روحانی: نگاه پژوهشگران غربی به عاشورا سیاسی است/صیامیان:منابع شیعی دردسترس غربی‌ها نبوده/رحمانی:نگاه نادرست به پژوهش‌ در حوزه دین

در این نشست فخر روحانی در مورد سیاسی بودن نگاه پژوهشگران غربی به عاشورا ، صیامیان از دسترسی کمتر غربی ها به منابع شیعی ...

آیت الله علوی بروجردی: درس بزرگ عاشورا «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّهُ» است

بحث ما اصلا با شیعه نیست و این میراث برای همه مسلمانان است؛ آیا مسلمانان چنین میراثی دارند و الان روزگارشان اینطور است ...

میرباقری: «سلمان فارسی» پایان ۹۷ کلید می‌خورد / سریال در ۵ سال آینده قابل پخش خواهد بود

نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایران از پیش تولید سریال سلمان فارسی در اواخر امسال خبر داد.
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
از غذای نذری تا نذر کتاب در محرم
۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۹
ماه محرم در پیش است و سنت‌های حسنه‌ای که در فرهنگ ایرانیان وجود دارند در کنار سایر مراسم‌ مذهبی ساری و جاری هستند، مانند نذری دادن غذا؛ ولی چرا نذر ما در ماه محرم هدیه کتاب‌های مناسب و مفید به کتابخانه‌ مساجد و حسینیه‌ها نباشد؟
خدا انتقام خون مظلوم را می‌گیرد
۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۰
حجت الاسلام قرائتی در یادداشتی نوشت: هر كجا در طول تاریخ خون مظلوم ریخته شده، انتقام الهی را به دنبال داشته است. امیدوارم مظلومیت این عزیزان باعث سرنگونی آل‌سعود و وهابیت شود.
نه تنها خورشید و سنگریزه‏‌های بیابان که تمام عالم او را می‏‌خواند
۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۹
بعضی‌ افراد در آستانه حادثه کربلا در یاری دادن به امام حسین (ع) تردید می کنند و زهیر بعد از گفتگویی با ایشان بیان می کند که نه تنها خورشید و سنگریزه‏ های بیابان بلکه تمام عالم او را می خواند.
خروج من تنها و تنها برای اصلاح اُمت جدم رسول خدا است
۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۰
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که سوارانی می آیند تا حسین بن علی(ع) را در حاکمیت و قدرت گرفتن یاری کنند و ایشان می گویند که خروج تنها و تنها برای طلب اصلاح اُمت جدشان رسول خدا بوده است.
نهیب مسیح در یک خواب/ چرا فرزند محمد(ص) را یاری نمی‏‌کنید؟
۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۴
در روزشمار وقایع کاروان حسینی ام وهب فرزندش را می خواند تا کاروان حسین بن علی (ع) را بیابد و می گوید مسیح او را در خواب نهیب زده است که چرا فرزند محمد(ص) را یاری نمی‏ کنید؟
آمارهایی که با هم نمی‌خواند/ مردم هنوز کورسوی امید دارند!
۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۱
عدم شناسایی پیکرهای ۲۴۱ نفر از مفقودان حادثه منا و قرار گرفتن اسامی این افراد در لیست درگذشتگان حادثه آن هم با تفاوت آماری ۱۵ نفر، سؤال‌هایی را در خصوص دلیل این مسئله و تناقض ۱۵ نفری اسامی کشتگان ایجاد کرده است.
زینب جان! مُقدر همان است که او می‌خواهد
۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۴
در روزشمار وقایع کاروان حسینی شبی زینب(س) با برادر از هاتفی سخن می گوید که در گوش او نجوا کرده است که پس از من کیست تا بر این شهیدان بگرید؟
شنیده ام بزرگان کوفه با فرستاده حسین (ع) بیعت کرده اند
۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۳
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به مردمانی می رسیم که هنوز در اندیشه حضور حسین بن علی (ع) به کوفه و یاری کوفیان هستند.
عیسی بن مریم بر ما منت گذاشتی!
۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به زمانی می رسیم که حسین بن علی (ع) به دنبال کسانی است است که او را در واقعه کربلا یاری دهند.
ترا بخدا سوگند می‌دهم به کوفه مرو و بنی‌امیه را به حال خود بگذار
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۹
