عظیمی: آماده ارائه گزارش جامعه مداحی به رئیس جمهوری هستیم/ بودجه بنیاد دعبل حداقل باید چهار برابر میزان کنونی باشد

تسهیلات و خدمات بازنشستگی، از کار افتادگی و سایر مزایا مورد نیاز مداحان است و هیچ نهادی به عنوان متولی مسائل مداحان نیست،...

نادعلی‌زاده: بعضی ها عزاداری محرم را مبتذل کرده اند/ زمانی عزاداری سنتی ما با اشعار فاخر همراه بود

یک محقق هنر سنتی تعزیه درباره مراسم آئینی و شیوه‌های عزاداری ایام محرم و عاشورا گفت: بعضی هیئت ها شعارها و اشعاری که دارای ...

کارت دعوت برای عزاداران «وی آی پی»

مردم بجز ولیمه حج و کربلا، برای مراسم عزاداری هم کارت دعوت سفارش می‌دهند؛ معمولاً برای چهلم و سالگرد که دعوت کنان دارد....
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
بیست نفر هم نبود حسین (ع) را یاری کند؟
۳۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۱
در ادامه روایت روزشمار وقایع کاروان حسینی با جُناده انصاری همراه می‌شویم که در طواف کعبه به دنبال مردانی می‌گردد تا فرزند رسول خدا را همراهی کنند.
آنان که خود را آماده لقاءالله کرده‌اند مهیای کوچ باشند
۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۷
از امروز هفتم ذیحجه تا اربعین سلسله یادداشت هایی را همراه با ما می خوانید که مجتبی فرآورده کارگردان فیلم سینمایی «ثارالله» آنها را روایت می‌کند.
عرفه، روز عبادت و خداپرستی است
۲۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۰
عرفه، روز عبادت و خداپرستی است؛ روزی است که انسان‌ها در آن، خود را به رحمت خدا نزدیک‌تر از سایر روزها می‎بینند و روز عافیت‌خواهی از محبوب است.
کعبه در محاصره جرثقیل‌ها/ فاجعه‌ خونین در شهر امن قرآنی
۲۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
سقوط یک بالابر عظیم‌الجثه، حج امسال را تحت تاثیر قرار داد. درحالی‌که مکه شهری امن توصیف شده است و باید مسلمانان در سلامتی به عبادت بپردازند، چنین اتفاقی فاجعه‌ای مضاعف خواهد بود.
غیبت محمد(ص) در فیلم محمد رسول‌الله(ص)
۲۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۵
فیلم‌ محمد رسول‌الله(ص) به رغم نکات مثبت مهمی که دارد به صورتی غیر تاریخی ساخته شده و همین باعث شده است تا قهرمان اصلی فیلم در آن غایب باشد.
اقوال مختلف درباره شهادت جوادالائمه(ع)
۲۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۳
بعد از شهادت امام جواد(ع) فرزندشان امام هادی(ع) به تغسیل، تکفین و نماز بر ایشان پرداخت و هر چند معتصم می‌خواست امام جواد(ع) مخفیانه دفن شود و کسی در تشییع جنازه ایشان حاضر نشود، لیکن حدود 12 هزار نفر آن حضرت را تشییع کردند.
از فرم تا محتوا/ نقدی بر فیلم «محمد رسول‌الله(ص)»
۱۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۲
آخرین ساخته مجید مجیدی که بزرگترین پروژه سینمایی ایران نیز محسوب می‌شود و تجربه‌ای بی‌بدیل در تاریخ سینمای کشور است، با وجود امتیازات فراوانی که دارد، از لحاظ محتوا و ساختار قابل نقد است.
نگاه عارفانه به كعبه همراه با ولایت، مایه غفران گناهان است
۱۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۰
آیت الله جوادی آملی نوشت: برای جای جای حرم و نیز مناسك حج و عمره، اسرار و رموزی است كه جز برای زائران خاص كه صاحب‌خانه را در مجالی گوناگون مشاهده می‌نمایند، مكشوف نخواهد بود.
فلسفه سیاسی شیعه؛ راهی برای بیان عمومی مهدویت
۱۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۸
مهدویت یکی از اصلی‌ترین باورهای شیعه است و جایگاهی مهم در انسجام اندیشه‌ و عمل شیعیان دارد از این رو یافتن زبان مشترک میان فلسفه سیاسی و مهدویت می‌تواند راهی درون‌دینی برای بیان اصل باشد.
«آسیب مداحان سیاسی به مراسم مذهبی»
۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۱
