هدف نوگلان حسینی تربیت مداحان در تراز انقلاب اسلامی است

رییس فرهنگ­سرای اندیشه گفت: هدف اصلی ما در مراسم نوگلان حسینی، تربیت مداحان در تراز انقلاب اسلامی است.

وقتی هنر نمایش ، آیینی می شود

درباره تاریخ دقیق شروع مراسمی با عنوان تعزیه خوانی یا شبیه گردانی روایت های گوناگونی در دست است اما معتبرترین روایت از ...

دلیل مخالفت امام خمینی(ره) با عزاداری در میدان آزادی

مجالس عزاداری باید به همان صورت سنتی در کوچه ها، منازل، حسینیه ها و…. وجود داشته باشد و در تار و پود جامعه رسوخ کند، نه ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
مرثیه‌ها بر کدام خوانده می‌شود؛ زینب ما یا زینب حسین(ع)؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۵
ده ها سال است که پای مداحی ها و سخنرانی های بسیاری نشسته‌ایم؛ همه ما تا حدودی زینب(س) را آنگونه که برای ما تعریف کرده اند، می شناسیم! اما زنی که به نام زینب (س) به ما معرفی کرده اند چه قدر شبیه دختری است که در مکتب علی(ع) بزرگ شده؟
آیا همه شهدای کربلا شیعه بودند؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۸
همه کسانی که همراه حضرت سیدالشهدا (ع) در کربلا به شهادت رسیدند شیعه نبودند. هرچند اکثر قاطع آنان از شیعیان بودند، اما شماری از غیر شیعیان هم در میان آنان دیده می شود.
گذری بر مقاتل حسینی در طول تاریخ/ پرشورترین حماسه دینی چگونه انتقال یافت؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
مقتل‌های حسینی پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانش باب جدیدی برای معرفی ایشان گشود و مصائب آن حضرت سینه به سینه در آثار مکتوب منتقل شد.
«حبیب مبلغ» در الی الحبیب
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۷
کتاب «...الی‌الحبیب» اثرحجت‌الاسلام سیدعلی‌اصغر علوی است که به بررسی شخصیت حضرت حبیب بن مظاهر می‌پردازد.
از عزای حسین تا غم حسینِ زمان
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
محرّم، فرصتی است طلایی، برای توجه به امام زمان‌مان و رسیدن به حقیقی‌ترین غمِ عالم. مُحرّم، بستری است برای اوج گرفتن تا مرتبه‌ی عزادار حقیقی.
«حدیقة الحقیقه»؛ دربردارنده بیشترین اشعار سنایی درباره امام حسین(ع)
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۱
ده‌ها بیت از کتاب «حدیقة الحقیقه و شریعةالطریقه» سنایی غزنوی، شاعر قرن ششم هجری به امام حسین(ع) اختصاص دارد.
روش‌شناسی مطالعات عاشورایی
۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۰
متن پیش رو بخشی از کتاب «میانی مدیریت عاشورایی: روش‌شناسی و رویکردها» اثر سیدعلی‌اصغر علوی است؛ این کتاب به همت انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در زمستان ۹۳ منتشر شده است.
انتقادات شیخ عباس قمی به برخی از منبری ها و مداحان
۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
شیخ عباس قمی ضمن اعتراض به وجود ریا، کذب و غنا در مجالس امام حسین(ع)، معتقد است که این مجالس باید به گونه ای باشد که بهانه به دست بدخواهان ندهد.
فرازی از کتاب «مبانی مدیریت عاشورایی»
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۹
متن پیش رو بخشی از کتاب «مبانی مدیریت عاشورایی: روش‌شناسی و رویکردها» اثر «سیدعلی‌اصغر علوی»است که به همت انتشارت سدید منتشر شده است.
ناصرخسرو؛ حافظ قرآن و از نخستین شاعران عاشورایی
