وضعیت مطالعات شیعی در کشور چگونه است؟/ ایران مرجع مطالعات تشیع نیست

در این نشست شرکت کنندگان ضمن مفید دانستن برگزاری چنین جلساتی از آن به عنوان راه حل پیش رو برای دستیابی به نقاط مشترک و ...

روزی برای رستاخیز/ فیلمی عاشورایی که به محاق رفت

با وجود گذشت حدود 5 سال، هنوز وضعیت اکران فیلم «رستاخیز» مشخص نشده است.

دهقان نیری به همدان رفت/ چه کسی مسئول همایش پیر غلامان می شود؟

این همایش از سال 82 با دبیری شهرام گیل آبادی آغاز شد و تاکنون و در طی 15 دوره برگزاری آقایان حسینی، ابراهیم طاهری و دهقان ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
امام حسین(ع) «قتیل العبرات» نیست؟
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۱
گفتار معروفی وجود دارد که امام حسین(ع) را به عنوان «کشته شده‌ی اشک‌ها» یاد می‌کند، برای تبیین و فهم این کلام، روایاتی که این تعبیر در آن نقل شده بیان می‌شود.
آیا تصویر منسوب به امام‌حسین(ع) سندیت دارد؟
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۸
منسوب کردن تصاویر و نقاشی‌ها به اهل‌بیت(ع) از سوی مراجع تقلید بدون اعتبار و بدون سندیت عنوان شده است که در این مصاحبه به این مورد پرداخته می‌شود.
نگاهی متفاوت به مردم کوفه در ماجرای کربلا
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۲
«الکوفی و لایوفی، جماعت ابن‌الوقت، مردم بی‌وفا» و امثال این‌ها تعبیرهای متفاوتی است که تا به امروز درباره مردم کوفه به کار رفته است.
اولین مادحان اهل بیت
۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۹
ستايشگرى ائمه اطهارعليهم السّلام در گذشته فقط به صورت سرودن اشعار و قصايدى در مدح آن بزرگواران بوده و ربطى به خوانندگى نداشته بلكه اصل و نهاد مدح بر شعر مبتنى بوده است. و اگر كسى شعرى را مى سروده، خود وظيفه خواندن آن را نيز بر عهده مى گرفته است...
مرثیه‌ها بر کدام خوانده می‌شود؛ زینب ما یا زینب حسین(ع)؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۵
ده ها سال است که پای مداحی ها و سخنرانی های بسیاری نشسته‌ایم؛ همه ما تا حدودی زینب(س) را آنگونه که برای ما تعریف کرده اند، می شناسیم! اما زنی که به نام زینب (س) به ما معرفی کرده اند چه قدر شبیه دختری است که در مکتب علی(ع) بزرگ شده؟
آیا همه شهدای کربلا شیعه بودند؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۸
همه کسانی که همراه حضرت سیدالشهدا (ع) در کربلا به شهادت رسیدند شیعه نبودند. هرچند اکثر قاطع آنان از شیعیان بودند، اما شماری از غیر شیعیان هم در میان آنان دیده می شود.
گذری بر مقاتل حسینی در طول تاریخ/ پرشورترین حماسه دینی چگونه انتقال یافت؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
مقتل‌های حسینی پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانش باب جدیدی برای معرفی ایشان گشود و مصائب آن حضرت سینه به سینه در آثار مکتوب منتقل شد.
«حبیب مبلغ» در الی الحبیب
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۷
کتاب «...الی‌الحبیب» اثرحجت‌الاسلام سیدعلی‌اصغر علوی است که به بررسی شخصیت حضرت حبیب بن مظاهر می‌پردازد.
از عزای حسین تا غم حسینِ زمان
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
محرّم، فرصتی است طلایی، برای توجه به امام زمان‌مان و رسیدن به حقیقی‌ترین غمِ عالم. مُحرّم، بستری است برای اوج گرفتن تا مرتبه‌ی عزادار حقیقی.
