هدف نوگلان حسینی تربیت مداحان در تراز انقلاب اسلامی است

رییس فرهنگ­سرای اندیشه گفت: هدف اصلی ما در مراسم نوگلان حسینی، تربیت مداحان در تراز انقلاب اسلامی است.

وقتی هنر نمایش ، آیینی می شود

درباره تاریخ دقیق شروع مراسمی با عنوان تعزیه خوانی یا شبیه گردانی روایت های گوناگونی در دست است اما معتبرترین روایت از ...

دلیل مخالفت امام خمینی(ره) با عزاداری در میدان آزادی

مجالس عزاداری باید به همان صورت سنتی در کوچه ها، منازل، حسینیه ها و…. وجود داشته باشد و در تار و پود جامعه رسوخ کند، نه ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
اشارات قرآن درباره امام زمان(عج)
۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۱
قرآن درباره ظهور و قيام حضرت مهدي (ع) به صورت كلي بحث كرده و بشارت به تشكيل حكومت عدل جهاني و پيروزي صالحان داده است
خورشید پشت ابر هم نعمتی دیگر است!
۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۳
گاهی آفتاب از میان ابرها بیرون می آید. یکی به آن نگاه می کند و دیگری توجه ندارد. ممکن است در ایام غیبت نیز امام، گاهی آشکار شود. مردم گاه از وجود ایشان استقاده می برند و گاه برخی افراد از وجود ایشان استفاده نمی برند. این مساله بستگی به قدرت و همت اشخاص در استفاده از امام دارد
گوشه ای از سیره ‌عبادی امام رضا (ع)
۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۷
مصطفی لعل شاطری: یکى از برجسته‏ ترین فضایل امام رضا (ع)، سیره عبادی آن حضرت در طول حیات مبارکش است.
اسوه حسنه قرآن چگونه می زیست؟
۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۲
حضرت رسول(ص) چنان دل برای مردم می‌سوزاند و خود را اذیت می‌کرد که خداوند به ایشان هشدار می‌دهد تا خود را به رنج نیفکند. با آنکه حقایق و ملکوت اعمال هر کسی را به مشاهده و عیان می‌دید، با این همه به ظاهر کلمات آنان بسنده می‌کرد و حرف آنان را می‌پذیرفت.
آیا پیامبر گرامی اسلام(ص) به شهادت رسیده اند؟
۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
دلایل بسیاری از کتاب‌های روایی و تاریخی؛ اعم از شیعه و اهل سنت وجود دارد که شهادت ناشی از مسمومیت پیامبر اکرم(ص) را تأیید می‌نماید، اما به این نکته نیز باید توجه داشت که شخصیت آسمانی حضرت رسول، به هر شکلی فوت شوند مقام حقیقی شهادت را درک کرده اند و به مراتب بالاتر از مقام شهیدان به معنی عرفی خواهند ...
عزاداران حیقیقی همان منتظران حقیقی هستند
۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۳
نمی توان به امام زمان(عج) گفت ما در مصیبت عظیم همراه تو برای جدت گریه می کنیم ولی در مصیبت اعظم که همراهی برای انتقام و باز گرداندن خون خدا به پیکر جامعه است معذوریم؛ آنچه امام از ما می خواهد شرکت در عملیات انتقام است.
انتظار؛ کربلایی به وسعت جهان در مصاف حق و باطل
۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۴
عاشورا دریچه‌ای به انتظار است و انتظار، تجلّی آرزوها و آمال کربلاییان. فرهنگ عاشورا، دستمایه اساسی و مایه شکوفایی و بالندگی منتظران مهدی(ع) در عصر انتظار است. انتظار کربلایی دیگر است به وسعت همه‌ جهان و مصاف حق و باطل.
فردی که رسول الله او را از اهل‌بیت خویش نامید
۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۲
رسول خدا رو به قریش کرد و فرمود: ای گروه قریش! نسب افتخارآمیز هر کس، دین اوست; مردانگی هر کس، خوی و شخصیت اوست; و اصل و ریشه هر کس، عقل و ادراک او.
چرا امت از امام حسین(ع) حمایت نکردند؟
۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۴
