گفت‌وگو با استاد محمود فرشچیان:از کودکی خادم اهل‌بیتم

اخیرا تابلویی را به پایان برده‌ام که کار عمیقی است و «عرش بر زمین» نام دارد. این تابلو به نوعی قتلگاه امام حسین (ع)» را ...

تریبون‌ها جولانگاه سیاسی برخی مداحان!

در سال‌های پیش از انقلاب و حتی سال‌ها پس ازانقلاب خبری از دخالت مداحان در عرصه سیاسی و جناحی نبود، اما چندسالی ...

محمدرضا سنگری: عاشورا آبشخور اندیشه و عزت ماست

سطح آثار پژوهشی بالا رفته و دقیق‌تر شده‌اند و عالمانه‌تر به مسائل و موضوعات نگاه کرده‌اند و عمدتاً چهره‌های دانشگاهی و ...
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
پیام سیاسی عاشورا؛ تاکید بر حق و وظیفه کنشگری سیاسی
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
امام حسین(ع) شاهد رویدادهای سیاسی بسیاری بوده است، اما حضور مبارک حضرت در عرصه سیاسی کنشگرانه بود. پیامی که می‌توان آن را به بهترین صورت در عاشورا شنید تاکید بر حق و وظیفه کنشگری سیاسی است.
وامحمدا! این سر حسین توست که بر نی از این سو به آن سو می‌برند
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۱
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که کاروان امام حسین (ع) دست بسته و در زنجیر توسط سپاهیان دشمن به کوفه می رسد و حضرت زینب (س) بر کوفیان شکوه می کند که خاندان پیامبر را کشتند.
مردی که تا روز آخر عمر برای مداحان غصه خورد
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۸
این اولین محرمی است که این، پیشکسوت شعر آیینی و استاد و مرشد مداحی معاصر در میان ما نیست.
زینب(س) دست بر پیکر برادر برد که خدایا این قربانی را از ما بپذیر
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۰
در روزشمار وقایع حسینی به زمانی می رسیم که حضرت زینب (س) بر گرد پیکر برادر می چرخند دست بر پیکر ایشان می برند و از خدا می خواهند این قربانی را بپذیرد.
گریه‌ای که از دیدگاه امام حسین(ع) مردود است
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۹
عاشورا واقع شد؛ اما بعد... . عاشورا نه هر سال که هر روز واقع می‌شود اما بسیاری نمی‌دانند گریه‌هایی که برای حسین(ع) انجام می‌دهند از دیدگاه ایشان مردود است. گریه‌هایی شبیه گریه عمربن سعد که گریست اما جبهه باطل را انتخاب کرد.
راز نهضت سید الشهداء ادامه دادن راه رسول الله و امیرمومنان(ع) است
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
آیت الله جوادی آملی نوشت: بهترین تفسیر نهضت حسینی را سخنان و نامه های خود آن حضرت (ع)به عهده دارد چون آن حضرت در وصیتنامه رسمی اش راز نهضت خود را ادامه راه رسول اكرم (ص)و امیرمؤمنان (ع)بیان كردند.
حسین سالار است؛ چه سالار قافله چه سالار شهیدان
۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۵
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که اهل مدینه بعد از شهادت امام حسین (ع) وصیتنامه ایشان را می خوانند که در آن نوشته شده است خروج بر یزید تنها برای طلب اصلاح اُمت جدشان رسول خدا بوده است.
چه کسانی امام حسین (ع) را یاری نکردند؟
۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰
از منظر جریان‌شناسی تاریخی می‌توان در جریان واقعه عاشورا سه طیف و جریان کلی را شناسایی کرد که در این میان شناخت جریان سوم و ویژگی‌های آن بسیار عبرت‌آموز است.
شیعیان مرا سلام رسان و بگو پدرم را کشتند، یکه و تنها و تشنه
۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۰
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به عاشورا می رسیم روزی که حسین بن علی(ع) با یارانش در برابر شمر و سپاهیانش ایستادگی می کنند و ملائکه از ظلمی که بر ایشان می رود به فغان و ناله درمی آیند.
