مخاطب را دسته بندی نکنیم/ نهادی سازیِ امر دینی خنجری است که دسته خود را می‌برد

تغییرات در ذائقه مخاطبان برنامه‌های مذهبیِ رسانه و سازمان دینی به تَبَعِ تغییرات در سبک زندگیِ ایرانی قابل فهم است. سبک ...

یونس حبیبی: کارد به استخوان رسیده/ 2 سال است نمی‌توانم بخوانم

هزینه‌های درمان، خیلی مرا اذیت کرد و به خاطر بالا بودن آن، نیروهای مسلح و بنیاد شهید، همراهی‌ام نکردند. به جز آن، مسأله ...

عباس کرمی: چهارپایه‌خوان باید بیشترین مطالب را در کوتاه‌ترین زمان ارائه دهد

پیش از این در میزگرد بررسی نغمات و نوحه‌های مذهبی با حضور «عباس کرمی» و استاد «سید علی‌محمد سادات رضوی» که با عنوان «الگوسازی ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
زندگينامه و جایگاه حضرت معصومه (س)
۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۱
سلام بر تو اي بانو پسنديده نيك سرشت، اي بانوي رشد يافته، پاك طينت، پاك روش، شايسته و پسنديده
ندبه‌ امام صادق(ع) برای غیبت امام زمان(عج)
۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۷
اى آقاى من! دورى تو خوابم را گرفته و خوابگاهم را بر من تنگ کرده و آرامش و راحت دلم را ربوده است. آقاى من! غیبت تو مصیبتم را به مصیبت‌هاى دردناک ابدى پیوسته و از دست‌دادن یکى پس از دیگرى، جمع و عدد را فانى مى‌سازد.
امامت، محور تبليغات امام صادق(ع)
۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
امام صادق (ع) نيز مانند ديگر امامان شيعه، محور برجسته دعوتش را موضوع «امامت» تشكيل مي‌داده است.
شیعه نفی کننده زائد بودن صفات خداست
۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۰
حضرت آیت الله العظمی سبحانی گفت: وهابیت و اشاعره به ما می‌گویند که (نفات صفات) هستیم یعنی هرگونه صفتی را از خدا نفی می‌کنیم. این‌گونه نیست، ما نافی زائد بودن صفات هستیم. مگر مسلمانی می‌تواند صفات خدا را نفی کند! نفی کلی نیست، نفی اضافه و زائد است.
شرایط همسان شدن زیارت امام حسین(ع) و حضرت عبدالعظیم(ع)
۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۰
کربلا به محل تجمع شیعه تبدیل شده بود، اما در این راه آسیب‌های زیادی شیعیان را تهدید می‌کرد، بدین جهت امام هادی(ع) با بیان یکسان بودن ثواب زیارت امام حسین(ع) و حضرت عبدالعظیم(ع) درصدد ایجاد پایگاهی برای تجمع شیعه در ری برآمدند.
چرا باید مرقدها و حرم انبیاء و امامان را زیارت کنیم؟
۲۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۳
پرسش از فلسفه زیارت مراقد انبیا و اولیا، پرسشی جدید است و سبب آن، به ظن قوی سیطره جریان سلفی بر جهان اسلام است و این سیطره بیش از آنکه برخاسته از احتجاج نظری باشد، به مدد برخورداری مادی و همراهی قدرتهای جهانی با حکومت‌های اقتدارگرای سلفی‌مآب تحقق یافته است.
حقیقت شب قدر
۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۳
بیت الغزل ماه مبارک رمضان به ” شب قدر” است. قرآن کریم از شب قدر به ” لیله مبارکه” یاد کرده است. شب قدر، شب نزول قرآن، شب امیرالمومنین علیه السلام، شب دعا و عبادت، شب فاطمه زهرا سلام الله علیها و شب تقدیرات عالم و آدم است.
۱۲ توصیه برای استفاده بهتر از لیالی قدر
۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۵
پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر ماه مبارک رمضان برخی از توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای استفاده‌ی هرچه بهتر و کامل‌تر از این فرصت گران‌بها را مرور می‌کند:* با آمادگی معنوی وارد شب قدر شویددر ماه رمضان هم - در همه روزها و شبها ...
من هم محتاج خدا هستم پس هیچ نیازمندی را رد نمی کنم
۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