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۲
ناصرخسرو که مذهب شیعه اسماعیلی داشت، حافظ قرآن بود و از نخستین شاعرانی محسوب می‌شود که اشعاری درباره واقعه عاشورا سرود.
چه کسی خون بهای امام حسین(ع) را می‌گیرد؟
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق خود اظهار داشت: ما فرزندان حسین‌بن‌علی هستیم چون فرزندان حسین‌بن‌علی هستیم حق داریم بگوییم که ما خون‌بها می‌خواهیم چون پدر ما را شهید کردند.
اعمال روز آخر ذی الحجه و اول محرم
۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۲
مرحوم «سيّد بن طاووس» نقل كرده است كه در روزآخر ذی الحجه ، دو ركعت نماز مى خوانى و در هر ركعت، يك مرتبه سوره «حمد» و ده مرتبه سوره «قل هو الله» و ده مرتبه «آية الكرسى» را مى خوانى.
تاريخچه عزاداري امام حسين (ع) در ايران
۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۵
گرچه عزاداري براي حسين بن علي(ع) و خاندان و ياران او به شکلهاي مختلفي در طول تاريخ اسلام برگزار ميشد، اما اين مراسم، آن هم در حدّي گسترده به صورت سازمان يافته و با دستور و حمايت حکومت، از زمان آل بويه در بغداد آغاز گرديد.
صدور فرمان دستگیری امام حسین(ع)/ «شیعیان ما، ما را رها کرده‌اند»
۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
کاروان حسینی در ۲۳ ذی‌حجه به منزل‌گاه زباله رسید. ابن‌زیاد دستور داد تا اباعبدالله(ع) را دستگیر کنند و ایشان در سخنانی اعلام کردند که شیعیان تنهایشان گذاشته‌اند.
رجعت چیست و چه کسانی را شامل می شود؟
۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۴
رجعت از جمله معتقدات شیعه امامیه است، و به معنای بازگشت به سوی دنیا، پس از مرگ و پیش از آخرت می باشد که با اندک فاصله بعد از ظهور ولی عصر(عج) و پیش از شهادت آن حضرت و بر پا شدن قیامت واقع خواهد شد.
چرا نام ائمه معصومین(ع) به طور صریح در قرآن نیامده است؟
۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۰
هرچند نام ائمه اطهار (ع) در قرآن به طور صریح نیامده است، لکن در کلام پیامبر اسلام (ص) به طور صریح نام ائمه معصومین(ع) و مخصوصاً على بن ابى طالب(ع) ذکر شده است.
آوانگارديسم  عاشورايي
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۳
بیشتر هنرمندان، ادبی‌نویسان و پژوهشگران عرصۀ عاشورا با توجه به پشتوانۀ کتب و رساله‌های سال‌های گذشته بر این باورند که باید با رویکردی نو و تازه به واقعۀ دشت کربلا بپردازند
چرا پيامبر (ص) فدك را به حضرت زهرا(س) بخشید؟
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۶
فدك از بيت المال نبود كه متعلق به همه مسلمانان باشد، بلكه از اموالی بود كه اختصاص به پيامبر اسلام(ص) داشت، كه هر جا صلاح می دانست، به مصرف می رساند.
چگونه اختلافات مذهبی را مدیریت کنیم؟
۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۹
برای حل و فصل درگیری هایمان، میزان و شاخص هایی اسلامی داریم. و برای مدیریت اختلافاتمان نیز مکانیزم و ساز و کارهای اسلامی داریم. که اگر از آن شاخص هاو مکانیزم ها استفاده کنیم، اختلافاتمان حل می شود.
امام باقر(ع) بنیانگذار دانشگاه اهل البیت هستند
۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۸
محققان بر این عقیده ‌اند که امام باقر(ع) و امام صادق(ع) در حقیقت بنیانگذار دانشگاه اهل البیت هستند که حدود شش هزار رساله علمی از فارغ التحصیلان آن به ثبت رسیده است.