ای انسان سکوت در برابر دشمن صلح‌خواهی نیست
۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۱
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روز تاسوعا می رسیم که امام حسین(ع) رو به یاران می کنند و از آنها می خواهند، بازگردند و اصحاب از ایستادگی در کنار ایشان می گویند.
من با خوار زیستن و خوار مردن هر دو بیگانه‌ام
۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۳
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که امام حسین(ع) در آستانه عاشورا برای سپاهیان سخن می گویند و بیان می کنند که با خوار زیستن و خوار مردن هر دو بیگانه‌ هستند.
بایدها و نبایدهای سخنرانی در ماه محرّم
۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۵
سخنران سعی کند آن چه را خدای متعال پوشانده، مخفی نگه دارد و اتفاقاتی را که هنگام نبرد یا کشته شدن افراد رخ داده و ممکن است بیان آن موجب توهین یا خوار شدن کشته شده‌ها شود، به زبان نیاورد.
مگر شما نبودید که نامه نوشتید و فرزند پیامبر را سوی خود خواندید؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۷
در روزشمار وقایع حسینی روزی اشراف کوفه سپاهیان امام حسین (ع) را به بستن آب تهدید می کنند و عابس یکی از یاران بیان می کند که این کوفیان بودند که به فرزند پیامبر نامه نوشتند و او را به کوفه خواندند.
روزی که ۷۲ یار با حسین(ع) ماندند...
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۹
در روزشمار وقایع کربلا امام حسین (ع) بعد از اینکه تنها ۷۲ تن با ایشان باقی می مانند از یکی از یاران می خواهند در نامه ای بنویسد که گویی دنیایی وجود نداشته، همانگونه که آخرت همیشگی است.
اشتیاق ما به شما از اشتیاق تشنه به آب بیشتر است
۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۰
در پنجمین روز از ماه محرم قافله سالار کربلا در خیمه به انتظار یاران است و مزدوران عبیدالله همه جا پراکنده اند تا راه را بر یاران ببندند.
مداح هم مداحان قدیم!
۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۵
«مداح هم مداحان قدیم»، «نوحه‌های امروز که دیگر اصیل نیستند»، «نوحه‌های امروز قابل مقایسه با نوحه‌های دیروز نیستند» و ... این‌ها جملاتی است که معمولا در این ایام شنیده و با آن‌ها سبک مداحی‌های امروز زیرسوال برده می‌شود؛ اما در عین حال این پرسش مطرح است که مگر خوانندگان مذهبی در قدیم، چه روشی برای خود ...
آنانی که به امید ظفر آمده بودند با ورود به کربلا ترکمان کردند
۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۵۳
در روزشمار وقایع حسینی به شبی می رسیم که حضرت عباس (ع) در صحبت با حضرت زینب (س) از اطرافیان قافله سالار می گوید و اینکه آنانی که به امید ظفر آمده بودند با ورود به کربلا ترکشان کردند.
توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به هیئات مذهبی
۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۱
توصیه‌­هایی که رهبر معظم انقلاب در مورد هیئات مذهبی مطرح می­‌کنند، زیاد و متنوع است اما می‌توان آن‌ها را به‌طور کلی در شش دسته طبقه‌بندی کرد.
غروب هیچ طلوعی را تاکنون بی حسین (ع) ندیده‌ام
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۶
در روزشمار وقایع حسینی به ایام وداع قافله سالار می رسیم و آماده شدن سپاه ایشان و حضرت زینب (س) که از برادر خود می گویند که غروب هیچ طلوعی را تاکنون بی حسین (ع) ندیده اند.
با جریان امام حسین(ع) خودمان را تطبیق دهیم
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۸
بکوشیم با دست پر از ماه‌های محرم و صفر خارج شویم و هرچه می‌توانیم به مولایمان سید الشهدا(ع) خدمت کنیم، بکوشیم خود را با جریان امام حسین(ع) تطبیق دهیم و دیگران را نیز به این سو هدایت نماییم.