روحانی: نگاه پژوهشگران غربی به عاشورا سیاسی است/صیامیان:منابع شیعی دردسترس غربی‌ها نبوده/رحمانی:نگاه نادرست به پژوهش‌ در حوزه دین

در این نشست فخر روحانی در مورد سیاسی بودن نگاه پژوهشگران غربی به عاشورا ، صیامیان از دسترسی کمتر غربی ها به منابع شیعی ...

آیت الله علوی بروجردی: درس بزرگ عاشورا «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّهُ» است

بحث ما اصلا با شیعه نیست و این میراث برای همه مسلمانان است؛ آیا مسلمانان چنین میراثی دارند و الان روزگارشان اینطور است ...

میرباقری: «سلمان فارسی» پایان ۹۷ کلید می‌خورد / سریال در ۵ سال آینده قابل پخش خواهد بود

نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایران از پیش تولید سریال سلمان فارسی در اواخر امسال خبر داد.
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
چگونه به مقام قرب الهی دست یابیم
۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۸
جامعیت وجود انسان به اُنس با خداوند است، این مقام را هیچگاه موجودات دیگری کسب نمی‌کنند. بنابراین نسبت انسان کامل به خداوند مانند مردمک چشم است چرا که مردمک چشم جایگاه ویژه‌ای در اعضای بدن انسان دارد.
عصر دهکده جهانی و خطر انحرافات اعتقادی و اخلاقی!
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۴
در عصر دهکده جهانی، شبهات برون و درون دینی و کاربست ابزار نوین برای فروپاشی اخلاق با سرعت فوق تصور و در زمانی کوتاه از طریق بسترهایی همچون ماهواره و اینترنت در دسترس همگان قرار می‏ گیرند.
عاشورای دومی به نام حضرت زهرا(س) به پا شده است
۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۹
اقامه عزاداری در ایام و لیالی شهادت سیده نساءالعالمین من الاولین و الآخرین، فاطمه زهرا(سلام الله علیها) از افضل قربات است.
مؤسس دیدگاه وحدت گرا خود امیرالمؤمنین(ع) بودند
۲۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۶
اهتمام جدی به گسترش وحدت مسلمین موضوعی تازه و تاکتیکی نیست که بعد از انقلاب و در جمهوری اسلامی مطرح شده باشد بلکه این یک رویکرد استراتژیک است که از زمان خود امیرالمومنین(ع) وجود داشته است.
انسان مدرن و عرفان
۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
جهانی‌ شدن بدین معنا نیست که فکر و فرهنگ یک قوم یا قدرتی، جهان را تسخیر می‌کند، بلکه به این معناست که یک حقیقت را همه‌ انسان‌ها می‌پذیرند یا یک چیز سودمند را همه انسان‌ها انتخاب می‌کنند.
ده ویژگی انقلاب اسلامی ایران از دیدگاه قرآن
۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۷
در دهه فجر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در یادداشتی برای باشگاه خبرنگاران جوان به بیان 10 ویژگی قرآنی انقلاب اسلامی از دیدگاه قرآن پرداخته‌اند که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:
قرآن و آسیب‌شناسی فرهنگی
۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۹
فرهنگ به عنوان ساحتی عمده از حیات انسان، نقشی تاثیرگذار بر رشد و تعالی انسان دارد، از این رو به نظر می‌رسد آسیب‌شناسی قرآنی بتواند با ابتناء به ارزش‌های الهی، نقشی ضروری در ارتقا فرهنگی داشته باشد.
دیروز و امروز شعر آیینی؛ از توقف در منزل «محبت» تا نرسیدن به قاف «کمال»
۳۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۲
وجه تمایز شاعران نسل اول و دوم انقلاب با بعضی از شاعران نسل امروز در کیفیت سلوک دینی آنان است. متأسفانه امروز بسیاری از ما در منزل «محبت» متوقف مانده‌ایم.
مهم‌ترین گام‌های مهدوی امام حسن عسکری(ع)
۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۶
امام عسکری(ع) چون در حصر و کنترل حکام عباسی بودند و هم به لحاظ آنکه در عصری نزدیک عصر غیبت می‌زیستند، غالباً پنهان بوده و غالب امور و ارتباط آنان با شیعیان از طریق مکاتبات، توقیعات و وکلا انجام می‌گرفت تا آنان آمادگی دوران غیبت را بیابند.
