مخاطب را دسته بندی نکنیم/ نهادی سازیِ امر دینی خنجری است که دسته خود را می‌برد

تغییرات در ذائقه مخاطبان برنامه‌های مذهبیِ رسانه و سازمان دینی به تَبَعِ تغییرات در سبک زندگیِ ایرانی قابل فهم است. سبک ...

یونس حبیبی: کارد به استخوان رسیده/ 2 سال است نمی‌توانم بخوانم

هزینه‌های درمان، خیلی مرا اذیت کرد و به خاطر بالا بودن آن، نیروهای مسلح و بنیاد شهید، همراهی‌ام نکردند. به جز آن، مسأله ...

عباس کرمی: چهارپایه‌خوان باید بیشترین مطالب را در کوتاه‌ترین زمان ارائه دهد

پیش از این در میزگرد بررسی نغمات و نوحه‌های مذهبی با حضور «عباس کرمی» و استاد «سید علی‌محمد سادات رضوی» که با عنوان «الگوسازی ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
زیارت اربعین در ردیف نمازهای واجب و مستحب
۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۶
اهمیت زیارت اربعین، تنها به این نیست که از نشانه های ایمان است، بلکه طبق این روایت در ردیف نمازهای واجب و مستحب قرار گرفته است. برپایهٴ این روایت، همان گونه که نماز ستون دین و شریعت است، زیارت اربعین و حادثهٴ کربلا نیز ستون ولایت است.
۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۳
حضرت زینب «س» در دوران اسارت، قافله سالار کاروان اسرا بودند و زیر نظر ولایت امام سجاد(ع) اهداف اسارت را دنبال کردند در حقیقت، اگر زینب نبود، نتایج متعالی از اسارت به دست نمی آمد.
سیر تاریخی عزاداری محرم در ایران از آل بویه تا امروز
۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۰
نگاهی به سیر تاریخی عزاداری در ایام محرم نشان می دهد این مراسم از فردای روز عاشورا تا همین امروز دوران ها و شیوه های زیادی را به خود دیده است. ایرانیان برای اولین بار در زمان حکومت آل بویه به صورت رسمی دهه محرم را در عزای امام حسین (ع) گذرانده اند.
آغاز حضور زنان ایرانی در مجالس عزاداری امام حسین (ع)
۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
هر چند زنان ایرانی در همه ادوار علاقه‌مند شرکت در مجالس وعظ و سخنرانی و پیگیری امور اجتماعی بوده‌اند، اما شرکت زنان در این گونه مجالس در قرون گذشته، با مشکلات زیادی همراه بوده است...
چگونه غزالی قیام امام‌حسین(ع) را شورش بر ضد حکومت دانسته است
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۴
چگونه افرادی همچون غزالی قیام امام حسین (ع) را شورش بر ضد حکومت دانسته لذا یزید را در مقابله با آن دارای حق می‌دانند؟
امام حسین(ع) «قتیل العبرات» نیست؟
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۱
گفتار معروفی وجود دارد که امام حسین(ع) را به عنوان «کشته شده‌ی اشک‌ها» یاد می‌کند، برای تبیین و فهم این کلام، روایاتی که این تعبیر در آن نقل شده بیان می‌شود.
آیا تصویر منسوب به امام‌حسین(ع) سندیت دارد؟
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۸
منسوب کردن تصاویر و نقاشی‌ها به اهل‌بیت(ع) از سوی مراجع تقلید بدون اعتبار و بدون سندیت عنوان شده است که در این مصاحبه به این مورد پرداخته می‌شود.
نگاهی متفاوت به مردم کوفه در ماجرای کربلا
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۲
«الکوفی و لایوفی، جماعت ابن‌الوقت، مردم بی‌وفا» و امثال این‌ها تعبیرهای متفاوتی است که تا به امروز درباره مردم کوفه به کار رفته است.
اولین مادحان اهل بیت
۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۹