نباید از تریبونی که عمومی بوده و برای کار مذهبی مشخص در نظر گرفته شده است، به نفع یک جریان سیاسی خاص استفاده کرد.
مداحان، کار حزبی را به اهل سیاست بسپارند و همت خود را مشغول ارتقای سطح مجالس اهل بیت کنند
۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۷
ورود مصداقی به انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط ذاکرین اهل بیت که که قاعدتا باید در منظر عمومی افرادی غیر جناحی تلقی شوند، فاصله گرفتن از وظیفه اصلی تریبون معارف اهل بیت بودن است و باعث به وجود آمدن حواشی بسیار زیادی برای جریان اصولگرایی در وهله اول و در مرحله بعدی برای هیئات مذهبی می شود. ت
فیلم «محمد رسول الله(ص)» و حساسیت روزگار
۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۳
رسانه‌های غربی نماد اسلام را القاعده‌ها و طالبان‌ها معرفی می‌کنند و در چنین فضایی فیلم «محمد رسول الله» پاسخی مناسب است.
نقد اباحه‌گری به بهانه محبت اهل بیت(ع) ‌
۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۸
چگونه می‌توان مدعی محبتی شد که به دنبال آن همراهی و هم‌گرایی نباشد و میان محب و محبوب هیچ گونه سنخیتی در عمل و منش مشهود نباشد؟
مادرانی که پسرانی آسمانی آوردند/ ویژگیهای مادران ائمه(ع)
۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۰
از دوازده امام، هفت تنشان مادری غیرعرب و از عجم آن هم غالبا از آفریقا داشته اند. مادرانشان کنیز بوده اند و از جایی در ناکجا آمده اند بلکه خداوند انتخابشان کرده است و آورده است تا بیت وحی و آستان نبوت.
نقش تاریخی هجرت امام رضا (ع) به ایران
۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۰
آمدن امام رضا(ع) به ایران یک جابه‌جایی در جغرافیای عالم اسلام به وجود آورد...
تفاوت شیعیان آخرالزمان و شیعیان زمان ائمه(ع)
۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۹
براساس روایت امام سجاد (ع) بهترین شیعیان، شیعیان آخرالزمانی هستند که قائل به امامت آنها بوده، منتظر ظهورند و غیبت برایشان به منزله شهود است.
فرقه گرایی هیچ جایگاهی در اندیشه تشیع اصیل ندارد
۲۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۸
پیروان جریان اصیل تشیع، اسلام را بر شیعه بودن مقدم داشته و تشیع را فرعی برای اسلام می دانند. از این جهت در نظر آنها مصلحت اسلام و مسلمین بر همه چیز مقدم است.
بررسی مفهوم تسبیح/ اهمیت تسبیح حضرت زهرا(س) با تربت کربلا
۲۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۲
در رابطه با اهمیت ذکر گفتن و به خصوص تسبیحات حضرت زهرا(س) روایات بسیاری وجود دارد که برخی از این روایات به صورت مختص به اهمیت تسبیحات حضرت زهرا(س) با تربت امام‌حسین(ع) اشاره دارد که در یادداشت زیر به قلم حجت‌الاسلام اسماعیل‌پور از اساتید حوزه علمیه به این موارد پرداخته شده است.
لزوم ایجاد سازمان خبری برای اطلاع‌رسانی به موقع و موثق جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع)
۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۸
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) به سبب گستردگی در سطح کشور و تنوع جشنواره‌های فرهنگی و هنری که در آن وجود دارد نیازمند یک نظام اطلاع‌رسانی جامع است چیزی که متأسفانه علیرغم اهمیت این جشنواره در حوزه داخلی و بین‌الملل وجود خارجی ندارد.
در باب حواشی فیلم رستاخیز/ ما ، موسی و نیل خودساخته
۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۰
سؤال از مسئولان محترم و حوزۀ علمیه قم آن است که چرا همچون مسألۀ هسته‌ای و بر پایۀ سخنان خطیب محترم جمعۀ تهران، با حفظ احترام به سلیقۀ دیگران، فتوای رهبری را مبنای عمل قرار نمی دهیم تا منِ عوامِ فرهنگی نیز در این تناقضات، سرگردان نشده و حال افسرده، کار را رها نکنم؟