گفت‌وگو با استاد محمود فرشچیان:از کودکی خادم اهل‌بیتم

اخیرا تابلویی را به پایان برده‌ام که کار عمیقی است و «عرش بر زمین» نام دارد. این تابلو به نوعی قتلگاه امام حسین (ع)» را ...

تریبون‌ها جولانگاه سیاسی برخی مداحان!

در سال‌های پیش از انقلاب و حتی سال‌ها پس ازانقلاب خبری از دخالت مداحان در عرصه سیاسی و جناحی نبود، اما چندسالی ...

محمدرضا سنگری: عاشورا آبشخور اندیشه و عزت ماست

سطح آثار پژوهشی بالا رفته و دقیق‌تر شده‌اند و عالمانه‌تر به مسائل و موضوعات نگاه کرده‌اند و عمدتاً چهره‌های دانشگاهی و ...
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
مردمانی به تماشای سرهای روی نی صف کشیدند
۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۴
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که کاروان قافله سالار را به شهر می برند و مردمان ترسان و حیرت زده در برابر لودگی های شمر سرهای به نی رفته را نظاره می کنند.
راهبی فریاد زد پناه بر خدا از این قوم که فرزند پیامبر را کشتند
۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۱۷
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که سرهای کاروان امام حسین (ع) بر نی در شهر می چرخد و راهبی با دیدن این صحنه ها دعا می کند که باید از قومی که فرزند پیامبر خود را کشتند به خدا پناه برد.
مقام فناء بالله حسینی/ امام حسین(ع) در عرفان اسلامی
۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۶
امام حسین(ع) انسانی است که عبد کامل شده و به اصطلاح ابن عربی این قیام عبد به رب در واقع همه اعضاء و جوارح حسین(ع) را فانی در حق کرده و خون حسین(ع) هم خون خدا شده است.
حركت‏های بازدارنده در نهضت عاشورا
۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۳
از آغاز اعلام تصميم امام حسين به عدم بيعت با يزيد و به خصوص در مدت اقامت در مكه ، چهره‏های شاخص و بنامی از امام درخواست تجديد نظر داشته و پيشنهادهای مختلفی را به ايشان كردند تا مانع از قيام امام شوند.
پسرم علی جان! آماده شو جدّت به انتظار توست
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۲
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که یکی از زنان کاروان، روز عاشورا را مرور می کند و اینکه چگونه حضرت علی اکبر (ع) به میدان می رود و آماده رفتن می شود.
واقعه عاشورا وجدان امت را تکان داد/ عاشورا؛ تجسم جنگ حق و باطل
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۳
واقعه عاشورا به شکلی حزن‌انگیز اتفاق افتاد تا وجدان امت را تکان بدهد و شخصیت اعتقادی‌اش را از نو زنده کند. واقعه عاشورا فقط یک اتفاق حزن‌انگیز تاریخی نیست، بلکه شکلی کامل از تجسم جنگ حق و باطل است.
آیا اُمتی که حسین(ع) را کُشتند امید به شفاعت جدّ او دارند
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که سیدالساجدین در سکوت شب در این اندیشه است که آیا اُمتی که حسین را کُشتند، امید به شفاعت جدّ او در روز حساب دارند.
نقش حضرت زینب کبری(س) در احیای تشیّع
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۰
حضرت زینب «سلام الله علیه» در دوران اسارت، قافله سالار کاروان اسرا بودند و زیر نظر ولایت امام سجاد(ع)اهداف اسارت را دنبال کردند در حقیقت، اگر زینب نبود، نتایج متعالی از اسارت به دست نمی آمد.
استفاده سیاسی از کربلا برای مسائل روز تا چه حد رواست؟
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
این روزها و البته بهتر است بگویم این سالها، استفاده سیاسی و روز مره از وقایع تاریخ صدر اسلام بسیار زیاد شده و غالبا هم انگیزه سیاسی دارد. در این متن سعی شده است در باره چارچوبهای استفاده فقهی از عاشورا سخن گفته شود. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید... این متن سخنرانی بنده در چهارم آبان ماه در خانه اندیشمندان ...
