آموزش ردیف‌ها و دستگاه‌های موسیقی سنتی به مداحان لازم است

به عقیدة حسین روحانی فراگیری ردیف‌ها و دستگا‌های موسیقی سنتی برای یک مداح حُسن است و این خوب نیست که مداحی فالش بخواند ...

هیات دانشجویی 60 هزار نفری/ هیات الزهرا فراجناحی است

هیات دانشجویی «‌الزهرا» دانشگاه صنعتی شریف وارد بیستمین سالگرد تاسیس خود شده است؛ هیاتی که توانسته این شب‌ها خیل عظیمی ...

سحر وقت مسئله گفتن نیست/ غصه می‌خورم که چرا نگذاشتم صدایم شنیده شود

مهدی حمیدی: در حال حاضر سحر که می‌شود، هر شبکه‌ای را که می‌گیرید در حال مسئله گفتن هستند. سحر بایستی با خدا حرف زد و بنده ...
آرشيو مطالب نشريه
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
رسانۀ ملی و اعیاد دینی
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
در وضعیت دنیای پست مدرن به‌تدریج شادی در حال رسانه‌اي‌شدن است و الگوی تاریخی روستایی یا شهری شادی در حال تبدیل‌شدن به الگوی رسانه‌اي است.
منافع سیاسی ایران در گرو فرستادن زائر به عراق است
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
تشکیل فراکسیون عتبات عالیات در مجلس یک ظرفیت برای تصمیم‌گیری سریع در مقاطع خاص است.
به نام زیارت به کام سیاست
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
اگر مدتی رفت و آمد زائران ایرانی به عراق تقلیل پیدا کند، مسئولان عراقی مجبور مي‌شوند به زائران ایرانی توجه بیشتری نشان دهند.
فراکسیون عتبات عالیات در کميسیون فرهنگی مجلس تشکیل شد
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
مشکلات زائران یارانی در عتبات عالیات همچنان به قوت خود باقی است.
جای خالی تبلیغات!
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
ایران شاید يگانه کشوری است که هیچ تلاشی برای معرفی ظرفیت‌های فراوان خود در حوزة گردشگری دینی به عمل نمی‌آورد و توقع دارد نتیجه هم بگیرد.
نتايج ضعيف ايران در رقابت‌هاي جهانی گردشگری
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
چرا وقتی کشورهایی نظیر لبنان و تایلند از هیچ برای خود فرصت‌سازی می‌کنند، کشوری مثل ایران که تمدنی بسیار باشکوه‌تر از تمام کشورهای مورد اشاره دارد و اماكن مذهبی اقوام مختلفی را در خود جای داده است، با در اختیار داشتن چنین پتانسیل معنوی عظیمی فقط برای اعزام گردشگران مذهبی به کشورهایی نظیر عربستان و سوریه ...
استانداردهاي پايين توزيع نامتناسب تعطيلات نبود آموزش و برنامه‌ريزي
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
وقتی می‌خواهید کساني را به ‌عنوان گردشگر اعم از دینی یا تاریخی به مکانی برای بازدید یا زیارت ببرید، به راهنما و تورگردانان آموزش‌دیده احتیاج دارید؛ ولی ما در این بخش هم ضعف‌های بسیاری داریم.
لوکوموتیو گردشگری ایران هنوز روی ریل قرار نگرفته است
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
تنها هزینه اقامت گردشگران مذهبی در هتل‌ها ساليانه بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار است که این رقم به باور کارشناسان، ظرف دو یا سه دهة آینده از ۵۰ میلیارد دلار نیز فراتر خواهد رفت.
اصالت نداشتن به معناي بي‌اهميت‌بودن نيست
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
آيا ميلياردها تومان پولي که به عنوان مثال صرف ساختن ضريح براي حضرت اباعبدالله‌الحسين (ع) مي‌شود، نمي‌تواند در راه‌هاي بهتر و مفيدتري مانند نشر اهداف قيام آن حضرت مصرف شود؟
مصادره
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
امام حسین در تنعیم با کاروانی از یمن روبرو شد که هدایایی از سوی حاکم امویان در یمن برای یزید می‌برد. حضرت آن را تصرف کرد و از افراد آن خواست اگر مایلند می‌توانند همراه او به کوفه بروند و اگر نمي‌خواهند آزاد هستند.
سَلامٌ قَولاً مِن رَبٍّ رَحیمٍ
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
سلام از سلم گرفته مي‌شود و ريشة سلام و سلم به معناي صلح و آشتي و اسلام و تسليم همه يکي است. و لذا در قرآن دستور داده مي‌شود که «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا» بعضي مي‌گويند اين سلموا به معناي سلام کردن ...
بحران و جو شبه‌نظامی در کوفه و حاشیة مسیر حرکت امام (ع)
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
شاید در آن شرایط بحرانی امام (ع) باید به جذب بیشتر یاران می‌اندیشید؛ اما ایشان رهبری نبود که پیروزی خود را با سلب آزادی و اختیار یاران بخواهد و ارادة‌ همراهان را در پای اهداف خویش قربانی کند.
در زمرة حضور
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
در همة انفجارهایی که در عراق رخ داده من تا به حال نشنیده‌ام که ایرانی‌ها مسئولش باشند و انگشت‌نگاري توجيه چنداني ندارد
ازدحام در بخش زنانة مساجد
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
دلایل دیگری هم وجود دارد که ناشی از اشتباهات مسئولان و ضعف در مدیریت است که اگر به‌درستی و با نیت خیر بررسی و اصلاح قرار گیرند، قطعاً کمک مؤثری به رفع مشکلات خواهد شد
فرصت زيباي حاجي شدن
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
به نظر من حج نه به قسمت است و نه به همت؛ بلکه دعوتي است از سوي حضرت حق. (تا يار که را خواهد و ميلش به که باشد...)
مدل‌های جدید غلو به بازار مي‌آید
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
« اعتدال، اصلی است که در جامعه ما به فراموشی سپرده شده و یکی از حلقه‌‌هاي مفقود جامعة ماست و وقتی اعتدال فراموش شود و ارزش نباشد، افراط ارزش مي‌شود و از آن غلو ناشی مي‌شود.»
سکوتِ پرنشاط
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
حرکت هیئت، حرکت بر اساس نیازهای انسان است؛ انسانی که راکدماندن، مردابش مي‌شود، انسانی که مي‌خواهد بداند، انسانی که سرشار از سؤال است، انسانی که فطرتاً به دنبال خوبی‌هاست.
آسيبي به نام توقف معرفتي
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
اگر مستمعين، بارها و بارها مطالبي تكراري را از كارشناسان مذهبي بشنوند، به اين توهم گرفتار مي‌شوند كه گويا با تمامي تعليمات انبياء و اوصياء آشنا شده‌اند و ديگر حرف جديدي در دين نيست
دکترین‌ هیئت‌های مذهبی/بخش دوم
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
مردم مسلمان ايران همان‌گونه که در اصل انقلاب و ايجاد اين نهضت بزرگ نقش داشتند و با اراده و ايمان و فداکاري خود، آن را به پيروزي رساندند، در استقرار اين نظام برآمده از آن نهضت هم، نقش کليدي داشتند.
چاووشي يا سنت مذهبي فراموش‌شده
۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۰:۰۰
روز حرکت زوار، چاووش‌خوان به بام خانة زوار مي‌رفت و با خواندن اشعار چاووشي و مناسب به مردم شهر و محل اعلام مي‌کرد که زوار عازم حرکت‌کردن هستند.