ستايشگرى ائمه اطهارعليهم السّلام در گذشته فقط به صورت سرودن اشعار و قصايدى در مدح آن بزرگواران بوده و ربطى به خوانندگى نداشته بلكه اصل و نهاد مدح بر شعر مبتنى بوده است. و اگر كسى شعرى را مى سروده، خود وظيفه خواندن آن را نيز بر عهده مى گرفته است...
مرثیه‌ها بر کدام خوانده می‌شود؛ زینب ما یا زینب حسین(ع)؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۵
ده ها سال است که پای مداحی ها و سخنرانی های بسیاری نشسته‌ایم؛ همه ما تا حدودی زینب(س) را آنگونه که برای ما تعریف کرده اند، می شناسیم! اما زنی که به نام زینب (س) به ما معرفی کرده اند چه قدر شبیه دختری است که در مکتب علی(ع) بزرگ شده؟
آیا همه شهدای کربلا شیعه بودند؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۸
همه کسانی که همراه حضرت سیدالشهدا (ع) در کربلا به شهادت رسیدند شیعه نبودند. هرچند اکثر قاطع آنان از شیعیان بودند، اما شماری از غیر شیعیان هم در میان آنان دیده می شود.
گذری بر مقاتل حسینی در طول تاریخ/ پرشورترین حماسه دینی چگونه انتقال یافت؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
مقتل‌های حسینی پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانش باب جدیدی برای معرفی ایشان گشود و مصائب آن حضرت سینه به سینه در آثار مکتوب منتقل شد.
«حبیب مبلغ» در الی الحبیب
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۷
کتاب «...الی‌الحبیب» اثرحجت‌الاسلام سیدعلی‌اصغر علوی است که به بررسی شخصیت حضرت حبیب بن مظاهر می‌پردازد.
از عزای حسین تا غم حسینِ زمان
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
محرّم، فرصتی است طلایی، برای توجه به امام زمان‌مان و رسیدن به حقیقی‌ترین غمِ عالم. مُحرّم، بستری است برای اوج گرفتن تا مرتبه‌ی عزادار حقیقی.
«حدیقة الحقیقه»؛ دربردارنده بیشترین اشعار سنایی درباره امام حسین(ع)
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۱
ده‌ها بیت از کتاب «حدیقة الحقیقه و شریعةالطریقه» سنایی غزنوی، شاعر قرن ششم هجری به امام حسین(ع) اختصاص دارد.
روش‌شناسی مطالعات عاشورایی
۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۰
متن پیش رو بخشی از کتاب «میانی مدیریت عاشورایی: روش‌شناسی و رویکردها» اثر سیدعلی‌اصغر علوی است؛ این کتاب به همت انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در زمستان ۹۳ منتشر شده است.
انتقادات شیخ عباس قمی به برخی از منبری ها و مداحان
۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
شیخ عباس قمی ضمن اعتراض به وجود ریا، کذب و غنا در مجالس امام حسین(ع)، معتقد است که این مجالس باید به گونه ای باشد که بهانه به دست بدخواهان ندهد.
فرازی از کتاب «مبانی مدیریت عاشورایی»
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۹
متن پیش رو بخشی از کتاب «مبانی مدیریت عاشورایی: روش‌شناسی و رویکردها» اثر «سیدعلی‌اصغر علوی»است که به همت انتشارت سدید منتشر شده است.
ناصرخسرو؛ حافظ قرآن و از نخستین شاعران عاشورایی
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۲
ناصرخسرو که مذهب شیعه اسماعیلی داشت، حافظ قرآن بود و از نخستین شاعرانی محسوب می‌شود که اشعاری درباره واقعه عاشورا سرود.
چه کسی خون بهای امام حسین(ع) را می‌گیرد؟
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق خود اظهار داشت: ما فرزندان حسین‌بن‌علی هستیم چون فرزندان حسین‌بن‌علی هستیم حق داریم بگوییم که ما خون‌بها می‌خواهیم چون پدر ما را شهید کردند.