مولا جان! ترا به جدّت قسم مرا دست خالی به خیمه‌ها نَبر
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۶
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که حضرت رقیه (س) به عاشورا می اندیشد و اینکه کاش آبی طلب نمی کرده است و بعد عباس (ع) را به یاد می آورد که سر بر آغوش برادر گذاشته است.
دسته عزاداری یا دسته یاوران حسین(ع)؟/ واکاوی پدیده دسته عزاداری
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۰
بايد عنوان دسته های عزا را «دسته ياوران حسين (ع)» يا عبارت متناسب با عصر كنونی آن «دسته ياوران مهدی (عج)» ناميد. نامگذاری ای كه فعال بودن و كنش‌گر بودن دسته را با خود به همراه دارد.
چرا پیام حضرت زینب اثربخش بود؟
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
مجالس سوگواري حضرت زينب به مثابه نهاد وابزار تبليغاتی مؤثری در بيدارگری مسلمانان غافل تا آنجا ادامه يافت كه برخی قبايل وعشاير در فكر قيام و خون خواهی حسين (ع) برآمدند.
وای بر حسرتی که بعد از غفلت آید!
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۴
آیت الله قرهی در شب چهاردهم محرم در بررسی علل واقعه عاشورا و تاریخ کربلا گفت: غفلت امّت از حقیقت امام و امّت، علیرغم اشارات صریح قرآن و روایات شیعه وسنّی سبب سقیفه و واقعه کربلا شد.
کتیبه‌نگاری عاشورا؛ عادت بصری و لزوم تحول و بازنگری در آن
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
محتوای کتیبه‌های عاشورایی غنی و پرمغز است اما با توجه به شیوه و ساختار تکراری که عادت بصری ایجاد کرده است، از سوی مخاطب کمترین توجه را به سوی خود معطوف می‌سازد و نتیجتاً وجه تزئینی کتیبه‌های عاشورایی را بیشتر نمایان می‌سازد.
حسین؛ وارث آدم
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۵
«آنها که رفتند، کاری حسینی کردند و آنها که ماندند، باید کاری زینبی کنند، وگرنه یزیدی‌اند».
حسین(ع) رفت تا تاروپود پرده‌های نیرنگ اسلام دروغین را بگسلد
۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۰
در روزشمار وقایع کاروان حسینی می خوانیم که امام حسین (ع) به کربلا رفت تا تار و پود پرده های ضخیم فریب و نیرنگ اسلام دروغین را از هم بگسلد و امامت را روحی دوباره بخشد.
ای اهل کوفه! شادمان نباشید به این مصیبت که بر حسین وارد شد
۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۹
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که سیدالساجدین مردم کوفه را نهیب می زند و بدانها یادآوری می کند که چه بر سر خاندان نبوت آورده اند.
تاملی در شيوه های اقناعی زينب(س) بزرگ مبلّغ قیام عاشورا
۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
ارزش و عظمت زينب كبری، به خاطر موضع و حركت عظيم انسانی و اسلامی او در پيام رسانی مظلوميت حسين براساس تكليف الهی بودو پس از شهادت حسين بن علی كه دنيا ظلمانی شد، در دل و جان و آفاق عالم درخشيد .
خواری و خفت ابن زیاد برابر پاسخ‌های کوبنده بانو زینب(س)
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۳
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که کاروان امام حسین (ع) را نزد ابن زیاد می برند و او با پاسخ های حضرت زینب(س) در ظلمی که به ایشان شد مواجه می شود.
روضه، مانع تکرار حادثه کربلاست/نگاهمان به روضه را عوض کنیم
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۶
در روضه دائماً ما جزئیات دست‌وپا زدن یک رهبر و مسئول جامعه را در خون خویش می‌بینیم تا بدانیم آخر تشکیلاتی نبودن چه چیز می‌شود.یعنی مواظب باش حواست جمع باشد، دور نیست این قصه نزدیک است.