«حدیقة الحقیقه»؛ دربردارنده بیشترین اشعار سنایی درباره امام حسین(ع)
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۱
ده‌ها بیت از کتاب «حدیقة الحقیقه و شریعةالطریقه» سنایی غزنوی، شاعر قرن ششم هجری به امام حسین(ع) اختصاص دارد.
روش‌شناسی مطالعات عاشورایی
۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۰
متن پیش رو بخشی از کتاب «میانی مدیریت عاشورایی: روش‌شناسی و رویکردها» اثر سیدعلی‌اصغر علوی است؛ این کتاب به همت انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در زمستان ۹۳ منتشر شده است.
انتقادات شیخ عباس قمی به برخی از منبری ها و مداحان
۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
شیخ عباس قمی ضمن اعتراض به وجود ریا، کذب و غنا در مجالس امام حسین(ع)، معتقد است که این مجالس باید به گونه ای باشد که بهانه به دست بدخواهان ندهد.
فرازی از کتاب «مبانی مدیریت عاشورایی»
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۹
متن پیش رو بخشی از کتاب «مبانی مدیریت عاشورایی: روش‌شناسی و رویکردها» اثر «سیدعلی‌اصغر علوی»است که به همت انتشارت سدید منتشر شده است.
ناصرخسرو؛ حافظ قرآن و از نخستین شاعران عاشورایی
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۲
ناصرخسرو که مذهب شیعه اسماعیلی داشت، حافظ قرآن بود و از نخستین شاعرانی محسوب می‌شود که اشعاری درباره واقعه عاشورا سرود.
چه کسی خون بهای امام حسین(ع) را می‌گیرد؟
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق خود اظهار داشت: ما فرزندان حسین‌بن‌علی هستیم چون فرزندان حسین‌بن‌علی هستیم حق داریم بگوییم که ما خون‌بها می‌خواهیم چون پدر ما را شهید کردند.
اعمال روز آخر ذی الحجه و اول محرم
۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۲
مرحوم «سيّد بن طاووس» نقل كرده است كه در روزآخر ذی الحجه ، دو ركعت نماز مى خوانى و در هر ركعت، يك مرتبه سوره «حمد» و ده مرتبه سوره «قل هو الله» و ده مرتبه «آية الكرسى» را مى خوانى.
تاريخچه عزاداري امام حسين (ع) در ايران
۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۵
گرچه عزاداري براي حسين بن علي(ع) و خاندان و ياران او به شکلهاي مختلفي در طول تاريخ اسلام برگزار ميشد، اما اين مراسم، آن هم در حدّي گسترده به صورت سازمان يافته و با دستور و حمايت حکومت، از زمان آل بويه در بغداد آغاز گرديد.
صدور فرمان دستگیری امام حسین(ع)/ «شیعیان ما، ما را رها کرده‌اند»
۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
کاروان حسینی در ۲۳ ذی‌حجه به منزل‌گاه زباله رسید. ابن‌زیاد دستور داد تا اباعبدالله(ع) را دستگیر کنند و ایشان در سخنانی اعلام کردند که شیعیان تنهایشان گذاشته‌اند.
رجعت چیست و چه کسانی را شامل می شود؟
۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۴
رجعت از جمله معتقدات شیعه امامیه است، و به معنای بازگشت به سوی دنیا، پس از مرگ و پیش از آخرت می باشد که با اندک فاصله بعد از ظهور ولی عصر(عج) و پیش از شهادت آن حضرت و بر پا شدن قیامت واقع خواهد شد.
چرا نام ائمه معصومین(ع) به طور صریح در قرآن نیامده است؟
۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۰
هرچند نام ائمه اطهار (ع) در قرآن به طور صریح نیامده است، لکن در کلام پیامبر اسلام (ص) به طور صریح نام ائمه معصومین(ع) و مخصوصاً على بن ابى طالب(ع) ذکر شده است.