مخاطب را دسته بندی نکنیم/ نهادی سازیِ امر دینی خنجری است که دسته خود را می‌برد

تغییرات در ذائقه مخاطبان برنامه‌های مذهبیِ رسانه و سازمان دینی به تَبَعِ تغییرات در سبک زندگیِ ایرانی قابل فهم است. سبک ...

یونس حبیبی: کارد به استخوان رسیده/ 2 سال است نمی‌توانم بخوانم

هزینه‌های درمان، خیلی مرا اذیت کرد و به خاطر بالا بودن آن، نیروهای مسلح و بنیاد شهید، همراهی‌ام نکردند. به جز آن، مسأله ...

عباس کرمی: چهارپایه‌خوان باید بیشترین مطالب را در کوتاه‌ترین زمان ارائه دهد

پیش از این در میزگرد بررسی نغمات و نوحه‌های مذهبی با حضور «عباس کرمی» و استاد «سید علی‌محمد سادات رضوی» که با عنوان «الگوسازی ...
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
چه کسی محرم و صفر را زنده نگه داشته است؟
۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
کسی برای کار در هیاتی که در آن فعالیت می‌کند، دستمزدی دریافت نمی‌کند وهزینه‌های هیات که قسمت اعظم آن شامل هزینه پذیرایی از مردم است، توسط خود مردم تامین می‌شود.
کدامین تیغ بُرّا بود که گلویت را برید...
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۸
در روزشمار وقایع حسینی به زمانی می رسیم که سر اباعبدالله (ع) به دست پیرمردی در یک صومعه‌سرا می رسد و او شب تا صبح با ایشان سخن می گوید.
وای بر این قوم آن هنگام که با پیامبر روبرو شوند
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۹
در روزشمار وقایع حسینی، کاروان حوادث کربلا را مرور می کرد و سخن قافله سالار را در برابر ستم ها به یاد می‌آورد که بیان کردند وای بر قوم دشمن هنگامی که بخواهند با پیامبر روبرو شوند.
تبعات تاریخی قیام عاشورا
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۶
پس از شهادت امام حسین(ع) در کربلا دو قیام عمده به خون‌خواهی از ایشان برخاستند این قیام‌ها عبارتند بودند از قیام توابین و قیام مختار.
لزوم نوزایی در «تعزیه»
۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
منظور از نوزایی، یعنی به روز کردن تعزیه در بستر شرایط اجتماعی و فرهنگ امروز به طوری که هویت تعزیه دچار تنش نشود. مثلا سرایش اشعار جدید در چارچوب برداشتهای نوینی که از نهضت عاشورا ارائه می شود
خدایا شاهد باش ما را به ظلم و ستم شهر به شهر می‌گردانند
۱۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۲
در روزشمار وقایع حسینی کاروان قافله سالار در محاصره سپاهیان دشمن در شهرهای مختلف می چرخد و حضرت زینب خداوند را شاهد می گیرد که این کاروان را به ظلم و ستم شهر به شهر همچون کالا می گردانند.
آنها که آب بر حسین بستند دیگر آب خوش از گلویشان پایین نمی رود
۱۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۶
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که یکی از سپاهیان دشمن هر بار آب می خورد، نفسش می گیرد و این بار می پندارد این به سزای آب بستن به روی خیمه‌های حسین‌بن‌علی(ع) است.
زن در میدان کربلا نقش مرد را کامل و جهاد او را به اتمام می رساند
۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰
امام موسی صدر گفت: زن در میدان کربلا نقش مرد را کامل می‌‌کند و جهاد او را به اتمام می‌‌رساند. برای آن‌که زن بتواند این رسالت را به دوش بگیرد و برای تحمل سنگینی آن آماده شود، باید او را پرورش داد.
مردمانی به تماشای سرهای روی نی صف کشیدند
۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۴
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که کاروان قافله سالار را به شهر می برند و مردمان ترسان و حیرت زده در برابر لودگی های شمر سرهای به نی رفته را نظاره می کنند.
راهبی فریاد زد پناه بر خدا از این قوم که فرزند پیامبر را کشتند
۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۱۷
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که سرهای کاروان امام حسین (ع) بر نی در شهر می چرخد و راهبی با دیدن این صحنه ها دعا می کند که باید از قومی که فرزند پیامبر خود را کشتند به خدا پناه برد.
مقام فناء بالله حسینی/ امام حسین(ع) در عرفان اسلامی
۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۶
امام حسین(ع) انسانی است که عبد کامل شده و به اصطلاح ابن عربی این قیام عبد به رب در واقع همه اعضاء و جوارح حسین(ع) را فانی در حق کرده و خون حسین(ع) هم خون خدا شده است.
حركت‏های بازدارنده در نهضت عاشورا
۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۳
از آغاز اعلام تصميم امام حسين به عدم بيعت با يزيد و به خصوص در مدت اقامت در مكه ، چهره‏های شاخص و بنامی از امام درخواست تجديد نظر داشته و پيشنهادهای مختلفی را به ايشان كردند تا مانع از قيام امام شوند.
پسرم علی جان! آماده شو جدّت به انتظار توست
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۲
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که یکی از زنان کاروان، روز عاشورا را مرور می کند و اینکه چگونه حضرت علی اکبر (ع) به میدان می رود و آماده رفتن می شود.
واقعه عاشورا وجدان امت را تکان داد/ عاشورا؛ تجسم جنگ حق و باطل
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۳
واقعه عاشورا به شکلی حزن‌انگیز اتفاق افتاد تا وجدان امت را تکان بدهد و شخصیت اعتقادی‌اش را از نو زنده کند. واقعه عاشورا فقط یک اتفاق حزن‌انگیز تاریخی نیست، بلکه شکلی کامل از تجسم جنگ حق و باطل است.
آیا اُمتی که حسین(ع) را کُشتند امید به شفاعت جدّ او دارند
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که سیدالساجدین در سکوت شب در این اندیشه است که آیا اُمتی که حسین را کُشتند، امید به شفاعت جدّ او در روز حساب دارند.
نقش حضرت زینب کبری(س) در احیای تشیّع
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۰
حضرت زینب «سلام الله علیه» در دوران اسارت، قافله سالار کاروان اسرا بودند و زیر نظر ولایت امام سجاد(ع)اهداف اسارت را دنبال کردند در حقیقت، اگر زینب نبود، نتایج متعالی از اسارت به دست نمی آمد.
استفاده سیاسی از کربلا برای مسائل روز تا چه حد رواست؟
۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
این روزها و البته بهتر است بگویم این سالها، استفاده سیاسی و روز مره از وقایع تاریخ صدر اسلام بسیار زیاد شده و غالبا هم انگیزه سیاسی دارد. در این متن سعی شده است در باره چارچوبهای استفاده فقهی از عاشورا سخن گفته شود. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید... این متن سخنرانی بنده در چهارم آبان ماه در خانه اندیشمندان ...
مولا جان! ترا به جدّت قسم مرا دست خالی به خیمه‌ها نَبر
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۶
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که حضرت رقیه (س) به عاشورا می اندیشد و اینکه کاش آبی طلب نمی کرده است و بعد عباس (ع) را به یاد می آورد که سر بر آغوش برادر گذاشته است.
دسته عزاداری یا دسته یاوران حسین(ع)؟/ واکاوی پدیده دسته عزاداری
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۰
بايد عنوان دسته های عزا را «دسته ياوران حسين (ع)» يا عبارت متناسب با عصر كنونی آن «دسته ياوران مهدی (عج)» ناميد. نامگذاری ای كه فعال بودن و كنش‌گر بودن دسته را با خود به همراه دارد.
چرا پیام حضرت زینب اثربخش بود؟
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
مجالس سوگواري حضرت زينب به مثابه نهاد وابزار تبليغاتی مؤثری در بيدارگری مسلمانان غافل تا آنجا ادامه يافت كه برخی قبايل وعشاير در فكر قيام و خون خواهی حسين (ع) برآمدند.