«زیارت عاشورا» مرامنامه شیعه است
۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۰
زیارت عاشورا مهمترین سند، مانیفست و مرامنامه شیعه محسوب می‌شود و به تأکید ائمه(ع)، شیعیان باید برای گرامیداشت عاشورا در خواندن آن مداومت داشته باشند.
چهره قرون وسطائی آل سعود
۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۵
اعدام مخالفین بیش از آنکه نمایش قدرت باشد، تجلی وحشتی است که دربار آل سعود را فرا گرفته است. این بدان معنی است که آل سعود از طرف مخالفین خود احساس خطر می‌کند و با سرکوب وخفقان بیش از اندازه هم نتوانسته موج مخالفت‌ها را مهار کند و اکنون با توسل به کشتار و اعدام سعی دارد نشان دهد که بین آل سعود و مخالفانش ...
استراتژي وحدت اسلامي؛ ضرورت غيرقابل انکار
۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۲
از آنجا که استراتژي وحدت اسلامي يک طرح و برنامه کلان و بلندمدت و مهم براي ايران و جهان اسلام به شمار مي‌رود، در 37 سال گذشته بدون توجه به گرايش‌هاي سياسي در کشور، کم و بيش مورد توجه و اهتمام همه دولت‌هاي وقت ايران بوده است.‏
نماز و آسیب‏های اجتماعی
۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۴
اگر به نماز به عنوان یک اولویت، ضرورت و نسخه شفابخش و حلال مشکلات در آسیب‌های اجتماعی نگریسته شود، در آینده‌ای نزدیک قطعاً شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم شد.
یاران حضرت قائم(عج) در دوران غیبت
۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۸
در مجالس و محافل مختلف، بارها درباره یاران امام زمان(عج) در عصر غیبت شنیده‌ایم و شاید یکی از پرسش‌ها در ذهن ما این باشد که اساساً یاران حضرت در دوران غیبت و عصر انتظار چه کسانی هستند؟
افراط در کمیّت عزاداری؛ آسیبی جدید برای جامعه مذهبی شیعه
۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۰
تا چند سال پیش شاید مشکل عزاداری‌ها، بیشتر مربوط به کیفیّت عزاداری بود، ولی هم‌اکنون افراط در کمیّت عزاداری نیز معضلی جدید شده و مشکل را چند برابر کرده است.
بی قراران ورود به بهشت
۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۰
حضور در پیشگاه مرقد نورانی امام رضا(ع) و تشرف به زیارت آن حضرت پاداشی بس بزرگ دارد، اما برای رفتن به زیارت آن حضرت با پای پیاده ثواب و اجر مضاعفی در روایات ذکرشده است
حـــلم محـــمـدی(ص) و صــبر حسنی(ع)
۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۲
ما داعیه‌داران باید دوباره منش و روش پیامبر(ص) و امام مجتبی(ع) را بخوانیم و اگر به واقع خواهان توسعه اخلاق در جامعه هستیم و فضا را محمدی و حسنی می‌خواهیم اول خود را درست کنیم.
قدیمی‌ترین هنر نمایشی ایران در معرض خطر انحراف
۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۲
هنر اصیل تعزیه در مقایسه با آیین‌های دیگر عزاداری و سوگواری کمترین انحرافات را به خود دیده است، اما نمی‌توان آن را از آسیب‌های احتمالی مصون دانست. «تعزیه شیر فضّه» یکی از این انحرافات است
پیاده روی اربعین؛ قانون اساسی شیعه
۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۸
پیاده روی اربعین فرصتی برای معرفی امام حسین(ع) و دین مبین اسلام است. این پیاده‌روی میلیونی فرصت بی‌نظیری است که برای همه ابعاد آن باید برنامه‌ریزی کرد تا از آن برای انتشار اسلام استفاده کرد.
چرا عزاداری باید پیوسته در سال‌های متمادی ادامه داشته باشد؟
۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۳
چرا باید برای امام حسین عزاداری کنیم؟ مگر امام حسین با شهادت خود به بالاترین درجه از تقرب الی‌الله نائل نشد؟ پس چرا باید برای این واقعۀ بزرگ سوگوار باشیم؟