به حضرت عرض شد چرا شما هرگز نیازمندی را نا امید بر نمی گردانید، اگر چه سوار بر شتر باشید؟ فرمود: خود من هم محتاج و نیازمند درگاه خداوند هستم و دوست دارم که خداوند مرا محروم نگرداند و شرم دارم در حالی که نیازمند هستم، نیازمندان را نا امید کنم.
نظر اهل فلسفه درباره ماه رمضان
۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۲
اصل ماه مبارک رمضان و فلسفه روزه دستیابی به زبان موانع است، اهل فلسفه می‌گویند ماه رمضان ماه هجرت است یعنی موانع را از سر راه برداشتن و عمده مانع سر راه ما هم نفس ما است.
افطار به وقت تلویزیون
۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۸
آيا برنامه‌هاي لحظه افطار تلويزيون، روزه داران را به خدا نزديک‌تر مي‌کند؟
هشدار امام خمینی(ره) نسبت به نگرش های انحرافی درباره انتظار فرج
۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۹
صراحت بيان امام راحل در نفى ديدگاه اعتقادى و عملى برخى از منتظران، از شناخت و مواضع استوار ايشان درباره مسأله مهدويت حكايت دارد.
مبعث؛‌ انقلاب اخلاق و توحيد باوري
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
نقطه عطف رسالت نبوي توسعه اخلاق و توحيدباوري است؛ زیرا محور رستگاري، شناخت و باور توحيدي و خلق نيک متعالي است
مشی سیاسی حضرت کاظم (ع)درجبهه خودی
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
آیا ما که مدعی پیروی از اهل بیت هستیم نباید در میدان حکومت و سیاست چنین باشیم؟! این واقعیت را بپذیریم که برخورد مثبت با جناح همسو «برخورد کریمانه»بحساب نمی آید بلکه اگر شرح صدری داشتیم که توانستیم با همه آنانکه با سلایق مختلف در جبهه ایمان و اسلام قرار گرفته­اند تعامل اخلاقی داشته باشیم آنگاه دارای ...
رفتار پرحماسه و ستيزه‌‌گر و آشتى‌‌ناپذير امام کاظم(ع) با عباسیون
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
دوران هارون، اوج اقتدار و قلدرى و چپاول و كامروايى عباسيان بود. امام کاظم(ع) حتى در بدترين وضع گرفتارى، رفتار پرحماسه و ستيزه‌ گر و آشتى‌ ناپذير خويش را از دست نمى‌‌دادند.
آیا در آخرالزمان منتظر دین جدید باشیم
۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۱
امام زمان(عج) اسلام را آن چنان از لابه‌لای انبوه خرافات، تحریف‌ها و تفاسیر نادرست بیرون می‌آورد و سنن الهی را تجدید می‌کند، به طوری که گمان می‌رود بنایی کاملاً جدید ساخته و آیین نوپدیدی را پایه‌گذاری کرده است.
۵ راهکار برای ارتباط جوانان با اهل بیت(ع)
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۰
نوجوانان و جوانان به کمال و جمال گرایش دارند، در این سنین نوعاً به انسان های برتر گرایش پیدا می‌ کنند؛ لذا بیان شجاعت ها، قهرمانی ها و مسائل این چنینی باعث عشق و علاقۀ آنها به معصومین علیهم السلام می ‌شود.
حضرت زهرا(س) به روایت اهل سنت
۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۴
یکی از کهن‌ترین و اصلیترین منابع پژوهش و مطالعه در باره زندگی و سیره پیامبر (ص) و تاریخ صدر اسلام، «طبقات الکبری» است، نوشته محمد بن سعد معروف به «ابن سعد» و «کاتب واقدى» که در ادامه آن را مطالعه می‌نمایید.
وهابیت، جاهلیت مدرن
۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳
به حق است هر که وهابیت را یک عقیده جاهلانه دور از اسلام ناب محمدی (ص) برشمرد، چرا که این عقیده جاهلانه و فاسد به طور کامل از اسلام اصیل به دور است.
چرا امام مهدی (عج) در زمان غیبت کبری نایب خاص ندارند؟
۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۳
حسن بن احمد گفت: ما اين توقيع شريف را نوشته و نسخه برداری كرديم و از نزد علي بن محمد سمری بيرون رفتيم و شش روز ديگر، مجدداً به محضرش شرفياب شديم؛ ديديم وی در حال جان دادن است. در آن حال، يكي از هم نشينان از او پرسيد:«وصي تو پس از وفاتت كيست؟» وي به آرامي پاسخ داد:«خدا را امری است كه خود آن را به بلوغ ...