نویسنده به بررسی دلایل عقب‌نشینی امت از حمایت امام حسین(ع) می‌پردازد و در این راستا ۶ نکته را از مهم‌ترین عوامل این اتفاق برمی شمرد.
مبانی فلسفی مهدویت چیست؟
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۱
علامه طباطبائی در رساله ولایت می نویسد: ولایت آخرین درجه کمال انسان است و مقصود نهایی از تشریع شریعت حقه خداوندی است.
دنیا دار مفرّ است، نه مقرّ/ اخلاص از عطایای ویژه الهی است
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۵
آیت الله جوادی آملی در یکی از جلسات دروس اخلاق خود می گوید: صفت ویژه مخلَصین این است که به فکر خانه خود هستند. ما مسافر هستیم و مسافر در مسافرخانه غریب است. این دنیا مسافرخانه است، نه خانه و دار ما.
زیارت اربعین در ردیف نمازهای واجب و مستحب
۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۶
اهمیت زیارت اربعین، تنها به این نیست که از نشانه های ایمان است، بلکه طبق این روایت در ردیف نمازهای واجب و مستحب قرار گرفته است. برپایهٴ این روایت، همان گونه که نماز ستون دین و شریعت است، زیارت اربعین و حادثهٴ کربلا نیز ستون ولایت است.
۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۳
حضرت زینب «س» در دوران اسارت، قافله سالار کاروان اسرا بودند و زیر نظر ولایت امام سجاد(ع) اهداف اسارت را دنبال کردند در حقیقت، اگر زینب نبود، نتایج متعالی از اسارت به دست نمی آمد.
سیر تاریخی عزاداری محرم در ایران از آل بویه تا امروز
۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۰
نگاهی به سیر تاریخی عزاداری در ایام محرم نشان می دهد این مراسم از فردای روز عاشورا تا همین امروز دوران ها و شیوه های زیادی را به خود دیده است. ایرانیان برای اولین بار در زمان حکومت آل بویه به صورت رسمی دهه محرم را در عزای امام حسین (ع) گذرانده اند.
آغاز حضور زنان ایرانی در مجالس عزاداری امام حسین (ع)
۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
هر چند زنان ایرانی در همه ادوار علاقه‌مند شرکت در مجالس وعظ و سخنرانی و پیگیری امور اجتماعی بوده‌اند، اما شرکت زنان در این گونه مجالس در قرون گذشته، با مشکلات زیادی همراه بوده است...
چگونه غزالی قیام امام‌حسین(ع) را شورش بر ضد حکومت دانسته است
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۴
چگونه افرادی همچون غزالی قیام امام حسین (ع) را شورش بر ضد حکومت دانسته لذا یزید را در مقابله با آن دارای حق می‌دانند؟
امام حسین(ع) «قتیل العبرات» نیست؟
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۱
گفتار معروفی وجود دارد که امام حسین(ع) را به عنوان «کشته شده‌ی اشک‌ها» یاد می‌کند، برای تبیین و فهم این کلام، روایاتی که این تعبیر در آن نقل شده بیان می‌شود.
آیا تصویر منسوب به امام‌حسین(ع) سندیت دارد؟
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۸
منسوب کردن تصاویر و نقاشی‌ها به اهل‌بیت(ع) از سوی مراجع تقلید بدون اعتبار و بدون سندیت عنوان شده است که در این مصاحبه به این مورد پرداخته می‌شود.
نگاهی متفاوت به مردم کوفه در ماجرای کربلا
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۲
«الکوفی و لایوفی، جماعت ابن‌الوقت، مردم بی‌وفا» و امثال این‌ها تعبیرهای متفاوتی است که تا به امروز درباره مردم کوفه به کار رفته است.
اولین مادحان اهل بیت
۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۹
ستايشگرى ائمه اطهارعليهم السّلام در گذشته فقط به صورت سرودن اشعار و قصايدى در مدح آن بزرگواران بوده و ربطى به خوانندگى نداشته بلكه اصل و نهاد مدح بر شعر مبتنى بوده است. و اگر كسى شعرى را مى سروده، خود وظيفه خواندن آن را نيز بر عهده مى گرفته است...