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به گفتگوی عبدالله بن مطیع با امام حسین (ع) می رسیم و درخواست‌های مکرر او که ایشان را سوگند می داد تا به کوفه نرود.
ادبيات، شاخه اي پُربار  از فرهنگ عاشورايي
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۶
فرهنگ عاشورایی که رهاوردِ ارزشمندِ حماسۀ حسینی است، قرن‌هاست که الهام‌بخشِ انسان‌های آزاده و هنرمندانِ دردمند است
هر کجا بسيار بيني شاعران/ قحط ناقد باشد آنجا بيگمان
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۸
از دیرباز تا امروز دربارۀ امام حسین(ع) و عاشورا کتاب‌های متعددی منتشر شده و بسیاری از آن‌ها در غیاب نقد بوده‌اند. امروز نیز در کشورمان مجله‌های ویژۀ نقد کتاب بسیار اندک و انگشت‌شمار‌ند. حال که نمی‌توان این کتاب‌ها را نقد کرد، می‌توان کتاب‌های خوب، خواندنی و ماندنی را برکشید و نویسندگان آن‌ها را تشویق ...
نهیب قرآن به خرده‌گیران: نگویید اگر نمی‌رفتند، کشته نمی‌شدند
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۷
پس از اعلام اخبار شهادت شماری از حجاج بیت‌الله الحرام در حادثه منا، برخی به ناحق شروع به خرده‌گیری کرده و گفتند که اگر حاجیان به حج نمی‌رفتند، کشته نمی‌شدند؛ سخنی که آیه‌ای از قرآن را می‌توان خطابی در نهی آن محسوب کرد.
چرا دعبل؟ چرا کتاب سال عاشورا؟
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۸
چرا در عصر گم‌شدگی انسان و توفان‌خیزی و وارونگی زمان، از حسین و عاشورایش، همچون حبلی متین و عروه الوثقایی مبین بهره‌گیری نکنیم و گذار از جاده‌های خطر را با این همراه مطمئن آغاز نکنیم؟
حادثه ای جانکاه در مکه و وظیفه مردمی در ایران زمین
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۰
بي شك مسئولين امر با لحاظ كردن همه اين ملاحظات همه تلاش خود را براي مديريت اين مرحله حساس و اتخاذ بهترين عكس العمل مناسب در برابر دولت عربستان بكار خواهند گرفت، و ما نيز بايد با آرامش خود آنها را در اتخاذ تصميم صحيح ياري نماييم.
اهل مکه و مدینه چرا بی‌تفاوت از هجرت فرزند رسول الله گذشتند
۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۷
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به این موضوع می‌رسیم که چرا اهل مکه و مدینه که حضور پیامبر و اهل بیت را درک کرده بودند از کنار هجرت فرزند رسول الله بی تفاوت گذشتند.
دل‌های مردم عراق با حسین (ع) و شمشیرهایشان با بنی‌امیه است
۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۸
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به شبی می رسیم که حسین (ع) میزبان مردی از عراق می شود و مرد به او می گوید عراقیان را درحالی وداع کرده که دل هایشان با حسین (ع) و شمشیرهایشان با بنی امیه بوده است.
زینب (س) از برادر می‌گوید/ او فرزند راه‌هاى روشن خداست
۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۹
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روز دوازدهم می رسیم و خیمه هایی که زنان گرد آن نان می‌پزند و همین حین یکی از آنها رو به زینب (س) کرده و از او می‌خواهد برادر را از رفتن به کوفه بازدارد.
این خاندان لیاقت پرده داری کعبه را ندارد
۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۶
آنچه مسلم است اینکه ساز و کار مدیریت مناسک حج و بانیان اجرای این مدیریت باید تغییر کند. این تغییر تنها با اراده دولت های مسلمان امکان پذیر خواهد بود.
دفاع صحیح از حقوق حجاج جان‌باخته
۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۶
آنچه در این شرایط حائزاهمیت است، پرهیز از دامن‌زدن به فضای طایفه‌گری و میدان‌ندادن به افراد مشخص و مغرضی است که در «سطح» می‌مانند و مسائل را فرقه‌ای می‌کنند. با توجه به مشکلاتی که در خاورمیانه وجود دارد، سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران، کاهش تنش‌های منطقه‌ای و فرقه‌ای و تأکید بر وحدت جهان اسلام با صلابت ...