کنیم؟
۲۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۳
پرسش از فلسفه زیارت مراقد انبیا و اولیا، پرسشی جدید است و سبب آن، به ظن قوی سیطره جریان سلفی بر جهان اسلام است و این سیطره بیش از آنکه برخاسته از احتجاج نظری باشد، به مدد برخورداری مادی و همراهی قدرتهای جهانی با حکومت‌های اقتدارگرای سلفی‌مآب تحقق یافته است.
حقیقت شب قدر
۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۳
بیت الغزل ماه مبارک رمضان به ” شب قدر” است. قرآن کریم از شب قدر به ” لیله مبارکه” یاد کرده است. شب قدر، شب نزول قرآن، شب امیرالمومنین علیه السلام، شب دعا و عبادت، شب فاطمه زهرا سلام الله علیها و شب تقدیرات عالم و آدم است.
۱۲ توصیه برای استفاده بهتر از لیالی قدر
۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۵
پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر ماه مبارک رمضان برخی از توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای استفاده‌ی هرچه بهتر و کامل‌تر از این فرصت گران‌بها را مرور می‌کند:* با آمادگی معنوی وارد شب قدر شویددر ماه رمضان هم - در همه روزها و شبها ...
من هم محتاج خدا هستم پس هیچ نیازمندی را رد نمی کنم
۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
به حضرت عرض شد چرا شما هرگز نیازمندی را نا امید بر نمی گردانید، اگر چه سوار بر شتر باشید؟ فرمود: خود من هم محتاج و نیازمند درگاه خداوند هستم و دوست دارم که خداوند مرا محروم نگرداند و شرم دارم در حالی که نیازمند هستم، نیازمندان را نا امید کنم.
نظر اهل فلسفه درباره ماه رمضان
۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۲
اصل ماه مبارک رمضان و فلسفه روزه دستیابی به زبان موانع است، اهل فلسفه می‌گویند ماه رمضان ماه هجرت است یعنی موانع را از سر راه برداشتن و عمده مانع سر راه ما هم نفس ما است.
افطار به وقت تلویزیون
۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۸
آيا برنامه‌هاي لحظه افطار تلويزيون، روزه داران را به خدا نزديک‌تر مي‌کند؟
هشدار امام خمینی(ره) نسبت به نگرش های انحرافی درباره انتظار فرج
۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۹
صراحت بيان امام راحل در نفى ديدگاه اعتقادى و عملى برخى از منتظران، از شناخت و مواضع استوار ايشان درباره مسأله مهدويت حكايت دارد.
مبعث؛‌ انقلاب اخلاق و توحيد باوري
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
نقطه عطف رسالت نبوي توسعه اخلاق و توحيدباوري است؛ زیرا محور رستگاري، شناخت و باور توحيدي و خلق نيک متعالي است
مشی سیاسی حضرت کاظم (ع)درجبهه خودی
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
آیا ما که مدعی پیروی از اهل بیت هستیم نباید در میدان حکومت و سیاست چنین باشیم؟! این واقعیت را بپذیریم که برخورد مثبت با جناح همسو «برخورد کریمانه»بحساب نمی آید بلکه اگر شرح صدری داشتیم که توانستیم با همه آنانکه با سلایق مختلف در جبهه ایمان و اسلام قرار گرفته­اند تعامل اخلاقی داشته باشیم آنگاه دارای ...
رفتار پرحماسه و ستيزه‌‌گر و آشتى‌‌ناپذير امام کاظم(ع) با عباسیون
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
دوران هارون، اوج اقتدار و قلدرى و چپاول و كامروايى عباسيان بود. امام کاظم(ع) حتى در بدترين وضع گرفتارى، رفتار پرحماسه و ستيزه‌ گر و آشتى‌ ناپذير خويش را از دست نمى‌‌دادند.
آیا در آخرالزمان منتظر دین جدید باشیم
۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۱
امام زمان(عج) اسلام را آن چنان از لابه‌لای انبوه خرافات، تحریف‌ها و تفاسیر نادرست بیرون می‌آورد و سنن الهی را تجدید می‌کند، به طوری که گمان می‌رود بنایی کاملاً جدید ساخته و آیین نوپدیدی را پایه‌گذاری کرده است.
۵ راهکار برای ارتباط جوانان با اهل بیت(ع)
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۰
نوجوانان و جوانان به کمال و جمال گرایش دارند، در این سنین نوعاً به انسان های برتر گرایش پیدا می‌ کنند؛ لذا بیان شجاعت ها، قهرمانی ها و مسائل این چنینی باعث عشق و علاقۀ آنها به معصومین علیهم السلام می ‌شود.
حضرت زهرا(س) به روایت اهل سنت
۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۴
یکی از کهن‌ترین و اصلیترین منابع پژوهش و مطالعه در باره زندگی و سیره پیامبر (ص) و تاریخ صدر اسلام، «طبقات الکبری» است، نوشته محمد بن سعد معروف به «ابن سعد» و «کاتب واقدى» که در ادامه آن را مطالعه می‌نمایید.
وهابیت، جاهلیت مدرن
۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳
به حق است هر که وهابیت را یک عقیده جاهلانه دور از اسلام ناب محمدی (ص) برشمرد، چرا که این عقیده جاهلانه و فاسد به طور کامل از اسلام اصیل به دور است.
چرا امام مهدی (عج) در زمان غیبت کبری نایب خاص ندارند؟
۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۳
حسن بن احمد گفت: ما اين توقيع شريف را نوشته و نسخه برداری كرديم و از نزد علي بن محمد سمری بيرون رفتيم و شش روز ديگر، مجدداً به محضرش شرفياب شديم؛ ديديم وی در حال جان دادن است. در آن حال، يكي از هم نشينان از او پرسيد:«وصي تو پس از وفاتت كيست؟» وي به آرامي پاسخ داد:«خدا را امری است كه خود آن را به بلوغ ...
خطر مهدی باوری مسلمانان!
۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
بالاتر از همه رییس جمهور بعدی ایالات متحده آمریکا باید درک کند که بزرگترین چالش پیش روی ائتلاف غرب در خاورمیانه تنها اسلام افراطی نیست بلکه مشکل اصلی، اسلام آخرالزمانی است.
وظیفه حاکم اسلامی نسبت به اعزام مسلمانان به حج
۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۰
ولی امر چنانچه مصلحتی مهمتر از مصلحت خالی‌نشدن خانه خدا از زائر اقتضاء کند، می‌تواند به‌ تعلیق یا تعطیلی‌ آن حکم کند.
چرا نامه اعمال به امام زمان(عج) عرضه می‌شود
۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
امام زمان(عج) نه تنها روزی یک بار بلکه همیشه دعاگوی ماست. امام صادق(ع) می‌فرمایند: همانا من در هر شبانه روز هزار مرتبه برای پیروان گناهکارم دعا می‌کنم
آسیب شناسی منبر وعظ و خطابه
۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۸
هنوز پس از قرنها در ایام محرم و صفر مجالس عزاداری سنتی برپا شده و منبر وعظ و خطابه نیز همچنان زنده و پویاست. بی‌شک آسیب شناسی «منبر وعظ و خطابه» می‌تواند موفقیت مبلغان دینی را در امر هدایت و ارشاد مردم مضاعف نماید
شیعه در تاب، آل سعود در اغما
۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۷
اعدام شخصیتی مانند شیخ النمر که ابزاری جز سخن گفتن برای پیگیری اهداف سیاسی و دینی خود نداشت، عمق بی تدبیری و بی مسئولیتی رژیم آل سعود را داده و بیانگر نوعی درماندگی و ناتوانی رژیم عربستان در برخورد با مشکلات سیاسی و اجتماعی عربستان و و این اقدام یک اشتباه استراتژیک بشمار می آید.